ТВОРЧІСТЬ І ЗДОРОВ’Я
Мета: ознайомити учнів із засобами розвитку творчих здібностей; розвивати мислення, мовлення; заохочувати до здорового способу життя.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бліцопитування
– Що таке звичка?
– Як формується звичка?
– Які бувають звички?
– Як впливають на здоров’я корисні звички, шкідливі звички?
– Як ви розумієте прислів’я: “Посієш учинок – пожнеш звичку, посієш звичку – пожнеш характер, посієш характер – пожнеш долю”?
Довідничок: виробити
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як розвивати творчі здібності.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
– Говорячи про здібності людини, мають на увазі її можливості в тій чи іншій діяльності. При інших рівних умовах (підготовленість, знання, навички, вміння) здібна людина отримує кращі результати порівняно з менш здібною. Кожна діяльність висуває до людини складні вимоги. Тому
Здібності необхідно розвивати. Важливе значення для розвитку здібностей має:
1) наполегливість;
2) працелюбність: люди, які довели унікальність своїх здібностей, багато і наполегливо працювали;
3) позитивне ставлення до сфери виявлення здібностей; часто в цій сфері людина вбачає смисл свого життя (Станіславський: “Моє життя – в мистецтві”); у такому випадку діяльність носить по-справжньому творчий характер, здійснюється із захопленням та приносить задоволення;
4) працездатність і вимогливість; людина не народжується з готовим набором позитивних чи негативних якостей, здібностей, їх набуття залежить від оточення: рідних і близьких, друзів, однокласників, вчителів, занять за інтересами, телебачення й багато чого іншого; але слід запам’ятати головне: людина сама є володарем своєї долі, потрібно постійно працювати над собою, саморозвиватися й самовдосконалюватися, розвивати чесноти і боротися з недоліками.
2. Робота за підручником (с. 134-138)
Вправа “Привітання”
Учитель пропонує учням утворити коло і по черзі привітатися зі своїм сусідом, що стоїть ліворуч, оригінальним способом, наприклад, іноземною мовою або за допомогою пантоміми.
– Як ви розумієте слово творчість?
– Що може бути результатом творчості?
Робота в групах
Учні працюють за завданнями підручника.
– Чи погоджуєтеся ви з думкою, що творчі здібності мають лише окремі люди?
– Що таке творчі здібності, або креативність?
Проведення ігор
– Гра “Робінзон Крузо”.
Учні працюють за завданнями підручника.
– Гра “Ранкова зарядка”.
Учні працюють за завданнями підручника.
– Гра “Кулінар”.
Учні працюють за завданнями підручника.
– Прочитайте висновок у підручнику.
– Чому успішні люди зазвичай співпрацюють з іншими людьми?
Робота в групах
Учні працюють за завданнями підручника
Практична робота “Підготовка свята “Здоров’я – всьому голова” (с. 137)
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра “Краще за всіх”
Учні утворюють коло і під музику виконують команди педагога, наприклад: потанцювати, зобразити тварину, зробити гімнастику, посміхнутися і т. ін. Той, хто краще за всіх виконає те або інше завдання, одержує красиву намистину (камінчик) досконалості. Можна запропонувати дітям виконати кумедні завдання. Наприклад: хто довше простоїть на одній нозі, махаючи руками; у кого щонайдовша промова. Перемагає той, хто збере найбільше намистин досконалості.
Наприкінці гри педагог обговорює з дітьми, що людина повинна докладати зусиль, щоб досягти досконалості у певній справі.
– Чи повинна людина вдосконалювати свій характер? Чому?
– Що ще, окрім характеру, може вдосконалювати людина? (Знання, вміння, майстерність)
– Якими якостями повинна володіти людина, щоби прагнути досконалості?
– Чи може людина досягти повної досконалості?
– Про яку людину говорять, що вона – сама досконалість?
– Хто може допомогти людині вдосконалюватися?
– Хто допомагає вам удосконалюватися?
2. Гра “Ворота долі”
Двоє учнів встають обличчям одне до одного, беруться за руки і піднімають їх – це “ворота долі”. Решта дітей беруться за руки таким чином, щоб вийшов “ланцюжок”.
“Ворота долі” промовляють лічилку, а “ланцюжок” поволі проходить під ними.
Тра-та-та, тра-та-та –
Відчиняємо ворота.
Пропускаємо раз,
Пропускаємо два,
А на третій раз –
Не пропустимо вас.
Із цими словами опускають руки, закривають ворота і пропонують тому, кого вони упіймали, певну ситуацію. Упіймана дитина повинна відповісти, як учинить у цій ситуації. “Ворота долі” оцінюють відповідь від 1 до 10 балів, а потім пропускають дитину, і гра триває. Той, хто набрав найвищу кількість балів, зумів гідно пройти через випробування долі. (Доцільно попередити дітей, що “ворота долі” не повинні ловити одних і тих саме.)
Приклади ситуацій можна записати на дошці.
– Ваші батьки переїхали, і ви опинилися у незнайомій школі.
– Ви спізнилися на літак і не змогли поїхати з друзями в туристичну поїздку.
– Ви накопичили гроші на що-небудь, про що мріяли, і втратили їх. Хто, на вашу думку, дає людині його долю?
– Як ви вважаєте, людина – господар своєї долі?
– Чи знаєте ви людей, про яких говорять, що вони народилися у щасливій сорочці?
– Чи хотіли б ви наперед дізнатися все про свою долю? Чи можливо це?
– Як ви вважаєте, люди стали б щасливішими, якби могли наперед все про себе дізнатися?
– Чи хотіли б ви змінити свою долю?
– Як характер людини впливає на його долю?
– Як виховання впливає на долю людини?
– Чи хотіли б ви помінятися своєю долею з ким-небудь зі своїх товаришів?
– Що б ви порадили людині, яка завжди не задоволена своєю долею?
– Розкажіть про якого-небудь свого знайомого з цікавою долею.
3. Робота в групах. Складання правил здоров’я
1. Займайтеся фізичною культурою, хоча б 30 хв на добу.
2. Раціонально харчуйтеся. Не забувайте про овочі та фрукти.
3. Уникайте надмірної ваги, не вечеряйте після 6 год вечора.
4. Упродовж дня пийте більше рідини.
5. Дотримуйте режиму дня. Лягайте та прокидайтеся в один і той самий час.
6. Не нервуйте, адже нервові клітини не відновлюються. Знаходьте завжди тільки позитивні моменти.
7. Загартовуйте свій організм. Найкраще допомагає контрастний душ – тепла та прохолодна вода.
8. Не зловживайте шкідливими звичками.
9. Частіше гуляйте у парках, на свіжому повітрі, подалі від автомобілів та інших забруднювачів повітря.
10. Творіть добро. Адже на добро відповідають добром. Воно обов’язково до вас повернеться у вигляді гарного настрою та самопочуття.
4. Гра “Тлумач”
– Поясніть твердження: “Здоров’я – найдорожчий скарб”. (Найцінніше у людини – це життя, а найцінніше у житті – це здоров’я. Коли людина здорова, вона втілює в життя мільйони своїх бажань, радіє кожному дню. А коли здоров’я немає, у людини одне бажання – стати здоровим.)
5. Робота в групах
Учні працюють за завданнями підручника.
Читання звернення авторів підручника до учнів на с. 138.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що означає здоровий спосіб життя?
– Як спосіб життя впливає на здоров’я людини?
– Назвіть корисні звички здорового способу життя, яких вам ще слід набути.
– Хто, на вашу думку, дає людині її долю?
– Доведіть на прикладах, що людина – господар своєї долі.