ПОВАГА І САМОПОВАГА
Урок 31. ПОВАГА І САМОПОВАГА
Мета: розширити знання учнів про повагу і самоповагу; розвивати почуття поваги до себе та інших людей; виховувати шанобливе ставлення до людей.
Обладнання: мікрофон, картки із частинами прислів’їв.
Попередня робота.
Підготувати прислів’я до теми. Записати частини прислів’їв (окремі слова) на картках для кожної групи.
Ключові поняття: повага, самоповага.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання.
Перевірка виконання проекту “Моя мета”.
Завдання 5 на с. 57 зошита (с. 147 підручника).
II.
– Сьогодні на уроці ми поговоримо про повагу і самоповагу.
III. Актуалізація опорних знань.
Учитель проводить бесіду про повагу і самоповагу.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь учителя з елементами бесіди про повагу і самоповагу з проведенням словникової роботи.
– Повага до людини – це почуття шани, прихильне, шанобливе ставлення до неї. Повага є запорукою доброзичливих стосунків між людьми.
Потрібно шанобливо ставитися до людей, особливо до старших, найближчих і найдорожчих – батьків, родичів, учителів тощо.
Виявити свою повагу
Самоповага, повага до себе, шанобливе ставлення до себе, ціннісне ставлення до себе – це внутрішня моральна риса людини, що засвідчує позитивне в цілому, приязне ставлення до себе самої. У найбільш конкретних проявах самоповага людини виявляє себе в таких почуттях, як радість за себе, задоволеність, гордість, симпатія до себе тощо.
2. Робота за підручником на с. 148, 149.
Опрацювання тексту і бесіда за малюнками.
3. Фізкультхвилинка. (За вибором учителя).
V. Закріплення матеріалу.
1. Робота за підручником на с. 149, 150.
– Пояснення вислову.
Хочеш, щоб тебе поважали, – поважай інших.
– Робота над віршем (завдання 1).
– Відповіді на запитання 2, 3.
– Робота в парах (завдання 4).
2. Робота в зошиті на с. 58.
– Розгадування ребуса і запис відповіді (завдання 1).
– Обговорення і виконання завдання 2.
– Самостійне виконання завдань 3, 4 з подальшою перевіркою.
3. Вправа “Мікрофон”.
– Продовжте речення.
1) Повага – це…
2) Я поважаю (назвати когось) за те, що…
– Розкажіть, як ви ставитеся до своїх батьків, у чому виражається ваша шана, повага до них.
– Наведіть приклади справ, гідних поваги.
4. Робота з прислів’ями.
Учні об’єднуються у групи (по 5-6 осіб). Кожній групі роздати картки із частинами прислів’їв (окремими словами). Учні мають скласти прислів’я і пояснити їхній зміст.
1 група:
Як тебе. ти до людей,
До так люди
(Як ти до людей, так люди до тебе).
Заробити, заслужити! Хліб
Потрібно а повагу
(Хліб потрібно заробити, а повагу заслужити!).
2 група:
Шанує, шанують. того
Й Хто люди
(Хто шанує, того й люди шанують).
То тобі й відповідають.
Як добрий, добротою сам
(Як сам добрий, то добротою й тобі відповідають).
3 група:
Не Хто має.
Людей поваги поважає, – не сам
(Хто людей не поважає, – сам поваги не має).
Мати Хочеш до себе! повагу
Людей? в Май повагу
(Хочеш мати повагу в людей? Май повагу до себе!).
5. Пояснення вислову.
– Поясніть вислів французького філософа і математика Рене Декарта:
Повага інших – гарний привід, щоб поважати самого себе.
6. Робота над текстом.
Слухання й опрацювання оповідання Василя Сухомлинського “Хлопці розважаються”.
– Про кого йдеться в тексті?
– Про що попросив робітник хлопців?
– Чи виконали вони його прохання?
– Чому робітник назвав хлопців дикунами?
– Чи поважають хлопці інших людей?
– Чи поважають вони самі себе?
– Який висновок можна зробити?
VI. Підсумок уроку.
– Що таке повага?
– Що таке самоповага?
– За що слід поважати людей?
– Які добрі вчинки варті поваги?