ЩО НАМ ДАРУЄ ЗІР?

РОЗДІЛ 3. СВІТЛОВІ ЯВИЩА

§13 . ВЛАСТИВОСТІ Й ДІЇ СВІТЛА

3. ЩО НАМ ДАРУЄ ЗІР?

Світло “годує” і розум, і серце: ранок радує нас ніжними барвами світанку, під сонячним світлом удень ми вчимося та працюємо, а ввечері хтось читає під лампою, а хтось дивиться телевізор (рис. 13.3).

Дослідження свідчать, що понад 90 % усієї інформації про навколишній світ ми одержуємо завдяки зору.

Отже, на слух, дотик, нюх і смак разом припадає принаймні в 10 разів менше, ніж на зір!

Зір дарує можливість митцям створювати шедеври мистецтва – книжки,

картини та кінофільми, а нам – долучатися до цієї творчості.

Завдяки зору ми бачимо далекі планети та найвіддаленіші зорі. Допомагає в цьому людському окові телескоп1 – прилад, який у сотні й тисячі разів “наближає” віддалені предмети.

1 Від грецьких слів “теле” – далеко і “скопео” – спостерігаю, розглядаю.

За допомогою зору людина довідалася про клітинну будову живих організмів і про найдрібніші живі істоти – бактерії. Це стало можливим завдяки мікроскопу1 – приладу, який дозволяє одержати більш ніж тисячократне збільшення. Утім, як ви вже знаєте, сьогодні є мікроскопи, за

допомогою яких можна побачити навіть атоми!

ЩО НАМ ДАРУЄ ЗІР?

1 Від грецьких слів “мікрос” – малий і “скопео” – спостерігаю, розглядаю.

ЯК РОЗВИВАЛИСЬ УЯВЛЕННЯ

ПРО ПРИРОДУ СВІТЛА?

Світло стало для вчених одним з найміцніших “горішків”: його називали навіть “найтемнішою плямою” у фізиці! Дійсно, світло разюче відрізняється від уже знайомих вам фізичних тіл. Як ви знаєте, кожне фізичне тіло має масу, об’єм, розміри, температуру. Але чи можна застосовувати всі ці поняття до світла?

У 17-му столітті великий англійський учений Ісак Ньютон припустив, що світло є потоком дуже дрібних частинок. Теорію Ньютона назвали корпускулярною теорією світла (у перекладі з латини “корпускулум” – частинка). Приблизно в той же час голландський учений Хрістіан Гюйгенс створив хвильову теорію світла, згідно з якою світло поширюється у формі хвиль – подібно звукові в повітрі або хвилям на воді. Протягом декількох століть представники корпускулярної та хвильової теорій світла вели запеклі суперечки про природу світла.

Установити природу світла вдалося тільки в першій половині 20-го століття: виявилося, що світло поєднує в собі як властивості частинок, так і властивості хвиль! Так природа “поєднала” те, що вченим довгий час здавалося несумісним. Тепер установлено, що світло має електромагнітну природу. Це означає, що радіохвилі, які приймає мобільний телефон або телевізор, мають таку саму фізичну природу, що й видиме світло. Докладніше ви довідаєтеся про це з курсу фізики старших класів.

А зараз скажемо тільки, що масивні тіла притягують світло: наприклад, астрономи встановили, що внаслідок притягання до Сонця промені світла, які йдуть до нас від далеких зір, трохи викривляються, завдяки чому видиме положення зір на небі змінюється.

У 20-му столітті вчені відкрили, що є космічні тіла, притягання яких настільки величезне, що навіть світло не може “вирватися” назовні! Ці масивні космічні об’єкти назвали “чорними дірами”. Вони невидимі, оскільки світло не може перебороти їхнього притягання, однак їх можна виявити завдяки їхньому впливові на навколишні зорі. На рис. 13.4 схематично показано, як чорна діра “втягує в себе” зоряну речовину розташованої поблизу зорі. Подібна чорна діра є також у центральній частині нашої Галактики. Але нам вона ніяк не загрожує!

ЩО НАМ ДАРУЄ ЗІР?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ЩО НАМ ДАРУЄ ЗІР?