Тиражна графіка
РОЗДІЛ III ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XIX СТ.
ТЕМА 1. ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО
§15. Живопис. Тиражна графіка
Тиражна графіка
Нові теми й суспільні мотиви знайшли відбиття в графіці. Академічних висот у художній графіці досяг Т. Шевченко. Подорож Україною надихнула художника створити серію офортів під назвою “Живописна Україна”, у якій він прагнув показати історичне минуле, побут і звичаї рідного народу, природу України. За серію офортів “Живописна Україна” Т. Шевченкові було присуджено звання академіка гравюри Петербурзької
Т. Шевченко. Байгуші
Великих успіхів у техніці гравюри досяг K. Жемчужников. Він вважав цей вид мистецтва доступним широкому загалу. Серед гравюр художника кращими є офорти “Покинута”, “Українська дівчина”, “За штатом”.
Неоціненний внесок у мистецтво графіки зробив К. Трутовський. Ним створені ілюстрації до творів М. Гоголя, Т. Шевченка, М. Лєрмонтова. Графічні твори G. Мартиновича відзначаються яскравою самобутністю і становлять цікаву сторінку в історії українського образотворчого мистецтва. Чудовий майстер рисунка першим створив малюнки до “Енеїди” І. Котляревського і українських
Т. Шевченко. Старости
Л. Жемчужников. Сліпий кобзар із поводирем
Народних дум. А відомий майстер літографії М. Мурашко першим виконав літографічним способом портрет Т. Шевченка для видання “Кобзаря”.
Творчість видатних постатей XIX ст. визначала головний напрям в українському образотворчому мистецтві і знаменувала появу нового реалістичного національного мистецтва, близького й зрозумілого народові.
§18. Декоративно-ужиткове мистецтво та народні художні промисли
Народ віками прагнув у художній формі висловити своє ставлення до життя, любов до природи, розуміння краси. Вироби декоративно – ужиткового мистецтва відображають самобутність народу, його художній геній, знайомлять зі звичаями, що вчать розуміти, творити й любити прекрасне.