РАКОПОДІБНІ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ
ТЕМА 1 РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН
Ноги – всьому голова.
Дитяча енциклопедія
&14. РАКОПОДІБНІ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ
Ключові терміни: Нижчі ракоподібні. Вищі ракоподібні
Пригадайте! Які ознаки ракоподібних?
З’ясуйте
Вивченням ракоподібних займається окрема зоологічна наука. Якщо ви правильно дасте відповіді на завдання кросворду, то у виділених клітинках прочитаєте її назву: 1 – органи захисту й нападу рака річкового; 2 – водяна блоха; 3 – органи дихання ракоподібних; 4 – одноока ракоподібна
ЗМІСТ
Які особливості нижчих ракоподібних?
До ракоподібних належать понад 50 000 видів, що діляться на дві великі групи – нижчі та вищі ракоподібні.
Нижчі ракоподібні – це ракоподібні з непостійною кількістю сегментів. Вони дрібні за розміром і є переважно гермафродитами.
Іл. 54. Нижчі ракоподібні: 1 – артемія; 2 – дофнія; 3 – циклоп; 4 – морська качечка; 5 – коропоїд
Зяброногі – це най примітивніші ракоподібні, у яких ніжки одночасно служать для плавання, дихання й спрямовування їжі до рота. До цієї групп належить артемія, відома тим, що може жити в дуже солоних водоймах. Зяброногими є й такі гіллястовусі рачки, як дафнії.
Цю тварину за її стрибкоподібний спосіб пересування у воді у народі називають “водяною блохою”.
Веслоногі пересуваються за допомогою першої пари вусиків, які мають вигляд весел. У веслоногих є лише одне просте око, як у міфічної істоти з давньогрецького міфа. До цієї групи належить циклоп – хижак, який живиться дрібними безхребетними тваринами.
Byсоногі мають м’яке тіло, черепашку з вапнякових пластинок і вусикоподібні ноги для дихання та ловлі здобичі. Через прикріплений або паразитичний спосіб життя вони є гермафродитами й мають спрощену будову. Найвідомішими представниками є морські жолуді, морські качечки та ін.
Ще однією групою паразитичних ракоподібних є коропоїди. Паразитують на шкірі й зябрах риб, тритонів, пуголовків жаб і деяких молюсків. їхні ротові органи перетворилися на хоботок для висмоктування крові.
Отже, нижчі ракоподібні мають кінцівки, що здійснюють функції дихання, плавання й живлення.
Чим відрізняються вищі ракоподібні?
Вищі ракоподібні – це ракоподібні з постійною кількістю сегментів тіла. Це тварини середніх та великих розмірів, у них міцний панцир, характерна роздільностатевість. Із вищими ракоподібними знайомимося на прикладі таких груп: рівноногі, різноногі, ротоногі, десятиногі.
Рівноногі об’єднують водяних та наземних ракоподібних, які мають однакові черевні та грудні кінцівки. Найбільш відомим видом рівноногих раків є мокриця звичайна, що зустрічається у вологому грунті та в лісовій підстилці, сирих підвалах. У прісних водоймах поширені схожі на мокриць водяні віслючки, які живляться рештками рослин.
Різноногі, або бокоплави, мають стисле з боків тіло й різні кінцівки, що спеціалізовані для плавання боком, ходіння й стрибання. Живляться рештками, є серед них і паразити (наприклад, китові воші). Найвідомішим у цій групі є бокоплав озерний.
Іл. 55. Вищі ракоподібні: 1 – мокриця звичайна: 2 – бокоплав озерний; 3 – рак-богомол японський; 4 – pак-самітник Діогена; 5 – трав’яний краб; 6 – креветка піщана: 7 – омар європейський; 8 – лангуст звичайний
Ротоногі, або раки-богомоли. – це хижі ракоподібні, у яких друга пара ногощелеп видозмінилася в потужні хапальні кінцівки, добре розвинений зір. Оті цих істот мають найскладнішу будову. Найвідомішим видом є рак-богомол японський.
Десятиногі – це найвище організовані ракоподібні, більшість з яких живе в морях, деякі – у прісноводних водоймах та на суходолі. Ці тварини мають 5 пар ходильних ніг і клешні на першій парі. У наших прісних водоймах поширені два види раків – широкоплазий та вузькоплазий. Окрім річкових раків, до цієї групи належать раки-самітники, краби, креветки, омари, лангусти.
