СЕМАНТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ДІЄСЛОВА
ДІЄСЛОВО
2. СЕМАНТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ДІЄСЛОВА
Дієслово-носій динамічної ознаки, тобто представленої як дія або процес, що має певні часові показники: тривалість, нетривалість, початок процесу, ознаку закінченості і под. У реченні Людина ходить дієслово ходить називає ту ознаку, яка тимчасово або постійно характеризує людину,- спосіб пересування (Людина задумливо ходить – тимчасова ознака; Людина ходить, тобто має здатність ходити-відносно постійна ознака; Дитя вже ходить – набуло властивої людині здатності пересуватися – постійна
Перший член дієслівної парадигми – відмінюване дієслово – покликаний співвідносити цей набір лексичних сем з якоюсь особою, що діє в певному реальному чи ірреальному часовому відтинку, у зв’язку з чим йому властиві граматичні семи особи, часу і способу, підпорядковані на семантичному рівні категорії персональності-імперсональності, напр.: “Я гуляю, бенкетую В неділю і в будень” (Т. Шевченко).
Другий член дієслівної парадигми – дієприкметник – теж пов’язаний з конкретною особою (або іншим діячем), співвідносячи з нею цей же набір лексичних сем; проте цей набір представлено не як основний, динамічний, а як вторинний, ад’єктивований, а тому в його граматичну структуру входить сема атрибутивності. Це однаковою мірою стосується активних і пасивних дієприкметників, пор.: “Справді мовби нічого вже для нас не існує, тільки ця швидкісна траса, її нескінченність, її гудучий, зникаючий у темряві бетон” (О. Гончар); “Зів’ялий лист, пожовклий лист Шепоче скаргу Богу!” (М. Вороний); “Наповнивши поливальницю, Грицько поспішив у низьке, вкрите гофрованим залізом приміщення” (М. Рудь). Чим більше дієприкметник має при собі залежних слів, тим виразніше проглядає його семантична дієслівна природа. Пасивні дієприкметники, входячи до особової парадигми пасиву, повністю її відновлюють.
Третій член парадигми – дієприслівник – представлений двома формами, подібно до другого, передає не головну, а вторинну ознаку, співвіднесену, проте, не безпосередньо з особою (або іншим діячем), а з тією основною дією, яку вона виконує. Природно, що цей член первинної дієслівної парадигми містить сему вторинності дії і, як випливає з наявності двох форм,- сему граматичного часу. Напр.: “Погулявши та потанцювавши, гості знов сіли за столи” (І. Нечуй-Левицький); “До Бога звівши руки, Розпука кидає в блакить Крик навісної муки” (М. Вороний); “Співачка багато працювала, готуючись до концерту” (Л. Смілянський).
Четвертий план парадигми – інфінітив – володіє не тільки семою дієвості, а й семою предметності та семою ад’єктивності. Як і пасивний дієприкметник, він повністю відновлює свою граматичну природу, входячи до складу форми майбутнього часу, тобто включаючись в особову парадигму: буду жити і творити. Досить виразно виступає ця природа й тоді, коли неозначена форма вживається в значенні особового дієслова чи то зі значенням, наближеним до індикатива (“Як сонце, я почну. А як скінчу? Не знати…” – М. Вороний), імператива (” – Встать! – гаркнув Грабовський. Учні встали” – О. Довженко) чи кон’юнктива (“Вас тут могли впізнать – І не минути б вам лихої смерті” – М. Вороний). Сема предметності активізується у тому разі, коли інфінітив уживається в ролі підмета, присудка або додатка, напр.: ” – А, кажу тобі, зрозуміти велику людину – це не горіх розкусити” (Б. Лепкий); “Для припинення хитань серед запорізьких козаків государ дозволяє чинити з козаками на власний розсуд” (Д. Яворницький). Такі речення з інфінітивами вільно трансформуються в речення з іменниками, особливо віддієслівними. Пор.: Жити – це означає працювати – Життя – це праця; Ми йдемо мітингувати – Ми йдемо на мітинг; Покинув би ти писати – Покинув би ти писання. Нарешті, сема ад’єктивності помітна в тих випадках, коли інфінітив уживається в безособових реченнях, напр.: “В залі було чути всякі мови, перемішані, поламані, чудернацькі” (І. Нечуй-Левицький). У цьому разі інфінітив може бути легко замінений прислівником: чути – чутно. Проте це чи не єдиний випадок подібної трансформації в літературній українській мові.
