ПРИЙМАЧІ СВІТЛА
РОЗДІЛ 3. СВІТЛОВІ ЯВИЩА
§14 . ДЖЕРЕЛА ТА ПРИЙМАЧІ СВІТЛА
2. ПРИЙМАЧІ СВІТЛА
Приймачами світла називають тіла та пристрої, у яких під дією світла, що падає на них, відбуваються помітні зміни.
Найважливішим для нас приймачем світла є, звичайно, око. Коли світло попадає на сітківку, що встеляє очне дно, воно спричиняє складні реакції, у результаті чого ми бачимо навколишній світ.
Про будову ока буде розказано в § 21. Око. Фотоапарат і кіноапарат.
Головним для всього живого приймачем світла є зелене листя рослини: нагадаємо, що цей
Людина створила багато приймачів світла. Це, наприклад, світлочутливі плівка та папір, які довгий час використовували у фотографії. Останніми десятиліттями великого поширення набули фотоелементи – прилади, у яких світло перетворюється в електричний сигнал, завдяки чому, наприклад, зображення можна передавати на відстань за допомогою радіохвиль або кабелю. На цьому грунтується дія телебачення.
Фотоелементи застосовують у турнікетах метро, запобіжних пристроях на виробництві, а також для зчитування зображення або звуку з компакт-дисків.
СВІТІННЯ ЖИВИХ
“Компанія” світних організмів надзвичайно різноманітна: серед них є водорості, бактерії, гриби, молюски, комахи, восьминоги, кальмари, медузи та риби. У нічному лісі таємниче світяться старі пні (“гниляки”): це світіння спричинюють мікроорганізми, що мешкають у них.
Світіння живих організмів (рис. 14.6) спричинено не їхньою високою температурою, а складними хімічними реакціями.
Світіння організмів зовсім не “пуста забава” для цих організмів: учені давно встановили, що всі “здібності” живих істот сформувалися в них у процесі еволюції, бо мали для них життєво важливе значення. Світіння допомагає живим істотам спілкуватися, полювати й лякати хижаків. Часто-густо світіння використовують для того, щоб приманювати здобич. Наприклад, у глибоководної риби, яку називають “морський чорт”, перед ротом висить “ліхтарик”, світло якого приманює жертви. Мабуть, завдяки цьому риба й отримала свою “страшну” назву.
НЕВИДИМЕ ПРОМІННЯ
Як установили вчені, джерелами електромагнітного проміння є будь-які тіла, зокрема ті, що не випромінюють видимого світла. Піднесіть руку до гарячого чайника (не торкаючись його!) – ви відчуєте тепло, що йде від чайника. Це – невидиме електромагнітне проміння, назване “інфрачервоним”. Інфрачервоне проміння широко використовують у техніці: наприклад, пульт дистанційного керування посилає сигнали телевізорові саме за
Допомогою інфрачервоного проміння. Завдяки цьому промінню стало можливим і нічне фотографування.
Невидимим, тобто таким, що його не сприймає людське око, є також ультрафіолетове проміння – те саме, яке прикрашає нас засмагою. Ультрафіолетове проміння потрібне для повноцінного розвитку, і тому дітям дуже важливо бувати на відкритому повітрі, оскільки прозорі для видимого світла вікна не пропускають ультрафіолетового проміння.