Розв’язування задач з теми “Питома теплота пароутворення”
РОЗДІЛ IV
ТЕПЛОВІ ЯВИЩА
УРОК № 17/62
Тема уроку. Розв’язування задач з теми “Питома теплота пароутворення”
Тип уроку: формування вмінь і навичок.
Мета уроку: продовжити формування вмінь описувати теплові процеси, використовуючи для цього фізичні величини і закони.
План уроку
Етапи | Час | Прийоми і методи |
I. Перевірка домашнього завдання; актуалізація опорних знань | 5-10 хв. | Усне опитування |
II. Формування вмінь | 25-30 хв. | Розв’язування задач; записи на дошці й у зошитах; коментарі вчителя |
III. Закріплення вивченого матеріалу | 10 хв. | Розв’язування якісних задач; записи на дошці й у зошитах |
IV. Домашнє завдання | 1 хв. | Коментар учителя; записи у щоденниках і на дошці |
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання; актуалізація опорних
Перевірка домашнього завдання проводиться за питаннями і вправами після параграфа підручника у формі усного опитування. Для короткого повторення використовуємо наступні питання.
Питання
– У чому відмінність процесу кипіння від процесу випаровування? Що між ними спільного?
– Як називаються процес, обернений процесу пароутворення?
– У яких теплових процесах енергія поглинається речовиною? У яких виділяється?
– Що таке температура кипіння? Від чого вона залежить?
– За якої умови можна вважати температуру кипіння води такою, що дорівнює 100 °С?
– На що витрачається енергія, що підводиться до рідини при кипінні?
– Дайте означення питомої теплоти пароутворення.
– За якою формулою можна знайти кількість теплоти, необхідну для випаровування певної маси рідини? Назвіть кожну фізичну величину, що входить до цієї формули, і її одиниці в СІ.
II. Формування вмінь і навичок
Розв’язування задач
Для розв’язування пропонуються такі типові задачі.
Задача 1. Яка кількість теплоти необхідна для перетворення води масою 200 г у пару при температурі 100 °С?
Задача 2. Яку кількість теплоти необхідно витратити, щоб 2 кг води, взятої при температурі 20 °С, довести до кипіння і повністю випарити?
Знань
Задача 3. Водяну пару масою 1 кг взято при температурі 100 °С. Скільки енергії передасть вона навколишньому середовищу при конденсації й подальшому охолодженні до 0 °С?
Задача 4. Яка кількість теплоти необхідна, щоб із льоду масою 2 кг при температурі -5 °С одержати пару з температурою 100 °С?
Під час розв’язування задачі 4 доцільно попросити учнів порівняти всі чотири процеси і звернути увагу на те, який із них потребує найбільшого витрачання енергії. Можна поставити запитання: скільки сухих дров потрібно спалити для здійснення цього процесу? З таблиці:
III. Закріплення вивченого матеріалу
Для закріплення матеріалу корисно розглянути кілька якісних задач.
1. Чи кипітиме вода у склянці, яка плаває в киплячій воді? (Ні. Для кипіння необхідна додаткова енергія, а взяти її можна тільки від більш нагрітого тіла.)
2. Чи можна закип’ятити воду, підігріваючи її 100-градусною парою? Атмосферний тиск нормальний. (Не можна. Температура пари для цього повинна бути вище 100 °С.)
3. В один чайник наливають сиру воду, а в другий – кип’ячену такої ж маси і температури. У якому із чайників вода закипить раніше? Чому? (Раніше закипить сира вода, тому що при кип’ятінні видаляється повітря, бульбашки якого служать центрами пароутворення.)
IV. Домашнє завдання
[1]: § 47; впр. № 47 (задачі 5-7).
[2]: § 27.
[3]: СР – задачі 33.27-33.33;
ДР – задачі 33.38-33.42;
ВР – задачі 33.44; 33.48-33.51.
Творче завдання. Проведіть самостійне дослідження-спостереження за випаровуванням різних рідин (води, олії, спирту, одеколону тощо), використовуючи шматочок скла і піпетку. Опишіть ваші спостереження.