Стосунки людей. Типи стосунків у сім’ї
ПСИХІЧНА І ДУХОВНА СКЛАДОВІ ЗДОРОВ’Я
Тема 8 СПІЛКУВАННЯ І ЗДОРОВ’Я
Урок 25 Стосунки людей. Типи стосунків у сім’ї
На цьому уроці ви дізнаєтесь:
Про різні типи стосунків людей;
Про стосунки дітей і старших членів сім’ї.
Пригадайте
Що таке співпереживання та співчуття? Як вони впливають на здоров’я людини?
Усі ми живемо у людському середовищі, тому постійно спілкуємось із великою кількістю людей, встановлюючи з ними певні стосунки. Найбільше людина спілкується з членами своєї родини. Отже, стосунки в
Які бувають сім’ї
Кожна сім’я неповторна, як і люди, що її утворюють. В одних сім’ях панує доброзичлива атмосфера, що сприяє врівноваженим стосункам між дітьми, батьками, дідусями, бабусями, братами та сестрами. Трапляються сім’ї з підвищеною емоційністю або, навпаки, – холодно-стримані. Легко жити в дружній, згуртованій сім’ї, у якій всі розуміють
Один одного, прагнуть допомогти, з радістю сприймають успіхи, підставляють
У кожного з вас свій склад сім’ї (мал. 68). Дехто з вас живе з одним із батьків або під опікою близьких людей. Є також великі сім’ї, де разом проживають три покоління – дідусь, бабуся, тато, мама та їхні діти. Стосунки між членами родини також бувають різними. Здебільшого в сім’ї шанують старше покоління, діти поважають батьків, а батьки дітей.
Мал. 68. Велика родина (1), середня сім’я (2), неповна сім’я(3)
Обов’язки в сім’ї
У кожного в сім’ї є свої обов’язки, які виконують без нагадування та із задоволенням. Люди в такій сім’ї веселі, дружні, чуйні. І, звичайно ж, стосунки в такій сім’ї сприяють збереженню здоров’я кожного її члена.
Раніше традиційно кожен член сім’ї виконував свою роль. Батько забезпечував матеріальне благополуччя сім’ї, а мати дбала про дітей і вела домашнє господарство. Останнім часом працюють здебільшого обоє батьків, тож і турботу про дітей, домашні обов’язки та матеріальне забезпечення вони ділять порівну.
У неповних сім’ях, коли дітей виховує лише хтось один із батьків – мати чи батько, – на кожного члена сім’ї припадає більше обов’язків і, звичайно, більше відповідальності.
Запам’ятайте
Сім’я вчить умінню жити разом, дарувати радість розуміння один одного, захоплюватись інтересами один одного, працювати один для одного.
Поміркуйте
Чому говорять: “Гарна родина – хороша дитина”?
ЯК БУТИ
Незалежно від того, яка у вас сім’я – велика чи маленька, – ви не повинні обмежувати спілкування. Найкраще зближують членів родини спільні вечері за одним столом, коли кожен ділиться своїми враженнями за день, що минув, усі разом обговорюють проблеми, що виникають, шукають шляхи розв’язання цих проблем.
Доведіть, що ви знаєте
1. Проаналізуйте, які стосунки у вашій сім’ї.
2. З’ясуйте, які обов’язки у кожного члена вашої родини.
3. Чому сім’ю ще називають осередком держави?
Домашнє завдання
Продовжіть речення:
1. Моя мама…
2. Я вважаю, що мій батько…
3. Коли мій батько приходить з роботи…
4. Моя мама і я…
5. Порівняно з іншими сім’ями, моя сім’я…
6. Члени моєї сім’ї поводяться зі мною, як з…
7. Якби мій батько тільки побажав…
8. Бажаю, щоб мій батько…
9. У моїй сім’ї стосунки…
10. Я побоююсь…
Обговоріть це завдання зі своїми рідними.