Синтез музики з іншими видами мистецтва. С. Прокоф’єв “Ромео і Джульєтта” балет
8 КЛАС
II семестр
Тема. Музика в діалозі з сучасністю
Урок 19
Тема уроку. Синтез музики з іншими видами мистецтва. С. Прокоф’єв “Ромео і Джульєтта” балет – слухання “Монтеккі і Капулетті” і “Танець дівчат з ліліями”. Програмний зміст музичних творів. Розучування пісні “Дай цвіте червона калина” слова і музика М. Шапошника
Мета уроку: поглибити знання учнів про взаємозв’язок музики з іншими видами мистецтва та закріпити на практиці; розвивати музично-ритмічний слух та естетичні смаки; виховувати
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: магнітофон, фортепіано, аудіо-записи, нотний текст пісні, портрет С. Прокоф’єва.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
II. Розспівування.
III. Діти, з почутих на уроках творів, ви пам’ятаєте, що твори є програмні і не програмні.
Програмними називають ті, які написані за певним текстом, сюжетом, картиною чи спостереженням за навколишнім.
У програмних творах часто застосовується такий художній прийом як звуконаслідування, тобто відтворення
Російський композитор Мусоргський написав симфонію “Картинки з виставки”, український композитор В. Косенко “Дощик”, “Гумореску”, “За метеликом” і т. д.
(Награю уривки).
– Назвіть програмні твори, які ми слухали на уроках музики.
IV. Слухання музики.
1. Бесіда.
Програмністю характерна творчість російського композитора Сергія Прокоф’єва, у творах якого оживає історія (в кантаті “Олександр Невський”, опера “Війна і мир”), казки (“Попелюшка”, “Гидке каченя”) та шекспірівська трагедія у балеті “Ромео і Джульєтта”, уривки з якого ми послухаємо.
– Який із російських композиторів звертався до шекспірівської трагедії? (Російський композитор П. Чайковський в увертюрі-фантазії “Ромео та Джульєтта”.
– Розкажіть короткий зміст трагедії. (Розповідь).
Свій балет “Ромео і Джульєтта” С. Прокоф’єв написав в 1935 p., а вже у 1940 р. балет був поставлений на сцені Ленінградського академічного театру опери і балету.
Музика балету досить насичена і не зразу була зрозуміла слухачам, композитор шукав у музиці нових мелодій, нових мелодичних зворотів, гармонії. І йому це вдалося, музику Прокоф’єва впізнають за його “почерком”.
2. Слухання фрагментів “Монтеккі і Капулетті” – сутичка двох ворогуючих сімей та “Танець дівчат з ліліями”.
3. Характеристика прослуханого.
– Який настрій викликає музика І фрагменту?
– Чим скористався композитор, зображуючи ворожнечу?
– Що характерно для танцю дівчат?
V. Розучування пісні “Хай цвіте червона калина”, слова і музика М. Шапошника.
Хай цвіте червона калина
Слова і музика М. Шапоишикова
Як вороги кляті нас на кіл саджали,
Як живцем палили, у смолі пекли,
Козаки у ката життя не благали,
Про долю Вкраїни думи їх були.
Приспів:
Хай живе, хай живе вільна Україна,
Хай живуть, хай живуть вічно козаки.
Хай цвіте, хай цвіте червона калина,
Нехай згинуть воріженьки на вічні віки.
Хто живе на світі і хто жити буде,
Хто шляхи козацькі буде ще топтать,
Щоб буяла воля, щоб раділи люди,
Дай Бог не востаннє ці слова сказать.
Приспів:
1. Художній показ пісні.
2. Бесіда за прослуханим твором.
– Якого значення надається калині у цій пісні? Чому?
– Про що розповідається у тексті пісні?
– Чи підтримує музика основний зміст слів твору?
3. Характеристика нотного тексту: визначення розміру, ладу, тональності.
4. Розучування по фразах за нотним текстом, сольфеджуючи.
Працюю над чистотою інтонування, диханням, дикцією.
VI. Підсумок уроку.