Реприза і її використання у ритмічній вправі. Робота над піснею “Веселкова пісня”. Слухання музики. П. Чайковський. Друга симфонія (фрагменти)
5 КЛАС
Тема 1. Музика і мистецтво слова.
Урок 8
Тема уроку. Реприза і її використання у ритмічній вправі. Робота над піснею “Веселкова пісня”. Слухання музики. П. Чайковський. Друга симфонія (фрагменти)
Мета уроку: закріпити з учнями музично-теоретичні поняття на ритмічних та мелодичних вправах; розвивати співацькі навички, формувати у дітей музично-ритмічний слух; виховувати інтерес до музики, тісно пов’язані з літературою.
Тип уроку: підсумковий.
Обладнання: музичний інструмент; магнітофон, аудіо-записи портрет
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми.
II. Розспівування.
1. Спів з закритим рогом довгих звуків.
2. Вправа на плавне голосоведення.
3. Вправа на дикцію-імпровізацію.
Їхав пан через лан,
Бричка гуркотіла.
А як Ганя сіла в бричку,
Бричка загуділа.
На заданий текст створити мелодію або ритмічний супровід.
– Якщо створили ритмічний рисунок, то запишемо його на дошці.
– А тепер створимо ще й ритмічний супровід.
Відтак ділю клас на дві групи, одна з яких
– То що ж таке ритм?
– А тепер погляньте на вправу, що написана на дошці.
– Я вам виконаю цю вправу, а ви прослідкуйте, чи правильно? (співаю без репризи).
– Отже, діти, чи правильно я виконую вправу?
– Ні, а чому. (Друга фраза не повторена двічі).
– А для чого її повторювати?
(Тому що ми бачимо знак повторення, який називається репризою).
– Давайте виконаємо вправу разом. Послухайте настройку (до, мі соль).
– Хто хоче виконати вправу сам? (Діти виконують).
III. Повторення пісень можна здійснити таким способом:
– Що таке пісня?
– Що лежить в основі пісні?
(Літературний текст).
– Чи існують пісні без літературного тексту?
(Так).
– Давайте повторимо “Оду пісні” О. Антоняка. (Діти виконують пісню стоячи). Чим характерні українські народні пісні?
(Тим, що їх склав народ, або їхній автор невідомий).
– То ж давайте заспіваємо українську народну пісню “Їхав козак за Дунай”. (Діти виконують “вролях”). А який твір пов’язаний з темою цієї пісні?
(Варіації). То ж давайте відпочинемо і послухаємо їх. (Діти слухають варіації на тему пісні “Їхав козак за Дунай”).
– А що пов’язувало М. Лисенка з творчістю Т. Шевченка?
(Він написав музику до “Кобзаря”).
– Яке основне слово лежить в основі V частини кантат “Радуйся, ниво неполитая”?
– “Оживуть”. (Діти слухають уривок – V частину кантати).
– Яку народну пісню використав М. Лисенко у вступі (увертюрі) до опери “Тарас Бульба”?
(“Засвіт встали козаченьки”). (Діти слухають).
– Давайте виконаємо її хором. (Звертаю увагу на чистоту двоголосся).
– Діти, а чим балет відрізняється від опери?
– У чому їх схожість?
– Назвіть опери, які ви чули.
IV. – Сьогодні ми познайомимось із симфонією, тобто продовжимо знайомство. Згадаємо, який оркестр виконує симфонію?
Симфонія – це великий музичний твір для симфонічного оркестру.
Композитори, які писали симфонічні твори, виражали у ній свої почуття, переживання, думки, ідеї. І це все здійснювали засобами музичної виразності.
– Російський композитор П. Чайковський написав кілька симфоній, але ми сьогодні послухаємо фрагмент Другої, в якій він використав тему української народної пісні “Журавель”.
– Поки ви будете слухати музичний твір, гляньте на цю таблицю, де показано розміщення інструментів симфонічного оркестру. Згадайте їх назви та групи. (Діти слухають).
V. Підсумок уроку. Оцінювання учнів.