Рослинний і тваринний світ Австралії

ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

&34. Рослинний і тваринний світ Австралії

Пригадай! Які погодні умови характерні для Австралії? У яких теплових поясах розташований материк?

Розглянь карту природних зон Австралії. Які природні зони є на материку?

Рослинний і тваринний світ Австралії дуже своєрідний. Тут ростуть рослини й мешкають тварини, які не зустрічаються на інших континентах. На крайньому південному заході і крайньому південному сході материка ростуть евкаліптові ліси. Там простягається зона вічнозелених твердолистих

лісів і чагарників.

Евкаліпт – вічнозелена рослина з довгими плоскими листками – є символом Австралії. Завдяки величезному корінню ця рослина вбирає дуже багато води з грунту. Листя евкаліпта повернуте ребром до сонця. Воно повністю пропускає світло, тому дерево не утворює тіні. Серед евкаліптів є і карликові види у вигляді невеликих кущиків, і велетенські дерева заввишки понад 100 метрів.

Північну та північно-східну частини материка займають вологі та перемінно-вологі ліси. На червоно-жовтих грунтах, окрім евкаліптів, тут зростають пальми, фікуси, деревоподібні папороті, бамбук.

У лісах на деревах

мешкають райські птахи з яскравим оперенням і різні види папуг. У лісових нетрях зустрічається нелітаючий птах казуар. Птахи живляться насінням, плодами, комахами, а казуари – ще й жабами, зміями.

Рослинний і тваринний світ Австралії

Мал. 84. Евкаліптовий ліс

Найбільша австралійська змія – пітон аметистовий. Він не отруйний, добре повзає по деревах. Полює на птахів, сумчастих звірів.

Сумчастими називають тварин, які народжують своїх малят крихітними і виношують їх у складці шкіри на животі.

Сумчастий звір коала проводить більшу частину свого життя на дереві. Він живиться лише евкаліптовим листям. Живе на деревах і сумчаста летяга. Шкіряна складка між передніми і задніми кінцівками допомагає їй літати між гілками. Живиться ця тварина комахами і соком евкаліптів. Мешкають у лісах також сумчасті мурахоїди.

Найбільшим сумчастим звіром є кенгуру. Кенгуру – державний символ Австралії, зображений на гербі країни. У тварини короткі передні й довгі задні лапи, важкий хвіст. Завдяки цьому кенгуру стрибають у довжину на значну відстань. На материку живе багато видів кенгуру, у тому числі й деревний, який добре лазить по деревах. Довгі пальці на передніх ногах дають йому змогу триматися за гілки й хапати плоди.

Рослинний і тваринний світ Австралії

Коала Сумчастий мурахоїд Рудий кенгуру

Мал. 85. Сумчасті звірі

Далі від океану ліси переходять у савани й рідколісся. Там на червоних і коричневих грунтах серед густих трав ростуть евкаліпти, акації та пляшкові дерева. У пляшкового дерева товстий стовбур, який звужується до верхівки.

У ньому нагромаджується волога, яку дерево витрачає в посушливий сезон.

Багато в савані різних комах і птахів, ящірок і змій. Найбільшим птахом є страус ему, який також зображений на гербі Австралії. Найпоширеніший ссавець саван – двометровий рудий кенгуру. Його стрибок може сягати 10 метрів.

Тільки в Австралії водяться єхидна і качкодзьоб – звірі, що відкладають яйця, як птахи, але своїх малят вигодовують молоком. Тіло єхидни вкрите жорсткими волосинами, а боки й спина – голками завдовжки 5-6 см. У тварини загострена мордочка і довгий липкий язик, за допомогою якого вона поїдає мурах і термітів.

Качкодзьоб живе на берегах водойм. Він має перетинки між пальцями ніг, дзьоб, як у качки, а хвіст, як у бобра. Ця нічна тварина добре плаває і пірнає, вишукуючи дзьобом черв’яків та молюсків.

Рослинний і тваринний світ Австралії

Страус ему Качкодзьоб Єхидна

Мал. 86. Тварини Австралії

Єдиний великий хижак Австралії на суходолі – дикий собака динго. Динго живуть зграями й іноді нападають на свійських тварин, завдаючи шкоди фермерам.

Найбільшу площу на материку займає зона пустель і напівпустель. Пісок там червоного кольору через значний уміст заліза.

Підземні води в пустелях залягають близько до поверхні, тому там ростуть кущики акацій та карликових евкаліптів. У пустелі мешкають ящірки й отруйні змії, страус ему, кенгуру, сумчастий мурахоїд, собака динго, єхидна. У річках і озерах Австралії водяться різні види риб, прісноводні крокодили.

Природу Австралії постійно змінює людина. Вона вирубує ліси, полює на тварин, створює пасовища для худоби в напівпустелях і саванах.

Для охорони унікальної природи Австралії п’яту частину території материка держава оголосила національними парками і заповідниками. Найбільший з них – парк Косцюшко з евкаліптовими лісами.

Поміркуйте! Чи можна сховатися від спеки під евкаліптом? Чому?

Обговоріть! Чому в Австралії ростуть рослини і живуть тварини, які не зустрічаються на інших материках?

1. Розкажи про рослинний і тваринний світ лісів Австралії.

2. Яких тварин називають сумчастими?

3. Які рослини і тварини є символами Австралії?

Вічнозелені твердолисті ліси й чагарники, сумчасті тварини.

Перевір свої знання

4. Які рослини і тварини поширені в савані і в пустелі?

5. Дмитрик стверджує, що єхидна і качкодзьоб – це птахи, а Наталочка впевнена, що це звірі. Хто з дітей правий? Доведи.

Підсумуємо разом

На материку Австралія є такі природні зони: напівпустелі й пустелі, савани, вологі й перемінно-вологі ліси, вічнозелені твердолисті ліси й чагарники. Тут живе багато тварин, які не водяться на інших материках. Для збереження унікальної природи в Австралії створюють заповідники і національні парки.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Рослинний і тваринний світ Австралії