П’ятий член парадигми – предикативна форма – цілком відновлює сему дієвості, частково втрачену формально пов’язаним з нею пасивним дієприкметником. Ця форма вживається в реченні тільки в значенні присудка, причім саме речення може бути трансформоване в неозначено-особове з активним значенням: поле засіяно – поле засіяли, козаченька вбито – козаченька вбили. Сема атрибутивності, наявна в пасивних дієприкметниках, у предикативних формах практично нейтралізується.
Отже, в дієслові при спільності лексичної семантики його вихідних утворень, виражаються всі основні граматичні особливості, якими характеризуються інші частини мови поряд з головною, власне – дієслівною, лексико-граматичною ознакою – динамічною, в дієслові може виражатися статична, атрибутивна ознака, що ріднить його з прикметником, ознака ознаки – як у прислівнику, предметність – як в іменнику. В окремих слов’янських мовах деякі невласне – дієслівні ознаки, а разом з ними і їхні носії – дієслівні утворення, що належать до вихідної дієслівної парадигми, втрачаються. Прикладами можуть служити предикативна форма на – но, – то в російській мові, інфінітив – у болгарській.
Головна семантико – синтаксична властивість дієслова полягає, як відомо, в тому, що воно служить предикативним центром речення. Проте, крім дієслова, цю позицію може займати також іменник (мова – душа народу, сонце – в зеніті), прикметник (небо чисте), займенниковий іменник (він просто ніхто), числівник (два і три – разом п’ять), прислівник (мені соромно), тобто кожна повнозначна частина мови може набувати семантики, близької до дієслівної.
Слід також відзначити, що функції дієслова можуть виконувати вигуки і частки. Це насамперед звуконаслідувальні слова клац, бац, бух, беркиць, бебех, бульк і под., кожне з яких може ставати коренем похідного дієслова зі значенням одноразової дії: клацнути, бацнути, бухнути, булькнути, беркицьнути, бебехнути. Можливі також похідні дієслова зі значенням регулярної повторюваності дії: бульк – булькати, булькотіти, торох-торохкати, торохтіти, ляск – ляскати, ляскотіти і т. ін. Напр.: “Панас приклав рушницю мало не до обличчя і бахнув” (М. Коцюбинський); “Оглушливо бахкала гармата в ярку” (О. Донченко); “Машина бухає й стогне важко, мов велетенські груди в агонії” (Леся Українка); “І знову глухо бухкають розриви” (М. Стельмах); “Свирид нагнувся, а вона, наче по бочці, бухкотіла кулаками по його спині” (Панас Мирний); “Подушка знов бухнула по спині крайнього старого священика” (І. Нечуй-Левицький); “Зірвавшись з-під ноги, покотився вниз і дзвінко булькнув у річку камінець” (В. Козаченко).
