ШТУЧНЕ РОЇННЯ

ШТУЧНЕ РОЇННЯ – досягається поділом бджолиної сім’ї з метою збільшення пасіки без зниження медозбору та проведення планомірної племінної роботи.

Всі способи Ш. р. грунтуються на використанні умовного рефлексу бджіл повертатися на колишнє місце.

I спосіб. Використання відводків з перезимованими матками в нуклеусах. Перевага цього способу полягає в тому, що нова сім’я починає швидко розвиватися за рахунок встановлення в її вулик зрілого розплоду іншої сім’ї. Сім’я міцніє за короткий час і добре працює під час головного

узятку.

II спосіб. Розподіл сім’ї на півльоту (навпіл). Із сильної сім’ї переставляють половину гнізда з розплодом, медом і пергою в порожній вулик. Додають рамки із сушею та штучною вощиною. Вулики закривають і ставлять з обох боків від того місця, де раніше стояв вулик материнської сім’ї. Відстань між ними -0,5 м. Літні бджоли рівномірно розподіляються в обидва вулики. Напрямок і рівні льотків повинні відповідати положенню колишнього вулика.

Важливо, щоб поділ бджіл за вуликами вийшов рівномірним. Якщо в якийсь із них потрапляє більше бджіл, то вулик відсувають трохи далі з розворотом льотка трохи вбік

від старого місця. Через 2-3 год безматковій сім’ї дають матку в клітці. Увечері обидві сім’ї підгодовують цукровим сиропом. Потім вулики щодня відсувають один від одного на відстань від 30- 40 см до 4-5 м.

III спосіб. “Наліт” бджіл на матку. Спосіб ефективний при розподілі сімей, які починають роїтися.

У теплий сонячний день у сильної сім’ї відбирають матку разом із 2-3 рамками розплоду й поміщають їх у новий вулик. У гніздо між розплодом ставлять 1-2 рамки суші, з країв – рамки зі штучною вощиною. Старий вулик переносять на інше місце, а на його місце – новий. Літні бджоли обов’язково повернуться на колишнє місце, до своєї матки, і залишаться в новому вулику. У старому вулику залишаться тільки молоді бджоли, яким дають запасну матку або зрілий маточник. Молодим бджолам дають воду до появи літних бджіл.

IV спосіб. Спосіб збірних відводків. Його суть полягає у формуванні відводків за рахунок молодих бджіл і печатного розплоду кількох сімей. Необхідно простежити, щоб у сформоване гніздо не потрапила матка з якої-небудь сім’ї. У гніздо з 5-7 рамок поміщають запасну матку, утеплюють його й установлюють вулик на новому місці. За розвитком молодої сім’ї ретельно стежать.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ШТУЧНЕ РОЇННЯ