РОК-МУЗИКА
РОЗДІЛ 2 МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО В НАШОМУ ЖИТТІ
Тема 18 – 19 РОК-МУЗИКА
І
У другій половині XX ст. в музичному середовищі Америки виникло нове явище музичної культури – рок-музика, або рок. Biн об’єднав музичне, поетичне, сценічне та інші види мистецтва.
У чому ж особливості виконання рок-творів? Можливо, ви помітили, що основна увага під час виконання рок-музики приділяється інтерпретації твору, для якої притаманні підвищений драматизм і темпераментний вокал. Для рок-музики, насамперед, важливий чіткий і динамічний ритм, який підкреслює
Першим напрямом рок-музики, що з’явився в середині 50-х років і невдовзі одержав всесвітнє визнання, був рок-н-рол (англ. “rock’n’roll” – “розгойдуватися і крутитися”). Провідну роль у ньому відігравали електромузичні інструменти, а вокал придбав енергійний та емоційний характер.
Подальшому розвитку і розквіту рок-н-ролу сприяла творчість популярного американського виконавця Елвіса Преслі. Він ніколи не писав рок-композицій, однак блискучі вокальні дані й артистизм зробили
Я у світі музики: сприймаю, розумію
Елвіс Преслі, “Все гаразд, мамо” (“That’s All Right. Mama”).
Як ритм вплинув на настрій композиції?
ПОРТРЕТ МИТЦЯ
Елвіс Арон Преслі (1935-1977) – відомий американський співак і актор. Народився у м. Тупело штату Місісіпі (південь США). З раннього дитинства зростав в оточенні музики, співав у церковному хорі. У подарунок на своє одинадцятиріччя отримав гітару.
Після школи Елвіс працював водієм вантажівки, у той же час записав платівку для своєї матері. Однак слухачем творів Елвіса стала не тільки вона. Уже за рік 20-тисячний наклад першого синглу співака – “That’s allright” (“Все добре, мамо”), був проданий у лічені тижні. Так, Елвіс, разом зі своїми друзями-музикантами, заснував новий музичний напрям – рок-н-рол.
У1956 р. Преслі уже був відомий на весь світ: його хіти постійно звучали по радіо, на вечірках і танцях, а нові платівки розкуповували із шаленою швидкістю. Елвіса наслідували в усьому: переймали його манеру одягатися, укладати волосся, танцювати і навіть говорити.
На жаль, співак рано пішов із життя, однак він і нині вважається одним з найуспішніших музикантів XX ст.
Наприкінці 50-х років у Великій Британії, яка також захопилася рок-н-ролом, з’явилися власні виконавці. Їхню музику британці назвали біг-біт (з алгл. “великий біт”), або просто біт. Найвидатнішими представниками цього напряму є гурт “Бітлз”. Новизна їхнього музичного мислення перетворили провінційний гурт з м. Ліверпулі, на ідейних натхненників для багатьох музикантів, які далі розвивали течії рок-музики. Їхня творчість – одне з найяскравіших явищ у масовій культурі XX ст. Головна заслуга “Бітлз” полягає в тому, що рок-музика, яка була танцювальною і розважальною до того, здобула репутацію серйозного мистецтва.
Гурт “Бітлз” (“The Beatles”), “Учора” (“Yesterday”).
ПОРТРЕТ МИТЦЯ
“Бітлз” (“The Beatles”) – британський біт-рок-гурт, створений 1960 р. у м. Ліверпуль (Велика Британія). Уважається найвідомішим музичним гуртом упродовж всієї історії музики. Кількість проданих платівок гурту перевищує один мільярд примірників, що є рекордом світової музичної індустрії. П’ятнадцять альбомів “Бітлз” очолювали хіт-паради Великої Британії – частіше, ніж будь-яких інших виконавців.
До першого складу гурту входили: Джон Яеннон (вокал, ритм – гітара), Пол Маккартні (вокал, ритм-гітара), Джордж Харрісон (вокал, соло-гітара), Стюарт Саткліфф (бас-гітара) і Піт Бест (ударні).
Музика “Бітлз” поступово ускладнювалася, музиканти перейшли від виконання дуже простих пісеньок скіффл (різновид народної музики, популярної у Великій Британії в другій половині 1950-х pp.) до рок-н-роллу. Експериментуючи з класичною, східною і електронною музикою, “Бітлз” привнесли в популярну музику живий дух, одночасно розширивши аудиторію своїх шанувальників. Перелік хітів “Бітлз” вражає. Пісні “Michelle”, “Yesterday”, “Help!”, “Yellow Submarine”, “Penny Lane”, “Strawberry Fields”, “The Fool on the Hill” можна почути в радіоефірах і сьогодні.