Поряд із звуконаслідувальними вигуками, пов’язаними з природними явищами (падіння фізичних тіл, шум вітру й води і под.), уживаються також слова, що передають звуки, приписувані тваринам, або різні види людської мовної комунікації (шу-шу – приглушене мовлення, хи-хи — жартівливе мовлення, бу-бу – нерозбірливе мовлення і под.). Усі вони можуть ставати коренями звуконаслідувальних дієслів: бе – бекати, ме – мекати, няв – нявкати, гав – гавкати, му – мукати і т. д.; шу-шу – шушукати, хи-хи – хихикати, бу-бу – бубоніти і т. д. Від більшості з них (практично від усіх, окрім тих, що утворюються за допомогою суфікса – оні-, а також із семантикою невиразного мовлення) утворені також однократні дієслова з суфіксом – ну-: хихикнути, бекнути, мекнути, нявкнути, гавкнути, мукнути і т. ін. Напр.: “От кияни шушу-шушу і ра дяться” (укр. казка) – “Деякі в середині купи штовхались, шушукали та стиха сміялись” (І. Франко); “Тут дихати не можна, а ви хи-хи, ха-ха!” (О. Довженко) – “З дзіниці виходять дівчата, шепочучи і хихикаючи поміж себе” (М. Кропивницький) – “На те питання не тілько Грицько та Іван зареготали, а й Галя крізь сльози хихикнула” (Панас Мирний); “Вівці ліниво згинають коліна. Голі морди з старечим виразом зануди одкривають слиняві губи, щоб поскаржитись бозна-кому: бе-е… ме-е” (М. Коцюбинський) – “Ціла отара овець та кіз, ягнят, козенят мекала та бекала” (І. Нечуй-Левицький) – “Теля бекнуло та й скочило прямо на пліт” (О. Мартович).
Квазідієслова стосовно людської мовної комунікації можуть входити до складу сталих словосполучень, напр.: “Чи, може, й з тими хихи справляла?” (О. Гончар).
З семантикою віддавання уживається присудкове слово (квазідієслово) на, яке є антонімом дієслова дати. Але якщо останнє має хоч і архаїчну, атематичну, але все ж таки дієслівну структуру (первинну дієслівну парадигму, особові й родові закінчення, видові форми: дати/давати), то слово на всього цього позбавлене. Єдине, що йому властиве з форм, це здатність утворювати за аналогією до особових дієслів форму 2-ї особи множини нате, пор.: ” – Ось на, заграй! – тиче Іван Грицькові дудку” (Панас Мирний) – “А як сподобите мене довір’я, то цей дар прийміть, і проценти за перший місяць ось нате, та ще й червінцями” (І. Нечуй-Левицький). Проте на зрідка має й інший антонім-присудкове слово ке-“дай”, “подай”, а також “поглянь”, “зверни увагу”. Відповідно утворюється і форма множини кете. Пор.: ” – Ке мені шматок рибини,- простягаючи руку, каже Яків” (Панас Мирний) – “Чи таки наша картопля, чи, може, турецька? А кете лишень дайте сюди,- я подивлюсь! – сказав Мельхиседек” (І. Нечуй-Левицький).
З семантикою заборони мовлення й іншого звуковиявлення уживається вигук цить, що відповідно має в множині форму цитьте. Напр.: “- В гетьмана голова людська, а в тамтого чортяча.- Ци-и-ить! – Та чого цитькаєш? Що правда, то не гріх” (Б. Лепкий) – ” – Цитьте, дітки, цитьте, любі: не дай Боже – хто підслуха” (П. Грабовський). Як і від звуконаслідувальних вигуків, від цить утворюються дієслова як однократної, так і повторюваної дії: цитькнути/цитьнути – цитькати.
Синонімами дієслів з семантикою виявлення сильного почуття є прийменниково-іменникові сполучення у сміх, у плач, у сльози і под. Напр.: “Бабина дочка в сміх” (укр. казка); “Настя, як здума про себе, то зараз у сльози” (Г. Квітка-Основ’яненко).
Присудкове значення, а отже, дієслівну семантику мають незмінні слова типу гилі, драла, навтіки/навтьоки, навтікача, хода, напр.: “А їхали вони лісом, Климко прислідив, якою вони дорогою поїхали, та й гилі за ними” (укр. казка); “Повиїдав усе чисто, решту порозливав, а сам драла” (І. Франко); “Скільки було, всіх перерубав, сам вискочив-і хода!” (укр. казка). Ці слова можуть також виступати і в складі фразеологічних словосполучень, напр.: давати/дати драла, пуститися навтьоки, кинутися навтікача і под.
