ПРИРОДА АНТАРКТИДИ
Мета:
– формувати систему знань про природу Антарктиди та Антарктики; забезпечити розуміння причин утворення суцільного покривного зледеніння та його впливу на природу материка, проблем використання природних багатств;
– розвивати вміння організовувати навчальну співпрацю з учителем та однолітками; свідомо використовувати мовні засоби відповідно до завдань комунікації; визначати свої дії в рамках запропонованих умов та вимог;
– сприяти формуванню інтересу до самостійної дослідницької діяльності; формувати почуття
Обладнання: карта Антарктиди, підручники, атласи, комп’ютер, мультимедійний проектор, учнівські мультимедійні презентації.
Тип уроку: засвоєння нових знань, урок-конференція.
Очікувані результати: учні зможуть характеризувати особливості рельєфу, клімату, органічного світу Антарктиди; пояснювати причини утворення суцільного покривного зледеніння, вплив льодовикового покриву на природу материка; оцінювати сучасний стан природи та природних багатств материка, роль географії в дослідженні Антарктики.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ
Прийом “Бліцопитування”
– Розкрийте поняття “Арктика” та “Антарктика”.
– Які країни споряджали експедиції для відкриття невідомого Південного материка?
– Яке місце серед інших материків посідає Антарктида за площею?
– Назвіть головні особливості географічного положення Антарктиди.
– Чи справді Антарктида є материком міжнародного співробітництва?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Прийом “Дивуй!”
Учені, які досліджують Антарктиду, зробили багато цікавих відкриттів – раніше на материку не було льодового покриву! І була розташована Антарктида зовсім не там, де зараз. Її відділення від Гондвани та подальша “мандрівка” до Південного полюса спричинили утворення льоду, який докорінно змінив природу материка.
Завдяки колосальному зледенінню і порівняно невеликій щільності льоду Антарктида є найвищим материком на Землі. Якщо б розтопити льодовий покрив Антарктиди, перед нами з’явився б величезний масив суходолу зі складним рельєфом, гірськими системами, рівнинами й западинами. Клімат в Антарктиді настільки холодний, що якщо кинути на лід шматок твердої сталі, він розіб’ється вщент. Органічний світ Антарктиди дуже своєрідний, адже живим істотам потрібно пристосуватися до таких надзвичайних умов.
Сьогодні на нашій конференції за темою “Антарктида – незвичайний материк” зібралися науковці, які добре знаються на особливостях природи материка, та обізнані журналісти, які готові поставити нашим науковцям цікаві запитання.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Виступи учнів-“науковців” із доповідями з демонструванням мультимедійних презентацій. Після кожного з виступів “журналісти” ставлять запитання за темою доповіді.
Приклади
Льодовиковий та підлідний рельєф Антарктиди
В Антарктиді зосереджено приблизно 30 млн км3 льоду, або 90 % усіх льодів суходолу (найбільше сучасне заледеніння на Землі). Середня потужність льоду – 2500-2800 км, максимальна – 4800 м. Тільки 2 % території материка вільні від льоду. Антарктида є найвищим материком Землі – середня висота материка – 2040 м. Окраїна крижаного щита в багатьох місцях виходить за межі материка на поверхню навколишніх морів, утворюючи шельфові льодовики. Найбільші шельфові льодовики континенту – льодовик Росса і льодовики Фільхнера-Роні. Час від часу краї льодовиків обламуються, породжуючи айсберги. Найбільший айсберг був зафіксований 1956 р. Він мав приблизно 385 км у довжину і 111 км у ширину. Багаторічні спостереження, а також зіставлення космічних знімків установили загальну тенденцію до скорочення льодів Антарктиди, пов’язану, імовірно, із глобальним потеплінням на Землі.