Музей гурту “Бітлз” у м. Ліверпуль (Велика Британія)
Я у світі музики: співаю, відчуваю
МОЯ УКРАЇНА
Слова Ю. Рибчинський Музика Н. Петраш
1. Ти шляхом праведним, святим
Йшла до волі, Україно.
Ти пород ворогом своїм
Не ставала на коліна.
Ти до омріяних зірок
Йшла крізь терни. (Двічі)
Ти в душах сіяла добро,
Наче зерна (Двічі)
Приспів.
Є на світі моя країна,
Де червона цвіте калина
Гори, ріки і полонина –
Це моя Україна.
Є на світі моя країна,
Найчарівніша, як перлина.
В моїм серці вона єдина.
Це моя Україна.
2. Де б я на світі не була –
Ти зі мною, Україно.
Ти – моя мати, що дала
Мені мову солов’їну.
Ти до омріяних зірок
Йшла крізь терни. (Двічі)
Ти в душах сіяла добро,
Наче зерна. (Двічі)
Приспів.
Я у світі музики: досліджую, дію
1. Розкажіть про особливості музичного напряму рок-н-рол,
2. Знайдіть інформацію про виконавців гурту “Бітлз” Чому, на вашу думку, “Бітлз” став найпопулярнішим гуртом?
3. Робота а групах. “Інтерв’ю з зіркою”: уявіть себе відомими виконавцями рок-н-ролу і розкажіть своїм шанувальникам про те, як ви стали популярними.
4. 3а бажанням: ознайомтеся із творчістю групи “Роллінг Стоунз”. Схарактеризуйте особливості британського блюз-року.
5. Музичний проект. “Зірки рок-н-ролу”
Бібліотека:
– Тернер С. “Thе Beatles”: история за каждой песней. – Астрель, 2013. – 384 с.
– Цалер И. 100 легенд рока – Центрполиграф, 2013. – 780 с.
– Даншен С. Елвіс Преслі. – Молода гвардія; Палімпсест, 2012. – 357 с.
Фільмотека:
– Х/ф”Елвіс” (реж. Г. Хові та інші, 1968 р.)
– Д/ф “Елвіс на гастролях” (реж. П. Адідж, Р. Абель, 1972 р.)
– Д/ф “Щоденник Бітлз” (реж. Дж Бікнелл, 1966 р.)
Медіатека:
– Пісні у виконанні Елвіса Преслі: “That’s All Right, Маша”, “A Little Lеss Less Conversation”;
– Пісні у виконанні гурту “Бітлз”: “Michelle”, “Yesterday”, “Help!”, “Nowhere Man”, “А Day in the Life”, “Yellow Submarine”, “Strawberry Reids”, “The Fool on the Hill”, “Hey Jude”.
ІІ
Стиль британської групи “Пінк Флойд” (“Pink Floyd”), що має велику популярність упродовж багатьох років, можна визначити як “психоделічний арт-рок”. Психоделією називають рок-музику, якій властиві спонтанність, емоційна розкутість і відсутність чіткої форми.
“Пінк Флойд” вважають одним із найуспішніших, гуртів Великої Британії, відомим своїми філософськими текстами, експериментами зі звуком, цікавими обкладинками альбомів й оригінальними концертами.
Гурт сформувався в Лондоні у 1965 р. До його складу входили Нік Мейсон, Роджер Вотерс, Річард Райт і Боб Клоз. “Шик Флойд” досяг справжніх світових висот. Його концептуальні альбоми “Зворотний бік місяця” (“TheDark Side of the Moon”),”Якби ти була тут” (“Wish You Were Here”), “Звірі” (“Animals”), і рок-оперо “Стіна” (“The Wall”), придбало понад 210 мільйонів слухачів.
Обкладинки платівок гурту “Пінк Флойд”
Психоделік-рок (психоделічний рок) – напрям рок-музики, для якого характерні фантастичні, містичні та символічні образи.
Я у співі музики: сприймаю, розумію
Гурт “Пінк Флойд” (“Pink Floyd”), “Ще одна цеглинка у стіні” (“Another Brick in The Wall”) з альбому “Стіна” (“The Wall”).
Британський гурт “Квін” (“Queen”), поєднавши у своїй творчості ознаки різних напрямів рок-музики, створила власний неповторний стиль. Своїм надзвичайним успіхом група завдячує передусім таланту і харизмі вокаліста Фреді Мерк’юрі.
У 1968 р. гітарист Брайан Мей, студент Імперського коледжу в Лондоні, і басист Тім Стаффелл вирішили створити гурт, який назвали “Усмішка” (“Smile”). Під час навчання в художньому училищі Іліпга, Тім Стаффелл затоваришував із однокурсником Фаррухом Бульсара, який узяв собі англійське ім’я Фредді Мерк’юрі. Хлопець незабаром став віддалим шанувальником “Smile”. Наприкінці 1970 р. Стаффелл покинув гурт, а інші учасники разом із Фредді продовжили роботу в колективі, який відтоді мав назву “Queen”.
МУЗИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП
Незадовго до випуску першого альбому “Queеn” Фредді Мерк’юрі, який мав освіту дизайнера, створив логотип гурту. Малюнок поєднав у собі знаки зодіаку всіх чотирьох членів гурту: два лови (знак зодіаку Дікона і Тейлора – Лев), краб (Мей – Рак), і дві феї (Мерк’юрі – Діва). Леви тримають стилізовану літеру “Q”, на якій лежить краб. Феї розміщені трохи нижче левів – на гілках Корона займає місце всередині літери “Q”, а над усією композицією височіє птах фенікс з розправленими крилами. Логотип схожий на горб Сполученого Королівства.
Логотип гурту “Квін”
Гурт “Квін” (“Quееn”), “Ми – чемпіони” (“We are the champions”), “Шоу має тривати” (“The Show Must Go On”)
Сьогодні найвідомішим представником української рок-музики вважають гурт “Океан Ельзи”. Лідером (фронтменом) і автором майже всіх пісень музичного колектива є Святослав Вакарчук. Музика “Океана Ельзи” різноманітна своїми настроями: ліричними, енергійними, танцювальними, звитяжними. Вірші пісень С. Вакарчука називають пісенною поезією, адже його літературна мова наповнена складними римами, неперевершеними образами, вишуканими порівняннями тощо. Дуже часто в музиці “Океану Ельзи” можна почути українські народні мотиви, які гармонійно вплітаються в рок-ритми. Гурт успішно гастролює Україною, Америкою, Європою. У доробку “океанів” 8 студійних альбомів. У 2014 р. “Океан Ельзи” відзначив концертами свій ювілей – 20-річчя, найгучніші і наймасштабніші з яких відбулися на стадіонах Києва і Львова.
Ювілейний концерт гурту “Океан Ельзи” з нагоди 20-річчя колективу
Гурт “Океан Ельзи”, “9-1-1”.
ПОРТРЕТ МИТЦЯ
Вакарчук Святослав Іванович (нар. 1975 р.) – український музикант, вокаліст, лідер рок-гурту “Океан Ельзи”, композитор, громадський діяч, заслужений артист України, кандидат фізико-математичних наук.
Народився у сім’ї професора фізики Івана Вакарчука. Навчався а музичній школі у класах скрипки і баяну, У шкільні роки брав участь у КВК, у створенні шкільного театру, був гравцем баскетбольної команди. У 1990 р. Святослав відвідав Канаду (за міжнародним обміном учнів США, Канади, України), звідки привіз велику колекцію касет і записів рок-музики.
Після закінчення школи навчався у Львівському університеті на фізичному факультеті. У 1994 р. створив гурт “Океан Ельзи, лідером, композитором і співаком якого є і сьогодні. Після закінчення університету С. Вакарчук обрав музичну кар’єру. Гурт до того часу вдало виступив на кількох фестивалях, і Святослав разом з усіма вирушив до Києва записувати дебютну платівку – “Там, де нас нема”, 1998).
Я у світі музики: досліджую, дію
1. Ознайомся з історією створення гурту “Океан Ельзи”, скориставшись офіційним сайтом гурту та іншими спеціалізованими музичними українськими сайтами.
2. Схарактеризуй характерні особливості рок-музики.
3. Проаналізуй сольні партії музичних інструментів у рок-музиці. Порівняй їх із джазом.
4. За бажанням, створи дискографію найпопулярніших рок-гуртів.
Бібліотека:
– Є. Бичков. Легенди року: Пінк Флойд – Караганда: Плюс/мікро, 1991.
– С. Клімовіцький, Pink Floyd: Архітектори звука. – Вид-во: Вісник, 1998 -352 с.
– Рассадін Л. Quoon про Куін. – Вид-во: Мир вокруг нас, 1994.
– В. Слобжін, Т Шашкова. Чари “Queen”. – Вид-во: Вісник, 1998.
Фільмотека:
– Д/ф “Стіна” (“Pink Floyd: The Wall”, реж. Дж. Скарф, А. Паркер, 1982 р.)
– Д/ф “Пінк Флойд: Історія альбому “Wish You Wore Неrа” (рeж. Дж. Едгінтон, 2013 р.)
– Д/ф компанії ВВС “Квін: Дні нашого життя” (“Quoon: Days Of Our Lives”, реж. М. Окeсей, 2011 p.)
Мeдіатeка:
– Пісні у виконанні гурту “Пінк Флойд”: “Another Brick In the Wall” (“Ще одна цеглинка у стіні”) з альбому “The Wall” та інші.
– Пісні у виконанні гурту “Квін”: “We Are thе Champions” (“Ми – чемпіони”), “The Show Must Go On”.
– Пісні у виконанні гурту “Океан Ельзи”: “9-1-1”, “Дзвони”.