ПРИНАЛЕЖНОСТІ ТА ЗАСОБИ ДОГЛЯДУ ЗА ВОЛОССЯМ
РОЗДІЛ 4 ТЕХНОЛОГІЯ ПОБУТОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ДОГЛЯД ЗА ВОЛОССЯМ
§ 35. ПРИНАЛЕЖНОСТІ ТА ЗАСОБИ ДОГЛЯДУ ЗА ВОЛОССЯМ
Опорні поняття: особиста гігієна, догляд за волоссям, миття волосся, жорсткість води, типи шампунів, засоби догляду за волоссям, розчісування волосся.
У цьому параграфі ми спробуємо з’ясувати, як правильно доглядати за своїм волоссям.
Догляд починається з миття. Його метою є:
– видалення бруду з волосся;
– видалення залишків засобів укладання;
– розрихлення зовнішнього шару волосся;
– оздоровлення
Що ж належить до засобів для миття волосся? Звичайно, обов’язковим компонентом миття є вода. Залежно від виду і кількості неорганічних сполук у ній, вода буває м’якою і жорсткою.
У м’якій воді (до такого типу належать дощова і снігова) міститься незначна кількість неорганічних сполук. Жорстка вода (колодязна, джерельна, морська) містить набагато більше домішок і мінералів (хлористий натрій, калій, магній тощо). Однак вода, якою ми користуємось удома, у різних регіонах, у різних місцях різна за рівнем жорсткості. Чим нижчий рівень жорсткості води, тим краща вона для миття волосся. Пом’якшити
Вода для миття волосся має бути проточною, чистою, прозорою, без шкідливих домішок, кольору, запаху.
Більшість фахівців радять мити волосся водою, температура якої 34-37 °С.
Найчастіше застосовують спосіб миття голови і волосся за допомогою шампуню. До складу шампуню входять речовини, які виконують функцію чищення: зв’язують у процесі миття часточки бруду й жиру та видаляють їх з волосся разом із піною.
Слово “шампунь” запозичено із мови хінді, де воно означає “натискати, терти”. Та й справді – миття зводиться до масажу волосся і шкіри голови. Вода має очищувальні властивості, а шампунь необхідний для збільшення ефективності дії. Шампуні не просто очищують, а й поліпшують стан волосся, роблять його м’якшим, полегшують укладання.
Як правильно вибрати шампунь (мал. 251)?
Правильно обрати шампунь вам допоможе фахівець – лікар-косметолог. Самостійно обираючи шампунь, ви – ризикуєте помилитися, а помилка не лише не дасть очікуваного результату, а й може серйозно зашкодити.
Мал. 251. Сучасна промисловість випускає шампуні для волосся різних типів
Шампуні за консистенцією бувають рідкі та концентровані. Концентровані шампуні перед використанням треба розводити водою у співвідношенні 1:1.
За призначенням шампуні поділяють на такі типи:
– звичайні – потребують додаткового використання інших косметичних засобів, кондиціонерів, ополіскувачів;
– спеціальні – м’якої дії, ними можна користуватися щодня. Вони поліпшують будову волосся, не подразнюють шкіру голови;
– лікувальні – призначені для “проблемного”, особливо чутливого і пошкодженого волосся. До їхнього складу входять спеціальні лікувальні препарати;
– шампуні особливого призначення – використовуються до або після хімічної завивки чи фарбування волосся, нейтралізують залишки окисника, надають волоссю міцності тощо.
Існує думка, що шампунь потрібно змінювати кожні 3-4 місяці, щоб не з’являлася лупа, і волосся не “звикало”. Косметологи цього не підтверджують. Навпаки, вони вважають: якщо ви підібрали шампунь та інші засоби для догляду за волоссям, які вам підходять, то немає сенсу експериментувати далі.
Перед миттям фахівці радять розчесати волосся гребінцем або щіткою для покращення кровообігу, видаляючи при цьому пил, мертві клітини, волосся, яке випало. Це забезпечує рівномірне нанесення шампуню на всій поверхні волосся і шкірі голови, а також полегшує розчісування волосся після миття.
Для кучерявого волосся слід обрати гребінець із широкими і рідкими зубцями. Для густого прямого волосся ідеально підійде плоска щітка.
Для щоденного догляду за волоссям рекомендують користуватися дерев’яним гребінцем: природний матеріал позитивно впливає на структуру волосся і перешкоджає його електризуванню.
Дерев’яні гребінці вважають найбільш екологічними (мал. 252). їх виготовляють із різних порід дерев – дубу, сосни, вишні, берези, ялівцю. Гребінець, виготовлений з дуба, перешкоджає виникненню статичної електрики, з ялівця – заспокоює шкіру голови. Найміцніші гребені – із залізного дерева, вони і найдорожчі. Вибираючи гребінець, зверніть увагу на якість полірування: чим воно краще, тим довше прослужить гребінь.
Гребінець потрібно мити так само, як і волосся.
Дуже важливо розуміти, що догляд за волоссям, як і догляд за обличчям і всім тілом, – це заняття постійне. Не можна доглядати за волоссям місяць-другий, а потім забути про це, сподіваючись, що воно тепер до кінця життя буде здоровим і красивим. Будьте уважні до своєї зовнішності, послідовні та не залишайте ваше волосся без догляду.
Мал. 252. Дерев’яні гребінці вважаються найбільш екологічними
Цікаво знати
У Стародавньому Єгипті та на Сході красі волосся приділяли велику увагу (мал. 253). Розчісували волосся підручними засобами: паличками або риб’ячими хребтами.
Мал. 253. Зачіска єгиптянки (IV тис. до н. е.)
З ускладненням зачісок з’явилася потреба в удосконаленні інструмента – і з’явилися гребені. Перші гребені, знайдені в Європі, належать до кам’яного віку, вони були виготовлені з коров’ячого рогу. Гребені робили різних форм і розмірів, але з часом і на них пройшла мода, вони поступово перетворилися на скромну, але потрібну для кожної людини щоденну річ.
Чи добре засвоїли?
1. Які є засоби догляду за волоссям?
2. Які є шампуні та їх призначення?
3. Які підготовчі дії рекомендовані перед миттям волосся?
4. Які гребінці доцільно використовувати?
>