СЛАБКА СІМ’Я

СЛАБКА СІМ’Я – сім’я, яка займає восени 5-6 рамок, навесні (після виставки із зимівника) – 4-5 рамок. Утримувати на пасіці таку слабку сім’ю недоцільно.

С. с. у період зимівлі споживає більше корму, ніж середня, більше піддається захворюванню нозематозом і кишковими нездужаннями, не може охороняти гніздо від бджіл-злодійок, вирощує мало розплоду, швидше зношується. Така сім’я збиткова для пасіки.

Улітку, під час головного узятку, коли сильні сім’ї націлені на максимальний збір нектару, С. с. тільки вирощують розплід, а не

займаються збиранням корму. Ці сім’ї набирають силу тільки до кінця головного узятку, коли відцвітають уже основні медоноси, так і не заготувавши собі на зиму кормів. їх підгодовують цукровим сиропом або медом, зібраним сильними сім’ями. Тому при наявності на пасіці С. с. необхідно з весни вирівняти їх, зробити середніми, а потім і сильними.

Якщо після виставки бджіл із зимівника була виявлена С. с., то при відсутності яких-небудь захворювань і наявності якісної матки, виправити її нескладно. Насамперед, вулик С. с. розміщають у безвітряному й доступному сонячним променям місці.

Після обльоту бджіл скорочують

гніздо й перевіряють якість корму. Якщо він зацукрувався, закис або на стільниках є сліди проносу, сім’ям дають інші медопергові стільники або цукровий сироп. У цей період сім’ю обов’язково підгодовують пергою. Утеплюють гніздо й прикривають льотки до 8-9 мм.

Буквально через тиждень після виставки бджіл С. с. об’єднують в одну. їх пересаджують в один вулик із глухою перегородкою. Сім’ї краще обігрівають гніздо, а це сприяє їхньому розвитку. Кожна сім’я повинна мати свій льоток або ж користуватися одним верхнім льотком. Льотки скорочують і протягом 1-1,5 місяця закривають на ніч повністю, поки в природі не встановиться тепла погода.

Якщо в гнізда дати досить корму й води, у бджіл відпаде необхідність вилітати в холодну погоду на їхні пошуки. Сім’я займатиметься вирощуванням розплоду. Перше розширення гнізд проводять, як тільки розплодом заповняться центральні стільники й уже матка почне червити на крайній рамці.

З настанням стійкого тепла нові стільники ставлять скраю гнізда біля глухої перегородки; бджоли й матка охоче освоюють їх. Як тільки сім’ям стане тісно в одному вулику, їх розселяють у різні вулики.

Навесні С. с. можна підсилити за рахунок сімей, у яких є не менше 7 рамок з якісним розплодом. У таких сімей відбирають по одній рамці розплоду. Можна відібрати в ослабілих, але здорових сімей 2-3 рамки з малою кількістю розплоду й дати їм замість 1-2 повні рамки зі зрілим розплодом. Через 1-2 дні з того розплоду вийдуть молоді бджоли, і цей прийом можна знову повторити. Використання цього прийому призводить до швидкого зміцнення сім’ї.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: СЛАБКА СІМ’Я