Прийоми і рух без зброї
ОДИНОЧНА ПІДГОТОВКА
Статут поділяє стройову підготовку на одиночну та у складі підрозділу. Одиночна підготовка є важливим елементом стройової підготовки, оскільки від ступеня підготовленості кожного військовослужбовця залежить успіх навчання та злагодженості дій підрозділу в цілому. Стройовий статут Збройних сил України передбачає під час одиночної підготовки послідовність вивчення стройових прийомів.
ТЕМА: СТРОЙОВІ ПРИЙОМИ І РУХ БЕЗ ЗБРОЇ ТА 3І ЗБРОЄЮ
§19. Прийоми і рух без зброї
Як треба триматися за командою “СТРУНКО”?
Стройове положення. Стройове положення приймається за командою “СТРУНКО!”. За цією командою слід триматися прямо, без напруження, підбори поставити разом, а носки розвести вздовж лінії фронту на ширину стопи; ноги в колінах випрямити, але не напружувати, груди підняти, а все тіло трохи подати вперед; живіт втягти; плечі розвернути; руки опустити так, щоб кисті, повернені долонями всередину, були з боку стегон, а напівзігнуті пальці торкалися стегна; голову тримати високо й прямо, не виставляючи підборіддя; дивитися перед
Іл. 19.1. Стройове положення “Струнко!”
Іл. 19.2. Положення знятого головного убору
Стройове положення на місці приймається без команди під час віддання й отримання наказу, доповіді, виконання Державного Гімну України, а також під час військового вітання й подання команд.
За командою “ВІЛЬНО” слід послабити в коліні праву або ліву ногу, але не можна зрушувати з місця, треба бути уважним і не розмовляти.
За командою “ЗАПРАВИТИСЬ”, не залишаючи свого місця в строю, потрібно поправити зброю, обмундирування та спорядження; у разі потреби вийти зі строю – звернутися за дозволом до безпосереднього начальника; можна розмовляти й курити тільки з дозволу старшого командира. Перед командою “ЗАПРАВИТИСЬ” подається команда “ВІЛЬНО”. Для зняття головних уборів подається команда “Головні убори (головний убір) – ЗНЯТИ”, а для надівання – “Головні убори (головний убір) – НАДІТИ”.
У разі потреби поодинокі військовослужбовці знімають і надівають головні убори без команди.
Знятий головний убір слід тримати в лівій вільно опущеній руці кокардою вперед (іл. 19.2).
Без зброї або зі зброєю в положенні “за спину” головний убір знімається й одягається правою рукою, а зі зброєю в положенні “на ремінь”, “на груди” і “до ноги” – лівою рукою. Під час знімання головного убору з карабіном у положенні “на плече” карабін попередньо береться до ноги.
Повороти на місці. Повороти на місці виконують за командами: “Право-РУЧ”, “Півоберта право-РУЧ”, “Ліво-РУЧ”, “Півоберта ліво-РУЧ”, “Кру-ГОМ”.
Повороти виконують за командами: “Кру-ГОМ” – на півкола, “Ліво-РУЧ” – на чверть кола, “Півоберта ліво-РУЧ” – на одну восьму кола і проводять у бік лівої руки на лівому підборі й на правому носку; “Право-РУЧ” і “Півоберта право-РУЧ” – у бік правої руки на правому підборі й на лівому носку.
Повороти виконуються на два рахунки: на “раз” військовослужбовці повертаються у визначений бік, зберігаючи правильне положення корпуса та не згинаючи ніг у колінах, переносять масу тіла на ногу, що попереду, на “два” – найкоротшим шляхом приставляють другу ногу.
Рух та повороти під час руху. Рух здійснюється кроком або бігом. Нормальна швидкість руху кроком – 110-120 кроків за хвилину. Довжина кроку – 70-80 см. Нормальна швидкість руху бігом – 160-180 кроків за хвилину. Довжина кроку – 80-90 см.
Крок буває стройовий і похідний. Стройовий крок застосовується під час проходження підрозділів урочистим маршем, виконання ними військового вітання під час руху, підходу військовослужбовця до начальника та відходу від нього, виходу зі строю та повернення на місце, а також під час занять зі стройової підготовки. Похідний крок застосовується в усіх інших випадках.
Іл. 19.3. Рух стройовим кроком
Рух стройовим кроком починається за командою “Стройовим кроком – РУШ”, а рух похідним кроком – за командою “Кроком – РУШ”.
За підготовчою командою слід подати корпус трохи вперед, перенести масу тіла більше на праву ногу, зі збереженням стійкості; за виконавчою командою почати рух з лівої ноги повним кроком.
Під час руху стройовим кроком ногу з витягнутим уперед носком винести на висоту 15-20 см від землі та поставити її твердо на всю стопу, піднімаючи водночас другу ногу. Руками, починаючи від плеча, здійснювати рух біля тулуба: уперед – руки згинаються в ліктях так, щоб кисті піднімалися вище пряжки пояса на ширину долоні й на відстані долоні від тулуба до рівня ліктя; назад – до упору в плечовому суглобі. Пальці рук напівзігнуті. Голову та корпус тримати прямо, дивитися вперед (іл 19.3).
Рухаючись похідним кроком ногу виносити вільно, не відтягуючи носка, і ставити її на землю, як під час звичайної ходьби; руками здійснювати вільні рухи біля тулуба. Під час руху похідним кроком за командою “СТРУНКО” слід перейти на стройовий крок, а за командою “ВІЛЬНО” – на похідний крок.
Рух бігом
Рух бігом слід починати за командою “Бігом – РУШ”. Під час руху з місця за підготовчою командою корпус трохи подати вперед, руки напівзігнути, лікті трохи відвести назад; за виконавчою командою почати біг з лівої ноги, руками вільно рухати вперед і назад у такт бігу.
Для переходу під час руху з кроку на біг за підготовчою командою руки напівзігнути, лікті трохи відвести назад. Виконавча команда подається одночасно з поставленням лівої ноги на землю. За цією командою правою ногою слід зробити крок і з лівої ноги почати рух бігом.
Для переходу від бігу на крок подається команда “Кроком – РУШ”. Виконавча команда подається одночасно з поставленням правої ноги на землю. За цією командою слід зробити ще два кроки бігом і з лівої ноги почати рух кроком.
Позначення кроку (бігу) на місці здійснюється за командою “На місці кроком (бігом) – РУШ” (під час руху – “НА МІСЦІ”), За цією командою крок слід позначати підніманням та опусканням ніг, причому ногу піднімати на 15-20 см від землі й ставити її на землю від передньої частини стопи на всю підошву (під час бігу – на передню частину стопи); руками здійснювати рухи в такт кроку. За командою “ПРЯМО”, яка подається одночасно з поставленням лівої ноги на землю, зробити правою ногою ще один крок на місці і з лівої ноги почати рух повним кроком (бігом). Для припинення руху подається команда, наприклад: “Рядовий Максименко, СТІЙ”. За виконавчою командою, яка подається одночасно з поставленням правої або лівої ноги на землю, слід зробити ще один крок і, приставивши ногу, прийняти стройове положення.
Для зміни швидкості руху подаються команди: “ДОВШИЙ КРОК”, “КОРОТШИЙ КРОК”, “ЧАСТІШИЙ КРОК”, “РІДШИЙ КРОК”, “ПІВКРОКУ”, “ПОВНИЙ КРОК”.