Подорожі на регулярних автобусних лініях – ПЕРЕВЕЗЕННЯ ТУРИСТІВ АВТОМОБІЛЬНИМ ТРАНСПОРТОМ
Організація транспортних подорожей і перевезень туристів
Розділ 5. ПЕРЕВЕЗЕННЯ ТУРИСТІВ АВТОМОБІЛЬНИМ ТРАНСПОРТОМ
5.3. Подорожі на регулярних автобусних лініях
Регулярні автобусні лінії обслуговують в основному неорганізованих туристів. Вони пропонують різноманітні можливості для подорожей людей як усередині населених і туристичних місць, так і у великих міжнародних сполученнях.
Регулярні перевезення – це перевезення за визначеними та узгодженими маршрутами і розкладами руху, зупинками для посадки і висадки пасажирів
Документом, що регламентує роботу автобусів на регулярних лініях є розклад руху. Обов’язкова інформація розкладу включає назви пунктів маршруту, час проходження до кожного пункту і вартість проїзду. Якщо є особливі комерційні умови (знижки або надбавки), їх обов’язково наводять. У розкладі також дається посилання на місце замовлення квитків.
Серед найбільш загальних умов перевезень на автобусних регулярних лініях насамперед є такі:
– попередня система замовлення квитків, безпосередній продаж квитків в автобусі здійснюється тільки у разі наявності вільних місць;
–
– для більшої частини ліній у разі придбання квитка туди і назад передбачені знижки в ціні порівняно з ціною квитка на один напрям;
– система тарифних пільг для перевезення дітей, студентів та особливих категорій пасажирів.
Регулярні автобусні лінії діють не тільки на території України, вони також забезпечують транспортне сполучення з іноземними державами. На внутрішніх і міжнародних регулярних автобусних маршрутах працюють зараз перевізники різних форм власності.
Транспортна компанія “Кий-Гранд” першою в Україні отримала офіційний дозвіл від Міністерства транспорту України на виконання регулярних перевезень пасажирів (зареєстрована у 1991 році). Компанія “Актон Холідейз енд Тревел” відома тим, що раніше інших розпочала виконувати міжнародні рейсові автобусні перевезення за маршрутом “Київ – Львів – Лондон – Київ”. Відомою в Україні є фірма “Автолюкс”, яка заснована у 1997 році, і зараз здійснює автобусні перевезення по всій країні.
Компанія “Автолюкс” постійно працює над підвищенням рівня послуг, що надаються, відкриває нові напрями, розширює мережу регіональних представництв, збільшує штат обслуговуючого персоналу. Транспортний парк фірми постійно оновлюється новими автобусами MITSUBISHI і вантажними автомобілями MITSUBISHI CANTER для транспортування додаткового багажу. Крім того, в Україні є численні автотранспортні підприємства, що мають досить повно укомплектовану виробничу базу і розгалужену мережу інфраструктурних об’єктів: автовокзалів, автостанцій, транспортно-експедиційних підприємств, терміналів.
В Європі найбільшою компанією, що здійснює обслуговування регулярних міжнародних ліній на континенті, є “Євролайнс”. Вона створена у 1985 році (штаб-квартира знаходиться в Брюселі) в результаті об’єднання зусиль ряду європейських компаній, що займалися автобусними пасажирськими перевезеннями. Головною метою організації компанії “Євролайнс” було створення єдиного бренду, який би став відомим у всій Європі як символ якості і високого рівня обслуговування пасажирів. На сьогоднішній день міжнародна мережа “Євролайнс” об’єднує 38 автобусних компаній різних країн і є лідером на ринку автобусних пасажирських перевезень 28 країн. Маршрути “Євролайнс” пов’язують 1500 міст.
Для регулювання роботи численних автоперевізників на внутрішніх та міжнародних лініях існує низка документів правового характеру. З міжнародних документів важливе значення має Женевська “Конвенція про договір міжнародного автомобільного перевезення пасажирів і багажу” 1973 р. та Протокол змін до неї 1978 р. Вона спрямована на уніфікацію умов міжнародних автомобільних перевезень (зокрема, щодо прав і обов’язків перевізників). Подальші спрощення зафіксовані Гаагською декларацією по туризму 1989 р. і Шенгенською угодою 1985 р. для членів Європейського союзу.
Відкриття руху на регулярних міжнародних маршрутах регламентується двосторонніми урядовими угодами, а транзит через треті країни вимагає дозволу Комітету з транспорту при Європейській економічній комісії ООН.
У відповідності з “Європейською угодою щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення” передбачається обов’язкове оснащення усіх автобусів спеціальними контрольними пристроями – тахографами. З початку 2004 року це є обов’язковою умовою здійснення міжнародних автомобільних перевезень у більшості європейських країн. Тахограф – це контрольно-вимірювальний пристрій, що фіксує пробіг, швидкість руху, час відпочинку і праці водія. Фіксація здійснюється самописцем у вигляді ліній на шкалах іменних діаграмних дисків – тахограм.
В Україні національне регулювання перевезень автомобільним транспортом здійснюється відповідно Закону України “Про автомобільний транспорт” 2001 року, який визначає загальні положення організації та експлуатації автомобільного транспорту, внутрішніх та міжнародних перевезень автомобільним транспортом.
Порядок здійснення внутрішніх і міжнародних перевезень пасажирів і багажу автобусами, зокрема регулярних, регулярних спеціальних і нерегулярних, визначають “Правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту” (Постанова Кабінету Міністрів України 1997 р., зі змінами і доповненнями, у редакції 2006 року).
Внутрішні перевезення регламентує “Порядок і умови організації перевезень пасажирів і багажу автомобільним транспортом” (Наказ Міністерства транспорту України 1998 р., зі змінами і доповненнями у редакції 2005 року). В цьому документі визначені основні принципи, методи і технологія організації перевезень пасажирів, зокрема, вимоги до організації маршрутів, організації автобусних перевезень, укладання договорів про організацію перевезень тощо.