Related posts:
- Морфологічні ознаки дієслова – Дієслово Українська мова Частини мови Дієслово Дієслово – самостійна частина мови, яка називає дію або стан предмету і відповідає на питання що робить предмет? що з ним робиться? Неозначена форма дієслова (інфінітив) – це його початкова форма, що називає дію без вираження часу, числа, особи та відповідає на питання що робити? що зробити? Морфологічні ознаки дієслова […]...
- Розбір дієслова як частини мови – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Розбір дієслова як частини мови Послідовність розбору 1. Назва частини мови. 2. Початкова форма (інфінітив). 3. Вид. 4. Перехідне чи неперехідне. 5. Спосіб. 6. Час. 7. Число, особа (або рід). 8. Дієвідміна. 9. Синтаксична роль. Схилив я голову і Йду поволі дрімучим лісом в самоті (О. Олесь). Зразок розбору Схилив – дієслово, […]...
- Морфологічний розбір дієслова – Дієслово Українська мова Частини мови Дієслово Морфологічний розбір дієслова 1. Початкова форма (інфінітив). 2. Постійні морфологічні ознаки ознаки: – перехідне чи не перехідне; – вид (доконаний, недоконаний); – дієвідміна. 3. Непостійні морфологічні ознаки: – спосіб (дійсний, умовний, наказовий); – час (теперішній, минулий, майбутній); – особа (якщо є); – число (якщо є); – рід (якщо є). 4. […]...
- Основні форми дієслова – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Основні форми дієслова Назва форми Що означає На яке питання відповідає (приклади) Морфологічні ознаки Синтаксична роль Неозначена форма дієслова (інфінітив) Дію, стан як процес Що робити? Що зробити? (читати, прочитати ) Вид, Перехідність/ Неперехідність Будь-який член речення Особове Дієслово Дію, стан предмета Що роблю? Що зроблю? Що зробив? (читаю, прочитаю, прочитав ) […]...
- Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова – Дієприслівник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприслівник як особлива форма дієслова Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова Послідовність розбору 1. Слово. 2. Частина мови. 3. Вид. 4. Від перехідного чи неперехідного дієслова утворений. 5. Синтаксична роль. Сон, Улетівши до хати, бере Харитю під своє крило (М. Коцюбинський). Зразок розбору Улетівши – особлива незмінювана форма дієслова – дієприслівник; доконаного виду, […]...
- Розбір дієприкметника як особливої форми дієслова – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Розбір дієприкметника як особливої форми дієслова Послідовність розбору 1. Слово. 2. Назва частини мови, її форма. 3. Початкова форма (називний відмінок однини чоловічого роду, жіночого роду, середнього роду). 4. Активний чи пасивний. 5. Вид. 6. Час. 7. Число. 8. Рід (в однині). 9. Відмінок. 10. Синтаксична роль. Тиша […]...
- Неозначена форма дієслова (інфінітив) – Дієслово ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 3. Граматична парадигма самостійних частин мови в ділових паперах 3.5. Дієслово Дієслово – частина мови, яка означає дію, стан істоти чи предмета. Дієсловам властиві категорії виду, стану, часу, числа. Окремі форми дієслів мають категорії роду і відмінка (наприклад, дієприкметник). Неозначена форма дієслова (інфінітив) Форма інфінітива на – ти стилістично нейтральна, тому […]...
- Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова – Дієприслівник Самостійні частини мови Дієприслівник Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова 1. Слово. Частина мови, її форма. 2. Вид. 3. Від перехідного чи неперехідного дієслова утворений. 4. Особливості написання. 5. Спосіб творення. 6. Синтаксична роль. Зразки розбору дієприслівника Змінюючи – дієслово, дієприслівник; недоконаного виду; утворений від перехідного дієслова змінити; пишеться з и в кінці; утворений суфіксальним […]...
- Безособові дієслова – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Безособові дієслова Деякі дієслова означають дію або стан, що відбуваються самі по собі, без діючої особи (предмета). Такі дієслова називаються Безособовими: Світає, морозить, вечоріє, дощить. У таких реченнях не може бути підмета. Безособові дієслова змінюються лише за часами, їхні форми в теперішньому й майбутньому часі нагадують форми третьої […]...
