Що головне на карті України?
МОЯ КРАЇНА – УКРАЇНА
УРОК 51 Що головне на карті України?
Тема. Що головне на карті України?
Мета: дати учням уявлення про карту України та умовні позначення на ній рівнин, гір, річок, морів; вчити знаходити на карті України рівнини, гори, водойми; розвивати мислення, мовлення, увагу, спостережливість; розширювати світогляд дітей; виховувати пізнавальний інтерес.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Наша країна займає велику територію. Але ми можемо здійснити подорож у будь-який куточок,
– Моря є – плавати не можна.
Дороги є – їхати не можна.
Земля є – орати не можна.
Що це? (Карта)
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що на карті України можна побачити рівнини, гори, водойми.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 116-117)
– Розгляньте малюнки на с. 116.
– Пригадайте: які форми земної поверхні є у вашому краї?
– Земна поверхня різноманітна. Є на ній великі рівнинні простори, гори, річки, озера і
Учитель вивішує фізичну карту України.
– Розгляньте карту України.
– Які кольори ви бачите на ній?
– Географічні карти зазвичай бувають кольоровими. Поверхню Землі, воду зображують різними умовними кольорами. Воду на Землі (океани, моря, річки, озера) зображують на карті синім кольором; гори – коричневим; рівнини – зеленим кольором.
– Для чого люди придумали карти?
– Чим зображають на карті різні форми земної поверхні, країни, міста та села?
– Розкажіть, як виглядає планета Земля? Де знаходиться Україна на карті світу?
– Запам’ятайте! Карта – це зменшене зображення місцевості.
– Роздивіться малюнки на с. 117 і розкажіть, що ви на них бачите.
– Знайдіть на карті України на другому форзаці у підручнику і прочитайте назву області, де знаходиться ваше місто чи село. Знайдіть на карті України Київ.
Завдання для друга природи України
– Що головне на карті України? Обговоріть це з друзями та батьками.
2. Фізкультхвилинка
Учні стають біля парт, учитель умовними кольоровими картками показує поверхню Землі (гори – руки вгору; вода – руки в сторони).
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Гра “Не помились!”
– Що означають на карті різні кольори?
Блакитний – вода.
Зелений – рівнини.
Коричневий – гори.
– Я показуватиму малюнки, а ви – колір, яким цей предмет позначений на карті. (Діти показують кольорові олівці).
2. Тестування “Так – ні”
1) Зеленим кольором на карті позначені рівнини. (Так)
2) Об’єкти на карті слід показувати тільки пальцем. (Ні)
3) Блакитним кольором на карті позначена вода. (Так)
4) На карті України є океан. (Ні)
5) Коричневим кольором на карті позначені гори. (Так)
V. Підсумок уроку
– Якими кольорами зображують поверхню Землі?
– Яким кольором на карті показані гори? (Коричневим)
– Яким кольором на карті показані рівнини? (Зеленим)
– Яким кольором на карті показані моря і океани? (Блакитним)
Додаток до уроку 51
Карта України