Тетчеризм
ТЕМА 3. КРАЇНИ ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ
§11. Велика Британія
3. Тетчеризм.
У травні 1979 р. на парламентських виборах здобула перемогу консервативна партія на чолі з Маргарет Тетчер. Лідер консерваторів стала першою в британській історії жінкою-прем’єром. Консерватори прийшли до влади з чіткою програмою дій. Її метою було вивести Велику Британію із соціально-економічного застою. Для цього, на думку М. Тетчер, було необхідно:
– зупинити інфляцію, посилення якої розладнало господарське життя країни;
– зменшити податки на прибутки
– суттєво зменшити державне втручання в господарські та соціальні справи, що негативно впливало на зростання економіки;
– “приборкати” профспілки, які, на думку консерваторів, зосереджували у своїх руках “надмірну владу”, що підривало розвиток бізнесу.
Отже, програма передбачала докорінні зміни в соціально-економічній політиці уряду.
У соціальній сфері М. Тетчер застосувала принцип: хто достатньо заробляє, той повинен платити за навчання та надання медичних послуг. Політичною філософією прем’єр-міністра
Унаслідок запровадження політики “тетчеризму” Велика Британія досягла такого рівня економічного розвитку, який дав підстави говорити про британське “економічне диво”: на 1 млн скоротилася кількість
Маргарет Тетчер
Безробітних, понад 60 % англійців стали власниками квартир чи будинків, кожний четвертий британець – власником акцій, середні прибутки населення зросли на 30 %; скоротилися кількість страйків і членство британців у тредюніонах.
У вступі до перевиборчого маніфесту консерваторів 1987 p. М. Тетчер зазначала: “В останні роки в Британії сталися великі зміни на краще. Ми надали їй нової сили та гідності. Ми зміцнили новий дух підприємництва. Ми гідно відповіли на виклики всередині країни та за її межами. Консервативна мрія перетворюється на дійсність”. Лідер консерваторів уважала, що Велика Британія повинна мати сильну армію та флот і вдосконалювати ядерну зброю. Вона активно захищала доктрину “ядерного стримування”.
Відносини між Великою Британією та СРСР до 1985 р. були фактично заморожені. Маргарет Тетчер не сприймала комунізм у жодній формі та була послідовною його противницею. Вона писала: “Мені завжди здавалося, що соціалісти переконані, ніби інші люди створюють усе на світі тільки для того, щоб вони, соціалісти, могли б усе це перерозподіляти”. Після приходу до влади в СРСР М. Горбачова М. Тетчер, вітаючи суспільно-політичні зміни в Радянському Союзі, налагодила відносини між країнами.
Однак британське суспільство вже не бажало платити високу ціну за зростання своїх статків. Майже 9,5 млн британців потрапили до категорії бідних. Спроба М. Тетчер запровадити новий подушний податок, однаковий для всіх британців, незалежно від отримуваних прибутків, наразилася на опозицію не лише з боку її противників, а й навіть представників консервативної партії. Через це в листопаді 1990 p. М. Тетчер заявила про свою відставку.