Раки-самітники – морські раки з м’яким спіралеподібним черевцем і несиметричними клешнями. Найцікавіша риса раків-самітників – співдружність деяких видів з актиніями. До раків-самітників належить і найбільший представиш; ракоподібних – японський краб-павук, розміри його кінцівок можуть становити чотири метри. У Чорному морі є рак-самітник Діогена.
Краби – десятиногі раки, у більшості задня частина тіла вкорочена. Мають дуже товстий зовнішній скелет та невелике черевце, підігнуте під головогруди. Розповсюджені краби в усіх океанах, є багато прісноводних (прісноводний краб) та сухопутних крабів (краб пальмовий злодій). У Чорному морі поширений трав’яний краб.
Креветки – найпримітивніші десятиногі, які розповсюджені в усіх морях та океанах. Деякі види креветок живуть у симбіозі з великими рибами, вони збирають з риби зовнішніх паразитів та відмерлу луску (креветка-чистильник). У Чорному та Азовському морях живуть піщана, трав’яна, зелена, тигрова креветки.
Омари – великі десятиногі ракоподібні з великими клешнями, подібні до річкових раків. Живляться безхребетними, на яких полюють уночі. Найбільшим у цій групі є омар європейський.
Лангусти – десятиногі ракоподібні з довгим черевцем. На відміну від омарів, вони не мають клешень, усе тіло й товсті антени вкриті шипами. Основним ворогом лангустів є восьминоги. У помірних водах Європи проживає лише лангуст звичайний.
Яка роль ракоподібних в природі та житті людини?
Ракоподібні є важливою ланкою в ланцюгу живлення. Зокрема, дрібні ракоподібні (водяні віслюки, дафнії, циклопи) складають основні частку планктону та є основним кормом для риб та багатьох інших видів тварин. Чимало ракоподібних є природними фільтраторами води (морські жолуді). Річкові раки виконують роль санітарів водойм, тому що переробляють органічні рештки.
Багато ракоподібних (річковий рак, камчатський краб, креветки, омари, лангусти) є об’єктами промислу та використовуються людиною в їжу. Окремі види (дафнії) розводять у спеціальних басейнах для того, щоб підгодовувати молодь осетрових і лососевих риб. Є ракоподібні, які живуть у акваріумах (блакитний кубинський рак). У тілі деяких ракоподібних проходить розвиток червів – паразитів людини. Циклоп є проміжним господарем у циклі розвитку стьожака широкого та ришти, а рак, як і краб, є другим проміжним господарем у розвитку сисуна легеневого. Серед ракоподібних с паразита (коропоїди), через які інколи гине риба. Морські жолуді спричинюють збитки в судноплавстві. Ними обростають днища суден, і це сповільнює їх плавання. До Червоної книги України занесено 26 видів ракоподібних, серед них є широкополий рак, морський кріт, трав’яний краб, волохатий краб, кам’яний краб, мармуровий краб, прісноводний краб та ін.
ДІЯЛЬНІСТЬ
Навчаємося пізнавати
Розгляньте ілюстрації та співставте назви тварин із їх зображеннями: 1 – річковий рак вузькопалий, 2 – блакитний кубинський рак, 3 – пальмовий злодій, 4 – камчатський краб, 5 – лангуст, 6 – морський жолудь, 7 – омар, 8 – коропоїд.
Біологія + Кулінарія
Крабові палички (імітація крабового м’яса) – вид продуктів штучно створених із обробленого рибного білка або подрібненого м’яса риб. За формою та кольором нагадують м’ясо крабової клешні. Усупереч назві, крабові палички зовсім не містять м’яса крабів. Основою для паличок є перемелене м’ясо білих океанічних риб (минтай, хек). А чому ж крабові палички займають четверте місце у списку шкідливих продуктів харчування?
РЕЗУЛЬТАТ
Оцінка | Запитання для самоконтролю |
1-6 | 1. Назвіть дві групи ракоподібних. 2. Наведіть приклади нижчих раків. 3. Назвіть представників вищих раків. 4. Наведіть приклади десятиногих раків. 5. Назвіть ракоподібних, поширених в Україні та вашій місцевості. 6. Наведіть приклади рідкісних ракоподібних. |
7-9 | 7. Які особливості нижчих ракоподібних? 8. Чим відрізниться вищі ракоподібні? 9. Яка роль ракоподібних у природі та житті людини? |
10-12 | 10. Якими ознаками відрізняються ракоподібні різних видів? |