- Зразок розбору дієслова – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Зразок розбору дієслова Розклала осінь у садах вогні: фарбує листя і на вітрі сушить (М. Боровко). 1. Розклала – дієслово, означає дію предмета, відповідає на питання що зробила? 2. Початкова форма – розкласти. 3. Доконаний вид, перехідне, дійсний спосіб, минулий час, жіночий рід, однина. 4. У реченні виступає […]...
- Послідовність розбору дієслова – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Послідовність розбору дієслова 1. Назва частини мови. Загальне значення. 2. Початкова форма (неозначена форма). 3. Морфологічні ознаки: – вид; – перехідність; – спосіб; – час; – особа (або рід); – число. 4. Дієвідміна. 5. Синтаксична роль: – у словосполученні; – у реченні. 6. Особливості вимови й написання....
- ФОРМАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ ДІЄСЛОВА ДІЄСЛОВО 3. ФОРМАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ ДІЄСЛОВА Кожне з утворень первинної дієслівної парадигми має свою формальну структуру. Для дієвідмінюваного дієслова характерна наявність перерахованих раніше категорій (особовості не особовості, перехідності/неперехідності, аспектуальності та ін.), що реалізуються відповідним набором елементів формальної структури. Характерною ознакою цього дієслівного утворення є дієвідмінювання – зміна дієслова за особовими, часовими, способовими, становими і родовими значеннями. […]...
- Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Дієслово – це самостійна повнозначна частина мови, яка означає дію або стан предметів, істот і відповідає на питання Що робить предмет? що з ним робиться? в усіх можливих формах цих слів. Початковою формою дієслова є неозначена форма (інфінітив), яка закінчується на – ти, рідше – ть: Читати, писати, […]...
- Перехідні й неперехідні дієслова – Дієслово Самостійні частини мови Дієслово Перехідні й неперехідні дієслова Перехідні дієслова означають таку дію, яка переходить на інший предмет: посадила калину, місив глину, читав листа. Перехідні дієслова вимагають після себе форми іменника або займенника (чи іншого повнозначного слова, що виступає в ролі іменника) у знахідному відмінку без прийменника: дати дорогу, побачити тебе, насварив чергових (слова при […]...
- ФОРМИ ДІЄСЛОВА. НЕОЗНАЧЕНА ФОРМА ДІЄСЛОВА (ІНФІНІТИВ) ТА ОСОБОВІ ФОРМИ Мета: – навчальна: ознайомити учнів з особливими формами дієслова, формувати вміння вирізняти особливі форми дієслова в реченні, вчити доречно використовувати їх у власному мовленні; – розвивальна: збагачувати словниковий запас; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; розвивати вміння аналізувати, порівнювати; – виховна: виховувати бажання пізнавати нове. Соціокультурна лінія: українська природа. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія й фразеологія: […]...
- Modal Verbs(модальні дієслова) GRAMMAR REFERENCE (Граматичний довідник) ДІЄСЛОВО § 7. Modal Verbs(модальні дієслова) Більшість модальних дієслів мають два значення, перше з яких можна вважати первинним або головним. За першим значенням модальні дієслова дуже відрізняються: вони виражають обов’язок, дозвіл, вміння і т. інш., в той час як у другому значенні всі вони означають різні ступені ймовірності. 1. Can / […]...
- Доконаний і недоконаний вид дієслова – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Доконаний і недоконаний вид дієслова Дія, виражена дієсловом, буває обмежена і не обмежена в часі. Наприклад: дієслова Роблю, малюю, біжу Позначають дії, не обмежені в часі, бо невідомо, чи вони завершаться, а дієслова Зробив, намалював, прибіжу позначають дії, обмежені в часі, оскільки дія завершилась (Зробив, намалював) або обов’язково завершиться в майбутньому (Прибіжу). […]...
