Природа в місті (селі) та його околицях
РІДНИЙ КРАЙ
Урок 44
Тема. Природа в місті (селі) та його околицях
Мета: розкрити роль природи у місті та на його околицях; учити дітей помічати і цінувати її; ознайомити з рослинами, які найчастіше використовують для міського озеленення; учити розрізняти листяні й хвойні дерева; продовжити учити розпізнавати рослин; розвивати творчі здібності учнів; прищеплювати любов до рідного міста, прагнення прикрасити його.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
>> Вправа “Погода”
– Яка зараз пора року?
– Який місяць?
–
– Тепло чи холодно надворі?
– Який стан неба?
– Яка температура повітря?
– Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку
Перед уроком корисно погуляти з дітьми скверами і парками міста, оглянути алеї, найбільш старі дерева, що можна вважати пам’ятниками природи, допомогти дітям зробити або дібрати фотографії на тему “Природа в місті”.
– Сьогодні на уроці ми поміркуємо, чи потрібна природа у місті.
(Візитівкою цього уроку може стати мелодія пісні Ю. Антонова “Пройду по Абрикосовой…”.)
III. Вивчення нового матеріалу
1.
Учні порівнюють види похмурого, задимленого міста і зелених міст та роблять висновок, що значно краще жити в місті, де багато зелені, де є не лише вулиці, будинки, машини, але і природа.
Учитель демонструє фотографії рідного міста (у сільській місцевості – районного центру), за допомогою яких діти розповідають про природу в їх місті, особливо визначаючи ті місця, де вони бували, де люблять гуляти, грати, де люблять відпочивати їх батьки, бабусі та дідусі.
2. Колективна робота “Природа в місті”
На дошці – малюнок міста, де є пам’ятник природи, ботанічний сад, сквер, парк з алеями, квітниками, озерцем, бульвар.
Завдання дітей: визначити, чим може бути представлена природа в місті. За потреби вчитель дає необхідні пояснення (наприклад, що таке пам’ятник природи, ботанічний сад).
Тлумачний словник: сквер – невеликий міський сад; парк – великий міський сад з алеями, квітниками, ставками; бульвар – широка алея посеред міської вулиці.
Усе те, що є в їх місті (селі), діти позначають, зафарбовуючи кружечки з відповідними номерами.
3. Робота за фотографіями
– Природа в місті може бути представлена чудовими квітниками. Про яке місто можна сказати “Місто-сад”?
Діти милуються фотографіями, обговорюють їх, називають ті, що їм особливо сподобалися, говорять, чи є в їх місті подібні зелені прикраси, розповідають про них.
– Кожен може допомогти перетворити своє місто на сад. Що ми можемо для цього зробити? (Висадити квіти біля свого під’їзду, на клумбі у дворі або біля школи.)
4. Ознайомлення з різноманітністю рослин міста
1) Робота з гербарієм.
Учитель пропонує розглянути окремо кожну рослину, демонструє гербарій, повідомляє найнеобхідніші відомості про рослини.
Після цього діти наводять свої приклади листяних і хвойних дерев.
2) Практична робота щодо розпізнавання рослин свого міста.
Завдання дітей: визначити за гербарними зразками 2-3 дерева або куща. Учитель за допомогою демонстраційних карток може ознайомити дітей з іншими характерними рослинами свого регіону.
3) Гра “Чарівний клубочок”.
Під час гри діти закріплюють знання про різноманітність рослин у зеленому вбранні міста. Передаючи одне одному “чарівний” клубочок, діти називають по одній рослині. Гра триває, поки всі відомі дітям рослини не будуть названі.
>> Фізкультхвилинка
Фізкультхвилинку проводять під музику пісні Ю. Антонова (перед цим учитель попереджає, щоб діти уважно слухали слова пісні).
Потім учитель ставить запитання, чому так названі вулиці (Абрикосова, Виноградна). Повідомляє, що в Ялті, наприклад, є ще вулиця Троянд, Полунична, і запитує, чи бачив хто-небудь ці рослини. Доцільно показати демонстраційні картки із зображенням південних рослин.
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Виконання малюнка
– Намалюйте дерева і кущі, які ви, допомагаючи дорослим, саджали на своїх дачних ділянках.
2. Бесіда про квітники
– Чим культурні рослини відрізняються від дикорослих?
– Як ви вважаєте, дикорослими або культурними є квіти, що висаджують на клумбах?
– Порівняйте зображення тюльпанів (хризантем, айстр, жоржин та ін.) різних форм і забарвлення.
Діти доходять висновку, що рослини квітників є культурними, оскільки людина вивела безліч культурних сортів.
Учні розглядають фотографії квітників.
– Уявіть, що ви стоїте поряд із цими дивовижними квітниками. Що ви бачите, відчуваєте?
– Для чого людина створює квітники? (Квітники прикрашають місто, радують жителів.)
– Що росте на квітнику біля школи?
3. Практична робота
Розпізнавання за гербарними зразками (за їх відсутності – за демонстраційними картками) 2-3 рослин квітника.
4. Гра “Перетворися на квітку”
Учитель видає декільком учням костюми квітів. Завдання дитини: швидко ввійти в образ і, зважаючи на ті відомості про квітку, які учень отримав на уроці, розповісти про себе. Слід заохочувати фантазію дітей, а також артистичність виступу. Можна запропонувати дітям розіграти сценки знайомства квітів між собою.
5. Робота над загадками
– Я гордо голову тримаю
І перед вітром не схиляю.
Я жовтий, білий, полум’яний,
І наче яблуко, рум’яний.
В саду я квітну навесні.
Скажи, яке ім’я мені? (Тюльпан)
– Осіння квітка сукню вділа
Рожеву, синю, ніжно-білу.
Стоїть, неначе їжачок,
У неї сотні пелюсток. (Айстра)
– Чудова квіточка така,
Чорними брівками морга. (Чорнобривці)
– Тонка ніжка, наче спис,
Жовта квітка, це – … (нарцис).
– І красива, і пахуча
Квітка ця, на жаль, колюча. (Троянда)
6. Виконання малюнка
– Які квіти можна посадити навесні на садовій ділянці?
– Намалюйте свою улюблену квітку.
V. Підсумок уроку
– Для чого потрібна природа в місті? (Природа в місті – це джерело краси, здоров’я, гарного настрою.)