Сучасні та традиційні види художньої праці. Створення орнаментів для вишивок, перенесення малюнків на тканину
УРОК 31-32
Тема. Сучасні та традиційні види художньої праці. Створення орнаментів для вишивок, перенесення малюнків на тканину
Мета: ознайомити з видами художньої праці; вчити створювати орнаменти для вишивок; удосконалювати вміння та навички роботи з голкою, тканиною; розвивати творче мислення, охайність, самостійність, художній смак; виховувати любов до українських традицій.
Обладнання: українські рушники, скатертини, ілюстрації з вишиванками, нитки, тканина, ножиці, голки, наперсток.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
1.
2. Перевірка готовності до уроку.
3. Упорядкування робочого місця.
II. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку.
– Подивіться, як гарно прикрашений наш клас. Ви принесли багато рушників, скатертин. Мабуть, хтось із вашої родини – бабуся чи матуся – вишивали деякі самі. Сьогодні темою нашого уроку є українська вишивка.
2. Вступна бесіда.
– Українська народна вишивка – один із найпоширеніших і найдоступніших видів народної художньої творчості. Вишиванка удосконалювалась протягом багатьох років і прийшла до нас у вигляді чудових, різноманітних орнаментів. Вони
Створюючи орнамент для вишиванки, художники в усі часи зверталися до природи. Але вони не просто копіювали її, а відбирали головне, дещо спрощували.
У народній вишиванці найпоширенішими є геометричні та рослинні орнаменти. Здавна кружечки, квадратики, хрестики символізували явища природи і живих істот. Наприклад:
Рослинні орнаменти створюють зі стилізованих квітів, листя, стебелинок. У великих виробах (скатертинах, панно) вишивають стилізованих звірів, птахів.
Існує така легенда. Був час, коли від незнайомої хвороби вмирали діти, а матері, щоб захистити їх від лиха, почали вишивати на рукавах, на пазусі сорочок хрестики чорного та червоного кольорів, щоб здалеку бачити свою дитину і тим самим захистити її.
III. Демонстрація та аналіз зразка
Учитель демонструє зразки орнаментів і пропонує дітям на папері зробити орнаменти за власним задумом. Потім на спеціальній сітчастій тканині учні починають вишивати хрестиком. Спочатку шиють стібки, що нахилені в один бік, а потім, дійшовши до краю, – стібки, що нахилені в інший бік, утворюючи хрестики. За допомогою хрестиків можна створювати різні візерунки та орнаменти. (Можна купити набір зі зразками орнаментів і вишивати за ними.)
IV. Фізкультхвилинка
Станемо, діти, чітко в ряд,
Вирушимо у сад.
Руки вгору піднімаєм,
Наче яблука зриваєм.
Назбираємо багато,
Щоб узимку ласувати.
V. Практична робота учнів
– Які орнаменти можна створити?
– Двічі родився,
У школі не вчився,
А години знає. (Півень)
– Що за гість?
Ніжок має шість,
Аж чотири крильця має,
По квіточках собі літає,
Не бджола, не джмелик.
Зветься він… (метелик).
– Не сани, не віз, а їде без коліс. (Човен)
2. Самостійна робота учнів.
VI. Виставка та оцінювання робіт
Виготовлення вишиванки розраховане на два уроки. На першому уроці діти створюють орнамент на папері, переносять його на тканину, а на другому – вишивають. Тому доцільно провести виставку та оцінювання робіт на другому уроці.
VII. Підсумок уроку
– Чого навчилися на уроці?
– Що таке вишиванка?
– Які орнаменти створювали українські жінки?