Підлідний рельєф Антарктиди відрізняється складністю. Під крижаним щитом материка розташовані великі рівнини, западини, гірські хребти. В основі більшої частини Антарктиди лежить давня платформа, що входила до складу Гондвани. Активний вулканізм свідчить про продовження горотвірних процесів у Західній Антарктиді. Гігантський гірський ланцюг – Трансантарктичні гори завдовжки майже 5000 км і заввишки понад 4000 м – поділяє материк на дві нерівні частини: західну й східну. У Західній Антарктиді розміщені найвищі вершини всього континенту – масив Вінсона в горах Елсверта (5140 м) і найглибша западина 255 м нижче рівня моря.
Найбільший активний вулкан Еребус (3794 м) розташований на одному з островів моря Росса, інший недавно виявлений активний вулкан перебуває під льодовиковим покривом Західної Антарктиди. Антарктида характеризується мінімальною, порівняно з іншими материками, сейсмічною активністю.
Клімат Антарктиди
Клімат Антарктиди – найхолодніший і найсуворіший на земній кулі. Це пояснюється географічним положенням материка в полярних широтах і наявністю гігантського куполоподібного льодовикового покриву. Морозність південної полярної області впливає на клімат усієї Південної півкулі, яка в цілому холодніша за Північну. Протягом тривалого полярного дня Антарктида одержує таку саму кількість сонячної радіації, що й екваторіальні широти, однак 90.% цієї радіації відбивається сніжною поверхнею та йде в космічний простір. Це обумовлює надзвичайно низькі температури повітря. Особливо суворий клімат внутрішніх районів материка. Середньорічні температури в центральних областях становлять -56° С, що на 30-35° С нижче, ніж у прибережних областях Антарктиди. Стокові вітри – постійні вітри, що дмуть із внутрішніх районів Антарктиди до прибережних. Причиною їхнього утворення є великий контракт атмосферного тиску між внутрішніми та прибережними областями.
У центральній частині Антарктиди на відстані 1260 м від берега на вершині льодового купола заввишки 3488 м над рівнем океану розташований Полюс холоду нашої планети. Тут на радянській станції “Восток” 21 липня 1983 р. було зафіксовано температуру -89,2 °С. Тривалий час цей показник уважали рекордно найнижчим. Але новий всесвітній рекорд найнижчої температури на поверхні Землі – (-91,2 °С) – зафіксували 2013 р. в Антарктиді в районі японської станції “Купол Фудзі”. Заміри були зроблені із супутника фахівцями Американського національного центру снігових і льодових даних. Уся територія материка, за винятком Антарктичного півострова, розташована в антарктичному кліматичному поясі. Антарктида – льодова пустеля із середньою річною кількістю опадів менш як 100 мм.
Органічний світ Антарктиди
Суворий клімат і відокремленість Антарктиди негативно позначилися на видовій розмаїтості її органічного світу. Про це свідчить пустельний, безжиттєвий вигляд безкрайніх сніжних просторів, особливо центральних районів. Цілий рік на суходолі живуть лише дрібні безхребетні та деякі безкрилі комахи. Рослинність Антарктиди представлена мохами, лишайниками, грибами та водоростями і зустрічається переважно в оазисах і горах окраїнних районів.
Антарктичні оазиси – невеликі ділянки суходол у поблизу узбережь, вільні від льоду. У прибережних оазисах температура влітку в середньому на 3-4 °С вище, ніж над навколишніми льодовиками. Саме в оазисах селяться рослини Антарктиди – мохи і лишайники, в озерах – водорості, навіть зустрічаються три види квіткових рослин. Тваринний світ Антарктиди тісно пов’язаний з океанами, які омивають материк. Води навколо материка густо заселені різноманітними морськими тваринами і рослинами. Океан буяє планктоном, який є джерелом живлення для китів, тюленів, риб. З представників тваринного світу в Антарктиді найбільше птахів. Улітку на узбережжі можна зустріти папського голуба, качурку Вільсона, сріблясто-сірого, сніжного, а також антарктичного буревісників. З 17 видів пінгвінів, 6 різновидів мешкають в Антарктиді. Це єдине місце на Землі, де можна знайти імператорських пінгвінів, які розмножуються під час антарктичної зими.
