СПОСІБ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧАСТИНАМИ. ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ. ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИН ВІДРІЗКІВ У САНТИМЕТРАХ І ДЕЦИМЕТРАХ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
ПОВТОРЕННЯ МАТЕРІАЛУ ЗА 1-Й КЛАС
Урок 2. СПОСІБ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧАСТИНАМИ. ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ. ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИН ВІДРІЗКІВ У САНТИМЕТРАХ І ДЕЦИМЕТРАХ.
РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: вдосконалювати обчислювальні навички учнів у межах 100, уміння розв’язувати задачі і креслити відрізки; формувати вміння додавати і віднімати числа частинами; розвивати увагу, математичне мовлення; виховувати взаєморозуміння під час організації спільної діяльності.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.
Завдання 10
– Прочитайте приклади, у яких відповіді – круглі числа; менші від 40, більші від 40.
Завдання 11
– Складіть подібну задачу.
2. Усна лічба
– Полічіть від 20 до 40; від 53 до 69; від 78 до 100.
– Прочитайте числа: 27; 66; 30; 17; 93; 51; 78; 84.
– Продовжте лічбу: 100; 90; 80; …
– Збільшіть на 1: 11; 89; 43; 20; 52; 68; 99.
– Зменшіть на 1: 21; 66; 10; 78; 30; 100; 17.
3. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
– Намалюйте три квадрати, три круги і 3 трикутники. Запишіть у квадратах числа першого десятка, менші, ніж 4; у кругах – більші, ніж 8; у трикутниках
4. Математичний диктант
– Сума чисел 20 і 8.
– Сума чисел 15 і 4.
– Різниця чисел 13 і 3.
– Запишіть число, яке йде за числом 45.
– Скільки дістанемо, якщо до 12 додати 7?
– Різниця чисел 75 і 5.
– На скільки 49 більше 6?
– На скільки 1 менше 90?
Відповіді: 28; 19; 10; 46; 19; 70; 43; 89.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми повторимо ваші знання про те, що числа можна додавати і віднімати частинами.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 4-6)
Завдання 12. Усне виконання завдання
– Скільки десятків і одиниць у числах?
Завдання 13
Учні пояснюють прийоми обчислень і роблять висновок. Висновок. Числа можна додавати і віднімати частинами.
Завдання 14. Колективне опрацювання матеріалу
– Поясніть обчислення кожного виразу.
Завдання 15
Учні “ланцюжком” розв’язують приклади. Один учень працює біля дошки, решта – у зошитах.
Завдання 16
Учні складають задачу усно. Розв’язання записують самостійно. Учитель перевіряє.
Завдання 17. Письмове виконання завдання з коментуванням
– Яка довжина відрізка в сантиметрах?
– Запишіть її в дециметрах і сантиметрах. Накресліть такий відрізок у зошиті.
Завдання 18
Учні називають у кожній парі чисел більше число.
Завдання 19. Фронтальне вивчення змісту задачі
Під час відтворення змісту учні на дошці зображують умову задачі.
Грали – 10 х.
Вийшли – 2 х.
Продовжили гру – ?
Після цього учні працюють самостійно, один учень – за закритою дошкою.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра “Порівняй”
2. Самостійна робота
1)
2) 1 варіант 2 варіант
1 дес. 3 од. = 1 дес. 9 од. =
5 дес. 0 од. = 7 дес. 5 од. =
2 дес. 6 од. = 9 дес. 1 од. =
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічних задач
– Іванко живе в 12-поверховому будинку на 9 поверсі, якщо рахувати згори. На якому поверсі живе Іванко?
Розв’язання
Можна намалювати будинок, а можна розв’язати задачу і без малюнка, дізнавшись, скільки поверхів будинку знаходиться нижче за Іванка (12 – 9 = 3). Відповідь: на 4 поверсі.
– У Василька і Миколки разом 15 марок. Василько подарував з них Миколці 2 марки. Скільки стало у них разом марок після цього? (Це – завдання-жарт. Марок залишилося, скільки й було,- 15.)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Як можна додавати числа?
– Наведіть приклади.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 6, завдання 20; 21.