Ритмічне рондо, використання у вправі. Робота над піснею “Шкільна стежина”. Слухання музики. Л. ван Бетховен. Симфонія № 5. Тематичне опитування
6 КЛАС
Тема 1. Музика як мова почуттів
Урок 8
Тема уроку. Ритмічне рондо, використання у вправі. Робота над піснею “Шкільна стежина”.
Слухання музики. Л. ван Бетховен. Симфонія № 5. Тематичне опитування
Мета уроку: дати дітям поняття “рондо”, використати у ритмічній вправі; розвивати вокально-хорові навички та музично-ритмічний слух; виховувати інтерес до класичної музики.
Тип уроку: підсумковий.
Обладнання: магнітофон, аудіо-записи, портрет Л. ван Бетховена, фортепіано.
Хід уроку
I. Організація класу
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми.
II. Розспівування.
1.
2.
3. Спів вправ на дикцію.
III. Пояснення нового матеріалу.
Діти, на минулому уроці ми слухали “Менует” Л. ван Бетховена. Це плавний, граціозний французький танець. Ми говорили, що він є одноголосим твором, але ми не звернули увагу, що він написаний у формі рондо. Що таке рондо? Саме це слово означає коло, тобто тут головна тема повторюється кілька разів і чергується. Ось послухайте і зверніть увагу.
(Діти слухають Менует).
Після слухання учні визначають, що в цій
Отже, головна тема (награю) повторюється кілька разів і чергується з проміжними епізодами, які є контрастними щодо головної теми. Тепер визначимося, що ж таке рондо.
Рондо – це музична форма, що утворилась при багаторазовому повторенні головної теми, яка чергується з різними за змістом проміжними частинами (епізодами).
(Діти повторно слухають “Менует”).
IV. Повторення вивчених пісень.
На уроці ми повторимо з вами всі вивчені пісні, а саме “Хлоп’ятка і дівчатка” А. Островського, українську народну пісню “Вийшли в поле косарі”, “Колискова майбуття” В. Дроботенка, та попрацюємо над піснею В. Мураделі “Шкільна стежина”. (При опрацюванні пісні звертаю увагу дітей на жвавий характер музики, тому її слід співати легко і весело). Бажаючих опитую на оцінку. При оцінюванні даю додаткові запитання:
1. Яку музику називають симфонічною?
2. Що таке фуга?
3. Чим відрізняється фуга від прелюдії?
4. Пригадайте форму рондо.
5. Для чого служить ліга та фермата?
6. Що таке такт і затакт?
7. Які ви знаєте знаки альтерації?
V. Слухання музики.
Сьогодні ми послухаємо ще один твір, який стане кульмінаційною вершиною даної теми – це П’ята симфонія Л. ван Бетховена.
1. Розповідь.
Бетховену не виповнилося ще й 30 років, коли він почав глухнути. Хвороба прогресувала, проте Бетховен не здався, він боровся з глухотою, з усіма іншими незгодами і писав музику. Він житиме, щоб розповісти людям про страждання та його подолання. Так мужність, любов до людей допомогли Бетховену створити музику, яка стала безсмертною, яка з кожним новим поколінням дедалі глибше входить у життя багатьох людей. Девіз П’ятої симфонії такий: “Нерезі боротьбу – до перемоги”.
Послухайте, діти, уважно І частину і зверніть увагу на вступ, який склад їсться з чотирьох звуків. “Так доля стукає у двері”, – сказав Бетховен. Це символ зусиль людини у подоланні ударів долі.
2. Діти слухають твір і характеризують.
3. Відповіді на запитання:
– Які почуття передав композитор у своєму творі?
– Які у вас виникли почуття під час слухання музики?
– Які особливості оркестрового звучання?
– Як звучать тут побічні партії, чи контрастні вони до головної? (Тема побічної партії контрастна до головної, мажорна і більш наспімо, а кінець експозиції звучить як утвердження героїчного образу).
VI. Підсумок уроку.