Поняття та ознаки юридичної відповідальності

Частина друга ОСНОВИ ТЕОРІЇ ПРАВА ТА ПРАВОВІДНОСИН

§ 11. Юридична відповідальність

1. Поняття та ознаки юридичної відповідальності.

У житті кожна людина, напевно, не раз мала справу з тими, хто порушує певні соціальні норми.

Хлопець відмовився зняти шапку, увійшовши до приміщення. Дівчина порушила обіцянку, яку дала приятелю, та не прийшла до нього на зустріч. Чоловік – член партії – відмовився взяти участь у зборах своєї організації. Хлопчик не виконав домашнє завдання. Жінка перейшла вулицю в невстановленому місці. Чоловік-підприємець

приховав прибуток своєї фірми від оподаткування.

Порівняйте ці ситуації. Визначте, що їх об’єднує, а що відрізняє.

Ви, напевно, помітили, що в усіх цих випадках були порушені певні правила співіснування людей, але порушено різні соціальні норми. У перших двох випадках порушено традиції, норми моралі, корпоративні норми. За ці порушення можлива відповідальність – громадський осуд, у третьому випадку чоловіка можуть виключити з партії. Проте при цьому щодо них не може бути застосовано приму­су, держава та її органи не братимуть участь у притягненні їх до від­повідальності. А от у трьох останніх

випадках ситуація інша – по­рушено правові норми, а тому на порушників чекає юридична відповідальність. Юридична відповідальність – це обов’язок правопорушника перетерпіти певні негативні наслідки (санкції) за скоєне правопорушення, які визначаються у встановленому законом порядку.

Для юридичної відповідальності притаманні певні ознаки. Насамперед важливо зазначити, що до юридичної відповідальності особу можна притягнути тільки за порушення норм права. Ще од­на ознака – санкції має право накласти лише державний орган, тобто щодо правопорушника застосовується державний примус. При цьому порядок притягнення до відповідальності має бути визначений законом. Обов’язкова ознака юридичної відповідальності – певні негативні наслідки, які має відчути правопорушник, можуть мати різний характер. Це можуть бути особисті обмеження – арешт, обмеження чи позбавлення волі, матеріальні обмеження – конфіскація майна, штраф тощо. Однак притягнення до юридичної відповідальності можливе за умови, що особа досягла певного віку відповідно до за­кону, розуміла свої дії й могла керувати ними. Трапляються обста­вини, коли людина не в змозі керувати своїми діями: водій унаслідок серцевого нападу втрачає свідомість, і некерована машина травмує пішохода; падаючи зі схилу під час гірського сходження, альпініст збиває іншого спортсмена, завдаючи йому травм. У цих випадках люди не могли керувати своїми діями, отже, не можуть за них від­повідати.

Для того щоб притягнути особу до юридичної відповідальності, мають бути певні підстави. Основною підставою юридичної відповідальності є, безумовно, скоєння особою протиправного діяння відповідного складу. Іноді наявність у діянні особи складу правопорушення називають фактичною підставою притягнення її до юридичної відповідальності.

Пригадайте, які існують елементи складу правопорушення.

Крім того, для притягнення до юридичної відповідальності необхідно, щоб у встановленому законом порядку правопорушення було розглянуто відповідним державним органом і прийнято рі­шення про притягнення винного до певного виду юридичної відпо­відальності. Наявність рішення відповідного державного органу про притягнення до відповідальності іноді називають юридичною підставою притягнення особи до юридичної відповідальності.

Притягаючи особу до відповідальності, держава намагається досягнути певної мети. Притягнення до юридичної відповідальності має запобігти скоєнню нових правопорушень. При цьому йдеться про попередження нових правопорушень як із боку самого порушника (так звана спеціальна превенція – адже вбивця, який покараний позбавленням волі, не зможе вчинити новий злочин, а водій-порушник, якого позбавили водійського посвідчення, не зможе більше порушувати Правила дорожнього руху), так і з боку оточуючих (загальна превенція – чимало людей, побачивши негативні наслід­ки правопорушення для винного, відмовляться від скоєння правопорушень). Відповідальність має на меті покарати винного за скоєне. Крім того, у деяких випадках юридична відповідальність повинна допомогти повністю чи частково відшкодувати завдану правопору­шенням шкоду – матеріальну, моральну тощо, відновити порушені права.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Поняття та ознаки юридичної відповідальності