ПОГОДА НАВЕСНІ

ПРИРОДА НАВЕСНІ

ПОГОДА НАВЕСНІ

Пригадай, якою буває погода навесні.

На початку весни небо високе, бездонне, синє-синє, таке чисте, наче його хтось вимив після сірої зими. Повітря прозоре, пахне по-особливому. Сонце піднімається все вище, промені його пряміше падають на землю і краще її прогрівають. Підвищується температура повітря, а це приводить до танення снігів. Настає відлига. Сніг стає важким, ніздрюватим, зверху брудним.

Бруд накопичився протягом зими. Це частинки дерев і кущів, а також кіптява автомобілів, заводських труб.

Під час танення сніг осідає і все, що нагромадилося за зиму, залишається на поверхні.

ПОГОДА НАВЕСНІ

Сніг поступово тане. На річці лід уже не такий міцний, як взимку.

Струмки, що утворюються під час танення снігу, збігають до водойм. Лід у водоймах скресає, і починається льодохід – рух крижин на річках.

Річки звільняються від снігового покриву і розливаються. Починається повінь – затоплення водою великої частини суші навесні, коли ріка виходить з берегів. Вона буває широка – суцільний простір весняної води. Тихими озерцями вода стоїть на узліссі. Вона блищить серед беріз і осик, і голих

ще чагарників, стікає з усіх пагорбів тисячею струмків. Але трапляються і такі весни, коли сніг сходить майже непомітно, без бурхливого розливу.

ПОГОДА НАВЕСНІ

Період льодоходу небезпечний для тих, хто живе поблизу річки, ставка, водойми. Звикаючи взимку користуватися пішохідними переходами по льоду, багато хто забуває про небезпеку, яку становить лід навесні.

Пам’ятай, переходити річку, ставок, озеро по льоду навесні – небезпечно!

Поясни чому.

ПОГОДА НАВЕСНІ Прочитайте оповідання. Про яке явище природи у ньому розповідається? Придумайте кінцівку до оповідання.

“Рання весна. На річці розпочався льодохід. Сашко пішов на річку. Він узяв із собою собаку Альму. На березі річки було багато народу: дорослих і дітей. Усі дивились, як пливуть крижини. Сашко задивився на катер, що пропливав повз. Раптом він почув стривожений гавкіт Альми. Хлопчик озирнувся й побачив, що собака стоїть на крижині, яку почало відносити від берега. Довго не вагаючись, хлопчик ступив на крижину, щоб врятувати собаку…”.

Словничок. Відлига, льодохід, повінь.

Перевір себе

1. Що таке відлига? Коли вона настає?

2. Що тобі відомо про весняний льодохід? Чи доводилося спостерігати за цим явищем? Чим воно небезпечне?

3. Чи завжди буває повінь навесні? Коли буває “велика вода”?

4. Чи можна стрибати по крижинах у період льодоходу? Чому?

Для допитливих

Як утворюються бурульки

Коли сонячні промені нагрівають дах – сніг тане. Краплини води стікають на його край і замерзають, тому що температура нижча за 0°. На замерзлу краплину набігає наступна, за нею – ще одна, потім ще… Бурулька “росте”. Бурулька – це той самий сніг, який тане, коли температура повітря підвищується і на вулиці стає тепліше.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ПОГОДА НАВЕСНІ