Поширення плодів і насіння
Розділ 1 РОСЛИНИ
Тема 2. РОЗМНОЖЕННЯ І РОЗВИТОК РОСЛИН
24. Поширення плодів і насіння
Основні поняття: ПЛІД. НАСІНИНА
Настане день, обтяжений плодами.
Не страшно їм ні слави, ні хули.
Ліна Костенко
ПРИГАДАЙТЕ!
Що таке репродуктивні органи?
“У цій частині острова я знайшов різні овочі і, між іншим, багато динь на землі й винограду на деревах (іл. 24.1). Це було несподіване відкриття, і я надзвичайно зрадів йому, хоча, навчений досвідом, їв мало винограду; я згадав, як під час мого перебування в Берберії кілька невільників-англійців
Іл. 24.1. Плоди дині й винограду
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ
Поширення насіння є важливим пристосуванням для освоєння рослинами місць існування та для виживання виду. Досить часто поширенню насіння сприяє будова плода (іл. 24.2). У рослин є багато різних способів поширення плодів
У житті людини плоди та насіння мають дуже велике значення. їх споживають у їжу (наприклад плоди яблунь, груш), вони є кормом для свійських тварин (кормові гарбузи, буряки), їх використовують у промисловості (бавовник) та медицині (шипшина).
Заради плодів і насіння людина вирощує злакові рослини, плодові дерева, ягідні кущі, а також овочеві, олійні, технічні й інші рослини. Рослини, які вирощує людина, називають культурними. У культурі налічують понад 1500 видів рослин.
Іл. 24.2. Насіння, що переноситься вітром (крилатки ясена звичайного)
Як відбувається поширення плодів і насіння?
Існує чимала група рослин, у яких плоди та насіння поширюються самостійно (наприклад горох, квасоля). У них після достигання плоди розтріскуються і насіння під дією тиску, що був у плодах, розкидається на значні відстані. У багатьох водяних рослин (наприклад латаття, глечики) поширення здійснюється за допомогою води, тому їхні плоди й насіння мають водонепроникні тканини, повітряні камери, слизисті покриви з бульбашками тощо (іл.24.3 та 24.4). Багато рослин мають пристосування для поширення плодів вітром. В одних рослин плоди або насіння дуже легкі (орхідеї), у інших на насінні розвиваються волоски (тополя біла), парашутики (кульбаба), крила (клен). У степових і пустельних рослин (наприклад верблюжа колючка, курай), які називають “перекотиполем”, висохлі рослими, що мають кулеподібну форму, після перегнивання головного стебла біля основи легко перекочуються вітром, розсіваючи при цьому насіння. Чимало рослин мають пристосування для поширення плодів і насіння тваринами. Наприклад, соковитий оплодень плодів горобини, черешні приваблює птахів; гачечки плодів лопуха справжнього слугують для утримання їх на шерсті ссавців. Мурахи розносять насіння чистотілу, фіалок, які мають їстівні придатки (іл. 24.5). Велику роль у поширенні насіння рослин відіграє людина. Насіння та плоди переносяться різними товарами, з предметами, одягом. Іноді людина, не бажаючи того, сприяє поширенню бур’янів. То висіває їхнє насіння разом із насінням культурних рослин (наприклад кукіль звичайний), то переносить із району в район на взутті чи одязі (наприклад череда). Рослини поширюються всіма видами транспорту. Іноді “зелені прибульці” настільки широко поширюються на чужій території, що стають ніби місцевими рослинами. Так, з Америки у Європу занесені галінсога дрібноквіткова й амброзія, а з Європи в Америку – подорожник, будяк.
Іл. 24.3. Латаття біле
Іл. 24.4. Глечики жовті
Іл. 24.5. Пристосування до поширення плодів і насіння
Яке значення плодів і насіння в житті людини?
У плодах і насінні рослин містяться поживні органічні речовини, тому людина використовує їх у їжу та на корм тваринам. Залежно від того, які поживні речовини найбільше накопичуються в плодах чи насінні, культурні рослини поділяють на зернові, які містять багато вуглеводів; бобові, які мають підвищений вміст білків; олійні, які дають продовольчу олію; плодово-ягідні, які забезпечують людину вітамінами та іншими важливими для її життєдіяльності речовинами й окремими хімічними елементами тощо. Наприклад, вітамін С, який підвищує імунітет організму людини проти захворювань, у великій кількості міститься в плодах шипшини, лимонів, смородини. Плоди та насіння багатьох рослин використовують у медицині для лікування різних захворювань. Наприклад, соковиті плоди малини застосовують для лікування простуди. Смачні свіжі ягоди чорниць поліпшують обмін речовин і травлення, а плоди суниці лісової мають властивість розчиняти й виводити з печінки та нирок камені. Використовують плоди та насіння різних рослин у косметиці. Наприклад, сік плодів калини є добрим засобом проти висипів і пігментних плям на шкірі. Плоди та насіння досить часто використовують як прянощі для надання їжі приємного смаку й аромату. Наприклад, плоди перцю чорного використовують як приправу для страв, кропу – для приготування маринадів, ванілі – у кондитерському виробництві. Плоди та насіння застосовуються людиною і в різних галузях промисловості як сировина. Так, волоски на насінні бавовнику є сировиною для натуральних тканин. Насіння рижію посівного містить швидковисихаючу олію, з якої виробляють олійні фарби для живопису. З насіння гірчиці одержують жирну олію, а з макухи, тобто твердих залишків насіння, виготовляють гірчицю і гірчичники. Проте нерідко плоди та насіння накопичують отруйні речовини. Багато їх міститься в ягодах конвалії, вовчого лика, беладони, у насінні блекоти, дурману. Отруєння цими рослинами досить важке, з порушеннями роботи різних систем (травної, нервової, кровоносної, дихальної), а у важких випадках можуть призводити до загибелі. Тому ніколи не їжте плодів і насіння рослин, які вам незнайомі, навіть якщо вони дуже привабливі на вигляд.
Яке значення культурних рослин?
Як уже зазначалося, найважливішими культурними рослинами, плоди та насіння яких використовує людина, є зернові, бобові, овочеві, баштанні, плодово-ягідні, олійні тощо. Із зернових культур найбільше значення мають пшениця та рис, які є основними харчовими рослинами для людей на всіх континентах. Найважливішими постачальниками білків є бобові рослини; квасоля, горох, соя тощо. Важливе місце серед овочевих культур належить картоплі, помідорам, огіркам, перцю, а серед баштанних – кавунам і диням. Провідними культурами в Україні серед плодових рослин є яблуня, груша, вишня, черешня, слива, абрикос, а серед ягідних – суниці, виноград, малина тощо. Олію добувають із плодів оливок, кукурудзи, насіння сої, бавовнику, рапсу, але провідною олійною культурою в Україні є соняшник. Лише незначна частина з величезної різноманітності фруктів є популярними в усьому світі (наприклад цитрусові, банани й ананаси). У тропіках вирощують кавовий кущ і шоколадне дерево, з насіння яких виготовляють каву й какао – тонізуючі напої, які поширені по всій планеті.
Отже, значення культурних рослин надзвичайно велике. Без вирощування рослин людство не змогло б задовольнити свої потреби.