- Дієслова І і II дієвідмін – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Дієслова І і II дієвідмін 1. До Другої дієвідміни Належать дієслова: А) на – ити, – іти; – їти (після голосних); – атИ (після Ж, ч, ш, щ), у яких суфікси – И-, – і-, – ї-, – а – зникають у 1-й особі однини теперішнього часу: Носити (ношу), летіти (лечу), доїти […]...
- Перехідні та неперехідні дієслова – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Перехідні та неперехідні дієслова Перехідні дієслова означають дію, яка спрямовується (переходить) на певний предмет, названий іменником або займенником у знахідному відмінку без прийменника: Виконати (що?) вправу; зустріти (кого?) друзів; прочитати (що?) книгу. Якщо присудок у реченні вживається із заперечною часткою Не, іменник ставиться не в знахідному, а в […]...
- Вид дієслова – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Вид дієслова Дієслова мають два види – доконаний і недоконаний. Доконаний вид означає дію, обмежену в часі, вказує на її завершеність: Прибіг, напишу, пішов би. Дієслова доконаного виду відповідають на питання Що зробити? що зробив? що зроблю? та ін. Дієслова Недоконаного виду означають дію, не обмежену в часі, […]...
- Часи дієслова – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Часи дієслова В українській мові існують три форми часу: минулий, теперішній і майбутній. Дієслова Минулого часу означають дію, яка відбувалася (відбулася) до моменту мовлення. Дієслова минулого часу можуть мати доконаний (що зробив?) і недоконанйй (що робив?) вид. Дієслова минулого часу змінюються за числами (читала – читали), а в […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Дієприслівник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприслівник як особлива форма дієслова Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Дієприслівником називається особлива незмінювана форма дієслова, що, вказуючи на додаткову дію, пояснює в реченні основне дієслово. Наприклад: Плавці мчали до берега, Захлинаючись водою, Пробиваючись крізь кригу (Ю. Яновський). У цьому реченні основна дія виражена особовою формою дієслова Мчали, а додаткові дії – […]...
- Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Багатозначні дієслова. Пряме й переносне значення дієслів ДІЄСЛОВО Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Багатозначні дієслова. Пряме й переносне значення дієслів 306. Прочитайте текст, розкриваючи дужки. Перекажіть. Визначте тип тексту: розповідь, опис, міркування. Загубив ведмідь Медолюб свої сап’янці*. Хоч і старі були, а шкода! Сам шукав – (не) знайшов. Звірі шукали – (не) знайшли. Лисиця Облудниця аж сльозами вмилася: “Три дні й три ночі (не) їла, […]...
- The Infinitive Інфінітив – The Verb. Дієслово Англійська мова The Verb. Дієслово The Infinitive Інфінітив Інфінітивом називають неозначену форму дієслова, яка відповідає на запитання що робити? що зробити? та називає дію. В англійській мові існує кілька форм інфінітива. Перехідні дієслова мають інфінітив активного й пасивного стану, неперехідні – тільки активного. to come To be written Continuous To be writing to be coming […]...
- Знахідний відмінок – СЕМАНТИЧНІ ФУНКЦІЇ ВІДМІНКІВ ІМЕННИК СЕМАНТИЧНІ ФУНКЦІЇ ВІДМІНКІВ Знахідний відмінок Знахідному відмінкові належить провідна роль у вираженні функції об’єкта, охопленого дією, або об’єкта прямої дії. За семантичними зв’язками і можливостями в цьому значенні він становить узагальнюючу ланку в системі відмінків слов’янських мов У структурі вислову об’єктна функція знахідного передається відмінковою формою іменника, який позначає конкретні, не існуючі поза людською […]...
- Двовидові й одновидові дієслова – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Двовидові й одновидові дієслова В українській мові є група дієслів, здатних виражати значення обох видів тією самою формою. Видова ознака цих дієслів морфологічно не виражена і виявляється тільки в контексті. Наприклад: Не хочу я Женитися (недоконаний вид), Не хочу я братись (Т. Шевченко). Ото Женився (доконаний вид) – І все (Л. Костенко). […]...
