СКЛАДАННЯ ГНІЗД НА ЗИМУ

СКЛАДАННЯ ГНІЗД НА ЗИМУ – дуже відповідальна робота осіннього сезону. Готуючись до зимівлі, бджоли розподіляють у вулику запаси меду таким чином, щоб стільники в центрі вулика, трохи осторонь від льотка, були частково вільні від меду. На них бджоли влаштовують собі так зване зимове ложе. Тут збирається клуб. Запаси корму вони намагаються зібрати над клубом і до задньої й бічної стінок вулика.

Один з варіантів С. г. такий: у центрі вулика залишають дві рамки, що містять від 1,5 до 2 кг меду кожна, з обох боків від них ставлять по одній рамці з

2-2,8 кг меду, наступні рамки, що стоять близько до краю, повинні мати від 2,8 до 3-3,5 кг меду. Таким чином, на шести рамках запас меду складе приблизно 12 кг. Такої кількості меду буде досить для сім’ї середньої сили й слабшої.

Середнім і сильним сім’ям дають його так: у двох центральних рамках близько 3 кг, у двох наступним з боків – не менше 5 кг, на третій парі з країв – 7-8 кг, на четвертій парі інша кількість меду – 4 кг або більше. Крім того, залишаються ділянки чарунок, зайнятих пергою й залитих медом.

Іноді бджолярі збирають гнізда однобічним способом: запаси корму розподіляються в одному боці вулика зі

зростаючою вагою рамок. Уважається, що клуб влаштовує ложі біля однієї бічної стінки на маломедних рамках і взимку в міру споживання запасів переміщається на рамки з медом до іншого боку гнізда. Рекомендувати цей спосіб не треба, тому що дуже часто бджоли не всідаються біля стінки вулика, а розташовуються до центру й потім узимку, коли використовують найближчі запаси корму, переходять не в той бік, де багато меду, а, навпаки, до того боку, де його менше. У результаті такі сім’ї, використавши наявні невеликі запаси на цих стільниках, виявляються відділеними утвореними порожніми рамками від основного запасу корму й гинуть від голоду.

У вуликах, поміщених у зимівників, запаси меду розташовуються так: перша рамка біля льотка має 1,5-2 кг меду, наступні шість рамок – від 2 до 2,5 кг. Для сильніших сімей додається ще одна або дві рамки приблизно з такою ж або більшою кількістю меду. Крайня кормова рамка повинна бути частково зайнята пергою. Можна поміщати рамки з пергою поруч із накривальними, щоб перга не запліснявіла й не зіпсувалася, як це часто буває, якщо бджолосім’я не обсиджує крайні рамки в гнізді.

У частині гнізда, не зайнятій клубом, умови для збереження перги несприятливі.

Остаточно гнізда бджіл на зиму збирають у вересні.

При зимівлі на волі або в холодному приміщенні в гніздах залишають стільки рамок, скільки бджоли можуть щільно зайняти: при утриманні в зимівнику в гніздах корисно залишати на 1-2 рамки більше. Печатного меду в кожній рамці має бути близько 2 кг.

Після С. г. порожні простори у вулику заповнюють утеплювальним матеріалом. Гнізда також ретельно утеплюють зверху. Льотки скорочують і загратовують від мишей.

При утриманні бджолосімей у багатокорпусних вуликах спеціального складання гнізд восени не проводять. На зимівлю сім’ям залишають два корпуси: верхній – кормовий, у якому є 18-20 кг меду, і нижній – з розплодом, медом (до 10 кг) і пергою. Порядок рамок, у яких бджоли вирощують восени розплід, не змінюють.

У районах з весняним продуктивним узятком сім’ї восени залишають у трьох корпусах, причому основні запаси зосереджують у третьому корпусі. Рамки з пергою розташовують в обох нижніх корпусах. З осені клуб утворюється переважно в середині вулика, частково захоплюючи верхній і нижній корпуси, а до середини зими переміщається у два верхні корпуси. При цьому під клубом бджіл опиняється порожній корпус – своєрідна ” повітряна подушка “.

Якщо бджолині сім’ї зовсім припинили роботу, а в гніздах немає розплоду, необхідно залишити у вулику таку кількість рамок, яка відповідала б силі сім’ї. Довідатися, скільки треба залишити рамок в окремій сім’ї, дуже легко.

Визначати силу сім’ї у вуличках найкраще уранці або в прохолодний осінній день при температурі 8 °С. У цей час бджоли щільно сидять на рамках. З вулика знімають кришку й стельову утеплювальну подушку, а потім повільно відгинають невелику частину полотнинки або піднімають стельові дошки й швидко підраховують кількість рамок, зайнятих бджолами. Таким підрахунком установлюють, скільки рамок корму треба залишити у вулику при остаточному складанні гнізда для того, щоб бджоли, утворивши зимовий клуб, займали його повністю.

Якщо бджоли сидять на 6 рамках, слід залишити їм 7 для зимівлі в холодному приміщенні або на волі. У теплому зимівнику, де температура буде вище 0 °С, необхідно залишати на 2- 3 рамки більше, ніж займає клуб бджіл, тобто якщо бджоли сидять на 6 рамках, треба залишати у вулику 8. Забираючи з вулика зайві рамки, слід подбати про те, щоб у сім’ї не зменшувався необхідний запас меду. Для цього заміняють 1 або 2 рамки більш повномедними, щоб меду в сім’ї залишилося стільки ж, скільки було до винесення зайвих рамок.

Незадовго до перенесення бджіл у зимівник ще раз швидко, не розбираючи гнізда, перевіряють запаси корму у вуликах, ураховуючи при цьому наявність меду на 2-3 крайніх рамках. Якщо на них є мед, це означає, що він є також у центрі гнізда, тому що бджоли, готуючи своє ложе, зазвичай переносять мед у центральні стільники й розміщують його над клубом. Порожні крайні рамки свідчать про те, скільки меду не вистачає сім’ї для повного зимового запасу. Цю недостачу необхідно поповнити.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: СКЛАДАННЯ ГНІЗД НА ЗИМУ