На льодовому припаї біля узбережжя майже в будь-який час року можна бачити тюленів Уедделла. Інші антарктичні тюлені – крабоїди, тюлені Росса і морські леопарди – зустрічаються рідше. Інколи береги льодяного континенту відвідують найбільші ластоногі – морські слони. Часто в прибережні райони заходять кити.
Природні багатства Антарктиди
За попередніми оцінками вчених, мінеральний потенціал Антарктиди просто колосальний.
У надрах Антарктиди зосереджено близько 150 видів різноманітних корисних копалин: кам’яного вугілля (7-10 % світових запасів), залізних руд, хрому, золота, урану, нікелю. У межах материкового шельфу є великі запаси природного газу і нафти. Також не слід забувати, що в Антарктиді в надлишку є ще один коштовний мінерал, для видобування якого не потрібні зусилля і витрати,- це замерзла вода.
Води Антарктиди і прибережні райони материка – справжній природний заповідник, де в унікальних умовах мешкають живі організми, які мають різноманітні пристосування до низьких температур повітря.
Очевидно, що в Антарктиді є робота не тільки для фахівців наук про Землю, але й для фізиків, біологів, інженерів, медиків, зокрема, спеціалістів із космічної медицини. Для останніх Антарктида є своєрідною лабораторією з вивчення життєдіяльності людей в ізольованих екстремальних умовах.
Деякі туристичні агентства вже ввели Антарктиду до переліку туристичних об’єктів.
Круїзні лайнери щорічно доправляють на материк 25-30 тисяч туристів.
Сучасні дослідження українців в Антарктиді
Україна як учасниця Антарктичного договору щороку виряджає експедиції на антарктичний острів Голіндез, де розташована єдина українська науково-дослідна станція “Академік Вернадський” (з 1996 року). Тут українські полярники проводять метеорологічні спостереження, геологічні розвідки та вивчають дію магнітних полів. Наші науковці беруть участь у багатьох міжнародних наукових проектах з біології, геофізики та інших наук, які проводять у рамках Міжнародного полярного року. Наукова програма експедиції має дві складові: моніторингові напрямки, які проводять щороку (метеоспостереження, вимірювання вмісту озону, магнітного поля тощо), і пошуково-новітні напрями дослідження. Цей напрямок роботи зимівників не менш важливий, адже йдеться про експерименти у сфері ядерної фізики щодо фіксації нейтрино-часток, що потрапляють з верхньої атмосфери та космосу на землю. В Антарктиці, де переважає чисте повітря, виявити й вивчити ці частинки набагато легше. Також полярники продовжать спостереження за живими організмами Антарктики (мікроорганізми, нижчі рослини, тварини та птахи) на біогеографічному полігоні. Кожен із 14 учасників експедиції дотримує власного наукового плану роботи. Приміром, метеоролог постійно знімає показання з метеоприладів та веде моніторинг погоди, а потім регулярно передає ці дані до світових центрів погоди, у тому числі й до Києва. Окрім метеоінформації, зимівники передають ще й дані про вміст озону над материком та організаційно-ділову інформацію.
Наразі науковці збентежені й тим, що наслідки глобального потепління на планеті відчуваються й в Антарктиді. Як стверджують полярники, щороку на материку випадає дедалі менше снігу, натомість збільшується число ясних сонячних днів, коли нормою для Антарктиди вважають похмуру погоду.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Прийом “Проблемне питання”
Чи потрібне подальше вивчення природи Антарктиди науковцями? З якою метою?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ
Прийом “П’ять речень”
Завдання. Сформулюйте головні досягнення уроку п’ятьма реченнями.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати відповідний параграф підручника.
2. Провести власне дослідження: “Вплив Південної полярної області на природні особливості Землі”.
3. Підготувати шаблони Північної Америки.