- Поділ дієслів на дієвідміни – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Поділ дієслів на дієвідміни За характером особових закінчень теперішнього часу (або майбутнього для дієслів доконаного виду) дієслова поділяються на дві дієвідміни: першу й другу. Лише чотири дієслова становлять окрему групу. До І дієвідміни належать дієслова з особовими закінченнями: – у (-ю), – еш (-єш), – є (-є), – […]...
- НЕОЗНАЧЕНА ФОРМА ДІЄСЛОВА Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Дієслово § 48. НЕОЗНАЧЕНА ФОРМА ДІЄСЛОВА Про початкову незмінну форму дієслова, її будову та синтаксичну роль ПРИГАДАЙМО. Яку назву в російській мові має неозначена форма дієслова? Чому цю форму так називають? 427 Порівняйте неозначені форми дієслів в українській та російській мовах. Зробіть висновок про особливості будови таких форм в обох мовах. […]...
- Види дієслова – Дієслово Самостійні частини мови Дієслово Види дієслова Дієслова, які означають дію, обмежену в часі її перебігу, – доконаного виду (заспівав, перейшов, виніс, відлетіла), а дієслова, які означають дію, не обмежену в часі, – недоконаного виду (мислити, плавати, прати, прибирати). Дієслова доконаного виду відповідають на питання що зробити? Недоконаного – що робити? Дієслова доконаного виду означають дію […]...
- Зразки розбору дієслова – Дієслово Самостійні частини мови Дієслово Зразки розбору дієслова Горять – дієслово; неозн. ф. – горіти; недоконаний вид, неперехідне, дійсний спосіб, теперішній час, множина, 3-я особа; II дієвідміна; пишеться з о та ь; непохідне; у реченні виступає простим дієслівним присудком. Повиходили – дієслово; неозн. ф. – повиходити; доконаний вид, неперехідне, дійсний спосіб, минулий час, множина; II дієвідміна; […]...
- ДІЄСЛОВА-СИНОНІМИ, ДІЄСЛОВА-АНТОНІМИ, БАГАТОЗНАЧНІ ДІЄСЛОВА. УЖИВАННЯ ДІЄСЛІВ У ПРЯМОМУ І ПЕРЕНОСНОМУ ЗНАЧЕННЯХ Мета: вчити учнів добирати до поданого дієслова 2-3 синоніми, антоніми, пояснювати пряме і переносне значення дієслів, 2-3 значення багатозначного дієслова, вводячи їх у словосполучення, речення, зв’язні висловлювання; розвивати мовлення та мислення учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати бажання працювати самостійно, вдумливо, наполегливо. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – […]...
- Дієслова майбутнього часу Урок 92 Тема. Дієслова майбутнього часу Мета: з’ясувати, чи мають дієслова майбутнього часу такі ж граматичні ознаки, що й дієслова теперішнього часу, вчити змінювати дієслова майбутнього часу за числами та особами, визначити особливості змінювання складної форми дієслів майбутнього часу, вчити визначати число та особу дієслів майбутнього часу; розвивати уважність, спостережливість; виховувати працелюбність. Обладнання: картки індивідуального […]...
- Не з дієприслівниками – Дієприслівник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприслівник як особлива форма дієслова Не з дієприслівниками Не з дієприслівниками пишеться окремо, крім тих випадків, коли дієприслівник без Не не вживається або входить до складу префікса Недо-: не Укриваючись, Не розбивши, Не дослухавши до кінця, Але НеВгаваючи, НеЗдужаючи, НеХтуючи, НеНавидячи, НеПокоячись, НеДооцінюючи, НеДописавши. Творення дієприслівників доконаного і недоконаного виду Вид Від якої […]...
