Предмет і метод бухгалтерського обліку
БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК В УКРАЇНІ: ОСНОВИ ТА ПРАКТИКА В УКРАЇНІ
Розділ 1. ЗАГАЛЬНІ ПОНЯТТЯ ПРО БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК
1.3. Предмет і метод бухгалтерського обліку
Оскільки кожне підприємство, госпрозрахункова організація виробляє певну продукцію або надає послуги, то предметом бухгалтерського обліку є продукт підприємства, процес його створення, руху і використання, а також пов’язані з цим грошові, розрахункові й кредитні операції, що змінюють майно та джерела його формування.
Наприклад, меблева фабрика виготовляє стільці. Для
Сутність предмету бухгалтерського обліку розкривається через об’єкти обліку, які можна виділити в такі основні групи:
– господарські засоби, їх види, склад та рух;
–
– господарські процеси і операції;
– господарські факти діяльності підприємства;
– розрахунки;
– прибутки, збитки та фінансовий результат.
Для організації бухгалтерського обліку використовують низку способів і прийомів, що дозволяють йому здійснювати свої функції, а саме: документацію й інвентаризацію; рахунок і подвійний запис; оцінку і калькуляцію; баланс і звітність. Сукупність цих способів і прийомів, що дозволяють бухгалтерському обліку здійснювати свої функції, і є методом бухгалтерського обліку. Таке трактування методу бухгалтерського обліку називають адитивним. Адитивний (від лат. Additives – придатковий) – пов’язаний із додаванням. Тобто елементи обліку додаються.
Існує також процедурне трактування методу бухгалтерського обліку, як порядку здійснення пізнавальних операцій чи етапів діяльності з застосуванням системи процедур, таких як: спостереження, вимірювання, систематизація і реєстрація, узагальнення шляхом аналізу та синтезу, індукції і дедукції, використання яких у визначеній послідовності сприяє більш успішному досягненню бажаного результату.
Обидва трактування методу бухгалтерського обліку тісно між собою пов’язані й не виключають один другого. Так, спостереження включає в себе документування й інвентаризацію, вимірювання – оцінку і калькуляцію, систематизація і реєстрація – рахунки і подвійний запис, узагальнення – баланс і звітність.
Базовою теорією бухгалтерського обліку є теорія подвійного запису.
Бухгалтерський облік є відкритою кібернетичною системою, у якій кількість елементів та зв’язки між ними змінюються залежно від входів та виходів (рис. 1.3). На вході в систему із зовнішнього середовища потрапляють повідомлення про факти господарської діяльності, а на виході формується звітність про господарську діяльність за відповідний період. Звітність надсилається у зовнішнє середовище, що на практиці означає подання її податковій службі, банку, керівній організації, постачальникам, інвесторам, органам статистики тощо.
1 Храм богині Афіни-діви в Афінах. Видатна пам’ятка древньогрецького мистецтва. Збудована на Афінському Акрополі у 447-438 p. p. до нашої ери Іктіном та Каллікратом. Розвалений у 1687 р. при осаді Акрополя венеціанцями під час війни з турками. На початку 19 ст. в Англію були вивезені статуї і рельфи.
2 В. Горбачевський. Курс бухгалтерії. На правах рукопису. – Мюнхен: 1947.
Рис. 1.3. Бухгалтерський облік, як відкрита кібернетична система