СВЯТО ВРОЖАЮ
ОРІЄНТОВНІ ПЛАНИ-КОНСПЕКТИ УРОКІВ
Тема 1. МОВА ГРАФІКИ ТА ЖИВОПИСУ
Урок № 3 СВЯТО ВРОЖАЮ
Мета:
– ознайомити учнів із засобами виразності графіки: лінією, штрихом, крапкою, плямою, елементарними графічними способами передавання характеру поверхні, форми та декору зображуваних предметів;
– розвивати навички роботи з графічними матеріалами, уміння використовувати різні графічні засоби для передавання певного характеру зображення, формувати естетичні почуття, смак;
– виховувати дбайливе ставлення до творів образотворчого
Оснащення
– Матеріали та інструменти: альбоми, кольорові олівці.
– Зоровий ряд: репродукції картин, виконаних у певній техніці (І. Шишкін “Ліс взимку” (вугіль, крейда), Тетяна Шевченко “Осінній натюрморт” (пастель), Ю. Шабликін “На узліссі” (гелева ручка), О. Саврасов “Пейзаж із млином” (олівець), Г. Доленджашвілі “Імеретинська зима” (олівець), В. Фаворський “Лань”, О. Шмаринов “Чорні птахи”); фотографи та муляжі фруктів й овочів.
– Літературний ряд: загадки про овочі та фрукти.
Тип уроку:
Хід уроку
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Яка пора року в нас зараз?
– Які дарунки нам приготувала Осінь?
– Як ви вважаєте, чому її називають щедрою?
– Пригадайте, які матеріали та інструменти використовує художник-графік. Створення асоціативного куща “Матеріали та інструменти художника-графіка”
3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Ми продовжуємо мандрувати вуличками міста Графіка. Сьогодні ми уважно роздивимося дарунки щедрої Осені та спробуємо їх намалювати так, як намалювали би художники-графіки. Але спочатку відгадаємо, які дарунки нам принесла Осінь.
На городі в нас грядки,
На грядках – рясні листки:
Там зростають малюки,
Зелененькі… (огірки).
Помаранчева і гарна,
У землі сиджу не марно:
Соковита, солоденька,
Вже я стала чималенька.
Собою пригощу дитинку.
Хай корисну з’їсть… (морквинку).
Кажуть, щоб хвороб не знати,
Слід усім мене вживати.
Може, ви мене й з’їсте,
Тільки сльози проллєте.
(Цибуля)
Борщ із нього варить ненька,
В нього шкурочка тоненька,
Солодкуватий він на смак,
Фіолетовий… (буряк).
Мовби на одній нозі.
Він зростає на лозі.
Подивись скоріш в віконце –
Грона сповнені всі сонця!
Кожен скуштувати рад
Соковитий… (виноград).
Народжується з квітки,
Його всі люблять дітки,
Заліза в нім багато,
Рум’яне і хрустке.
А ну, скажіть, малята,
То що ж воно таке?
4. ВИКЛАДАННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель. Бачите, з якими щедрими дарами завітала до нас хазяйновита Осінь? Пограймося у цікаву гру: відгадуватимемо на дотик овочі та фрукти.
Гра “Чарівний мішечок”
У мішечку знаходяться різні фрукти та овочі. Учні по черзі занурюють руки у мішечок і намагаються визначити, який овоч або фрукт вони намацали. Потім дістають із мішечка й остаточно переконуються, чи були вони праві.
Учитель. Подивімося, як виглядають на фотографіях фрукти та овочі та як їх зображують художники (демонстрування наочності).
Пам’ятаймо, що мандруємо чарівним містом, де мешкають художники-графіки. Вони мають свої секрети зображення. Чи хотіли б ви дізнатися, хто допомагає художникам створювати такі виразні картини? їм на допомогу приходять крапка, лінія, штрих та пляма. Це і є основні графічні засоби художників-графіків. Деякі художники малюють лише крапками. Інші полюбляють лінії чи штрихи, як, наприклад, В. А. Фаворський. Роздивіться його роботу “Лань”. А є й такі, які використовують для своїх робіт тільки плями, як у роботі О. Д. Шмаринова “Чорні птахи”. Тому роботи художників – графіків такі різноманітні. Ось і ми сьогодні будемо як художники-графіки створювати власні роботи – подарунки щедрої Осені ми малюватимемо графічними матеріалами. Які матеріали ви мали принести на урок? Так, кольорові олівці. Саме вони допоможуть нам зобразити різноманітні овочі та фрукти.
Фізкультхвилинка
Навчальна вправа
Учитель. Перед тим як їх намалювати, виконаймо вправу.
Намалюймо яблучко, використовуючи тільки лінію. Інше зображення яблучка створімо тільки штрихами. А потім ще два – крапкою та плямою.
5. ІНСТРУКТАЖ
Учитель. Перейдімо до виконання сьогоднішнього завдання. Але перед тим, як почати малювати, запам’ятайте деякі правила.
Правила роботи з олівцями
1. Олівці потребують дбайливого ставлення. Вони досить тендітні, тому кидати їх або стукати ними по столу не можна, бо вони зламаються!
2. Після роботи олівці люблять повертатися до своєї домівки – коробки для олівців.
3. Олівець слід правильно тримати – не стискати його надто сильної
6. САМОСТІЙНА ПРАКТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНІВ
Малювання овочів та фруктів кольоровими олівцями з урахуванням їх форми та кольору
7. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
¦ Пригадаймо, якими матеріалами ми сьогодні малювали фрукти та овочі.
¦ Які ще графічні матеріали ви знаєте?
¦ Які графічні засоби ви використовували у своїх роботах?
8. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Підбиття підсумків (загальна оцінка уроку, перегляд дитячих робіт, демонстрування кращих).
2. Визначення завдання для підготовки до наступного уроку: принести парафінові свічки, мило, туш, пензлики, зубочистки; роздивитися різноманітні осінні квіти та пригадати квіти, які розквітають улітку.
3. Проголошення уроку завершеним.