- Кличний відмінок – СЕМАНТИЧНІ ФУНКЦІЇ ВІДМІНКІВ ІМЕННИК СЕМАНТИЧНІ ФУНКЦІЇ ВІДМІНКІВ Кличний відмінок Кличний відмінок, або вокатив, за змістом і синтаксичними функціями близький до називного відмінка. Частина його форм, зокрема іменники середнього роду та іменники в множині, подані через називний відмінок, флексію мають іменники чоловічого та жіночого роду, які здебільшого є назвами осіб, напр.: “Роде наш красний, роде наш прекрасний! Признаваймося, не […]...
- Категорія аспектуальності – ГРАМАТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ДІЄСЛОВА ДІЄСЛОВО 6. ГРАМАТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ДІЄСЛОВА Категорія аспектуальності Категорія аспектуальності – загально-дієслівна категорія, яка охоплює всі без винятку дієслівні утворення: особові дієслова, дієприкметник, дієприслівник, інфінітив і предикативні форми на но-, – то. Ця категорія базується на семантико – словотвірній ознаці – протиставленні дієслівних форм за значенням необмеженості й обмеженості передаваної ними дії або стану. В основі […]...
- ДІЄСЛОВО ЯК ЧАСТИНА МОВИ. ФОРМИ ДІЄСЛОВА § 3. ДІЄСЛОВО ЯК ЧАСТИНА МОВИ. ФОРМИ ДІЄСЛОВА Вправа 30 II. Доберіть синоніми до виділених дієслів. Ходить – походжати, блукати, вештатися, тинятися, маршувати. Замовкнув – стих, притих, умовк, затих, утих. Вправа 33 Неозначена форма Особова (власне дієслово) Безособова форма Дієприкметник Дієприслівник Їхати, Розказати, Прийти, Думати Сміюся, Зеленіє, Вивчатиму, Росте Зібрано, Перекрито, Підписано, Відчинено Зрубаний, Нагороджений, […]...
- Давальний відмінок – СЕМАНТИЧНІ ФУНКЦІЇ ВІДМІНКІВ ІМЕННИК СЕМАНТИЧНІ ФУНКЦІЇ ВІДМІНКІВ Давальний відмінок У мові з давальним відмінком пов’язане вираження функції адресата. Це значення формується іменником – другорядним членом, який перебуває у постпозиції, рідше препозиції, щодо дієслова-присудка Лексичне наповнення відмінкових форм передбачає обов’язкову номінацію осіб, в інтересах яких відбувається дія. Відхід від номінації осіб можливий лише за умови метафоризації, персоніфікації понять. Давальний […]...
- Розбір дієприкметника як особливої форми дієслова – Дієприкметник Самостійні частини мови Дієприкметник Розбір дієприкметника як особливої форми дієслова 1. Слово. Частина мови, її форма. 2. Початкова форма (називний відмінок однини чоловічого роду). 3. Активний чи пасивний. 6. Число. 7. Рід (в однині). 8. Відмінок. 9. Особливості правопису. 10. Будова, спосіб словотворення. 11. Синтаксична роль....
- Must (бути повинним) – Modal Verbs Модальні дієслова – The Verb. Дієслово Англійська мова The Verb. Дієслово Modal Verbs Модальні дієслова Must (бути повинним) Дієслово Must Має тільки одну форму. Дія, виражена за допомогою цього модального дієслова, стосується теперішнього та майбутнього часу. I Must take pills. (Я повинен приймати ліки.) We must air the room. (Ми повинні провітрити кімнату.) Наприклад: Розповідне речення I/you/he/she/it/we/they Must Go to the […]...
- Аналіз контрольної роботи. Число дієслова. Змінювання дієслів за часами. (Вправи 286-289) Тема. Аналіз контрольної роботи. Число дієслова. Змінювання дієслів за часами. (Вправи 286-289). Мета. Формувати в учнів уміння визначати число дієслова і змінювати дієслова за числами; вдосконалювати навички роботи з текстами. Обладнання: мовний матеріал, додаток 3. Хіт уроку I. Організація класу. II. Аналіз контрольної роботи (диктанту). 1. Повідомлення результатів контрольної роботи. 2. Відзначення учнів, які написали […]...