ШАНУЙ СЕБЕ ТА ІНШИХ
Мета: ознайомити учнів із поняттями “повага” і “самоповага”, пояснити, що повагу треба заслужити; розповісти, які справи гідні поваги; вчити обирати мету, розробляти і виконувати план дій щодо досягнення мети, зокрема щодо формування корисної звички.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Фронтальна робота
– Сполучіть початок і кінцівку висловлювання.
А Хочеш їсти калачі, Б Хочеш бути щасливим, В Що посієш, Г Не смійся з другого, | 1 2 щоб тобі не було такого. 3 не лежи на печі. 4 те й пожнеш. |
– Чи доводилося вам аналізувати свої вчинки?
– Чи корисно це робити? Чому?
– Що таке повага? самоповага?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про повагу і самоповагу та про те, як досягати мети.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
– Повага – це добре ставлення навколишніх людей до людини, яка багато знає і вміє.
Самоповага – це повага до самого себе.
Повага означає позитивне ставлення до людини, засноване на
Повага до себе грунтується на розумінні реальної цінності будь-якої особистості як найдовершенішої істоти.
Важливою складовою поваги до себе є гордість бути людиною – з її здатністю до благородних учинків.
2. Робота за підручником (с. 126-129)
– Що таке повага?
– Що таке самоповага?
– Що означає поважати себе?
Робота в парах
Учитель пропонує учням об’єднатися у пари і по черзі розповісти, за що вони поважають одне одного.
– Що дає людині самоповага?
Робота в групах
Учитель пропонує учням прочитати оповідання на с. 127 та обговорити його за запитаннями, поданими у підручнику.
– Що підвищує самоповагу?
– Які особливі вміння допомагають досягати успіху?
– Яких важливих вольових якостей потрібно набути з дитинства?
– Що таке ціль (мета)?
– Які бувають цілі? Наведіть приклади.
Мозковий штурм
Учитель пропонує учням назвати приклади різних цілей та записати їх на дошці.
Робота в парах
Учні працюють за завданнями підручника.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Виконання проекту “Моя мета” (див. додатковий матеріал до уроку)
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
Виконання проекту “Моя мета”
– Що таке мета?
Мета – це те, до чого прагне людина.
Учитель просить учнів навести приклади різних цілей у житті людини. Наприклад: стати відомим, мати цікаву професію, мати вірного друга, щасливу сім’ю, знати багато мов, мати вмілі руки, ніколи не хворіти тощо. Всі цілі записують на дошці під номерами. На підлозі крейдою креслять коло діаметром від 1 до 2 м. Коло ділять на сектори за кількістю цілей, записаних на дошці. На кожному секторі пишуть номер. Учні по черзі із заплющеними очима кидають м’яч у коло. М’яч потрапляє в сектор під тим або іншим номером. Учень читає на дошці мету життя під цим номером і розповідає, що можна зробити вже сьогодні, щоб швидше досягти цієї мети в майбутньому.
– Як ви вважаєте, чи потрібно мати мету у своєму житті? Чи є мета життя у вас?
– Якщо у людини є мета, їй важче або легше живеться?
– Що означає словосполучення висока мета?
– Чи є серед ваших друзів люди, які знають мету свого життя і прагнуть її досягти?
– Як ви вважаєте, у якому віці людина повинна замислюватися про мету в житті?
– Які книги, фільми або події допомогли вам замислитися про свою життєву мету?
– Чи може людина мати багато цілей у житті?
– Людина, яка досягає поставленої мети, гідна поваги оточення, а сама переживає позитивні почуття. Тому дуже важливо вміти ставити перед собою цілі і домагатися їх. Цілі можуть бути різними. Завжди треба ставити перед собою цілі, досягнення яких можливе. Наведіть приклади цілей.
– Неможливо досягти мети, якщо не докласти до цього зусиль. Якщо на шляху досягнення мети зустрічаються труднощі або невдачі, це не повинно ставати причиною для відмови від неї. Цілеспрямованість гідна поваги.
Учитель пропонує учням виконати проект “Моя мета”, скориставшись наведеними на с. 129 порадами і зразком плану на мал. 34.
2. Робота в парах
– Назвіть позитивні якості одне одного.
Висновок. Кожна людина повинна усвідомлювати свої позитивні якості і шанувати себе за них.
3. Технологія “Коло”
– Назвіть якості, що подобаються вам у самих собі.
– Я можу…
– Я пишаюся…
– Найкраще у мене виходить…
– Мене часто хвалять за…
4. Вправа “Хороші і погані вчинки”
Учасники об’єднуються у дві команди довільно. Кожній команді видають аркуш ватману, фломастери або маркери і папір А4. Завдання однієї команди – написати якомога більше вчинків, які дозволяють людині поважати себе більше. Відповідно, завдання іншої – написати якомога більше вчинків, через які повага людини до себе втрачається. За бажанням, кожна команда може підкріпити слова малюнками відповідних учинків.
– У кожного є вибір між тими й іншими вчинками, але щоразу, обираючи ту чи іншу поведінку, ми набуваємо або втрачаємо повагу до себе.
Висновок. Багатьох людей можна шанувати за їх знання й уміння. Кожна людина може шанувати сама себе. Цілеспрямованість гідна поваги.
5. Робота над прислів’ями
– Доповніть прислів’я, поясніть їх зміст.
– Мудрим ніхто не вродився, а…
– Що посієш, те й…
– Хто терпеливий, той…
– Добру людину бджола не…
Слова для довідок: навчився, пожнеш, щасливий, жалить.
6. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що таке повага?
– Що таке самоповага?
– Наведіть приклади справ, гідних поваги.
– Як досягти поставленої мети?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 126-129).