Умовний і наказовий способи дієслова
МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ
ДІЄСЛОВО
§52. Умовний і наказовий способи дієслова
Дієслова умовного способу (рос. условного наклонения) означають дію, можливу за певних умов, бажану: Хотіла б я піснею стати у сюю хвилину ясну (Леся Українка).
Дієслова умовного способу змінюються за числами і родами (в однині). Вони творяться від основи інфінітива за допомогою суфіксів – в або – л – і додаванням частки би (б): чита
481. Попрацюйте в парах. Від поданих дієслів утворіть усі форми умовного способу, виділіть
Сфотографувати, гукнути, почистити, хвалити, глянути.
Частка би (б) може відділятися від дієслова іншими словами. Після приголосних вживається би, а після голосних – б: Коли б рибалки розчаровувалися при кожній невдачі, перевелись би вже давно вони на світі (Ю. Збанацький).
482. Спишіть речення, вставляючи, де треба, пропущені букви. Доберіть із дужок потрібний варіант частки. Визначте число і рід дієслів умовного способу.
1. Ні, не пішов (би, б) я з ганьбою шукать ганьби на чуж..ні (Олександр Олесь). 2. Якби ви вчились так, як треба, то й мудріс..ть (би, б) була своя (Т. Шевченко).
483. Напишіть твір “Коли б я став чарівником”, використовуючи дієслова умовного способу.
Дієслова наказового способу (рос. повелительного наклонения) виражають наказ або прохання: Весняного ранку співаймо, сестрице, веснянку (Леся Українка).
Дієслова наказового способу мають три форми (друга особа однини, перша і друга особи множини), що творяться від основи теперішнього чи простої форми майбутнього часу. У другій особі однини вживаються закінчення – и або нульове
Закінчення:
У першій особі множини додаються закінчення – імо, – мо:
Друга особа множини твориться за допомогою закінчень – іть, – те:
484. Прочитайте речення. Випишіть дієслова в наказовому способі. Поясніть, як вони утворилися.
1. Линьте, хмари, ой прилиньте, хмари (П. Тичина). 2. Берімось краще до роботи, змагаймось за нове життя (Леся Українка). 3. О ні! Являйся, зіронько, мені хоч в сні (I. Франко). 4. Хай руки ваші втоми не знают в (А. Малишко). 5. Нехай здійсниться мрія заповітна (В. Юхимович).
М’який знаку дієсловах наказового способу в кінці слова й перед наступним приголосним пишет вся тільки після букв д, т, з, с, ц, л, н: сядь, покажіть, злазьте, стань, дозвольте, скинь, відріжте, помовч.
Орфограма М’який знак у дієсловах наказового способу
485. Попрацюйте в парах. Від поданих дієслів утворіть і запишіть усі форми наказового способу.
Прочитати, стерегти, боротися, шукати.
486. І. Перекладіть текст українською мовою і запишіть.
УМЕЙ ВЕСТИ СЕБЯ!
Не говори очень громко, не повышал голоса в споре. Не перебивай собеседника, не мешай ему высказать мысль или закончить рассказ. Не шепчи товарищу на ухо по секрету, не ставь в неловкое положение окружающих. Не говори плохо об отсутствующих, не критикуй человека за спиной. Не бойся сказать правду в лицо товарищу, но не оскорбляй его (Із календаря).
Спор – суперечка
Неловкий – тут: незручний
Положение – тут: становище
Отсутствующий – відсутній
Оскорблять – ображати
II. Складіть і запишіть пам’ятку корисних порад “Як готуватися до твору”, використовуючи дієслова наказового способу.
487. І. Прочитайте речення. Скажіть, у якій мовленнєвій ситуації можлива кожна з форм виявлення наказу або прохання. Як вона характеризує мовця?
1. Принеси книжку! 2. Принеси, будь ласка, книжку. 3. Чи не приніс би ти книжку? 4. Я прошу тебе, принеси книжку. 5. Послухай, треба принести книжку. 6. Ти принесеш книжку чи ні? 7. Принести книжку.
II. Зверніть уваг/ на виділені форми. Зробіть висновок, які способи і форма дієслова можуть уживатися в значенні наказового.
АЗБУКА ВВІЧЛИВОСТІ
488. І. Дайте відповіді на запитання.
1. Чи часто ви відвідуєте музеї, виставки?
2. Що вам запам’яталося з останнього відвідування? Поділіться враженнями від перегляду експозиції, розповіді екскурсовода..
3. Як треба поводитись у музеї, на виставці?
II. Прочитайте текст у голос, дотримуючись правил виразного читання.
З такий вислів – музейна тиша. Він виник не випадково. Націлена на експонати увага – перша умова відвідування музею: історичного, етнографічного, природничого, образотворчих мистецтв. Якщо хтось буде відволікати відвідувачі в музею від перегляду експозиції – це буде просто прогулянка по залах, яка не залишить сліду ні в пам’яті, ні в серці.
Зрозуміти справжню цінність того чи іншого предмета експозиції, творіння природи чи рук людських допоможе розповідь екскурсовода. Якщо вона видасться вам нецікавою або певні факти вам відомі, не слід заважати іншим: робити будь-які зауваження, демонструвати власну обізнаність.
Напередодні екскурсії до картинної галереї корисно скласти план перегляду, бо за півтори-дві години неможливо оглянути все. Краще обрати декілька найбільш цікавих, вагомих картин чи зупинитися детально на творчості одного митця.
Справжнє захоплення, як правило, мовчазне. Голосні висловлювання, схвалення чи заперечення цінності експонатів свідчать про невихованість.
Критика може бути справедливою, але висловлювати її треба в коректній формі.
Не слід визначати на дотик якість і матеріал виробів, створених майстрам и прикладного мистецтва (кераміки, фарфору, вишивки і т. ін.). Не можна сідати на стільці й канапи минулих часів, класти на них свої речі.
Щоб як слід роздивитися полотна художників чи то експонати у вітринах, не обов’язково підходити до них дуже близько. Під час колективного відвідування музею краще ставати півколом навпроти експоната й екскурсовода, не підступаючи до них надто близько (За Л. Грабовою)”
III. Сформулюйте й запишіть порадо, як треба поводитись у музеї. Вживайте дієслова наказового способу.
ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ
ДІЛОВІ ПАПЕРИ. ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ У ШКОЛІ
1. Розкажіть про особливості офіційно-ділового стилю.
2. Що означає слово документ?
3. Які ділові пал ери ви знаєте?
489. Прочитайте текст і дайте відповіді на запитання.
“ХАЙ НЕ ЗАСТАНЕ ВАС СОНЦЕ В ЛІЖКУ…”
У всі часи дорослі намагалися передати дітям свій життєвий досвід, застерегти від помилок, пояснити, що таке добро і зло. Археологи знайшли “повчання”, написані на папірусі й глиняних табличках, бересті й пергаменті…
“Повчання”, адресоване “дітям або іншим, хто прочитає”, написав у дванадцятому столітті київський князь Володимир Мономах:. Цікаво, чого ж навчали тоді батьки своїх дітей і чи дуже їхні настанови відрізнялися від тих, які доводиться вислуховувати сучасним дітям?
“Хан не застане вас сонце в ліжку, – радив Мономах. – Вставши рано, не лінуючись, беріться до праці”.
“Що знаєте добре, того не забувайте, – писав князь, – а чого не вмієте, того навчайтесь”. За приклад він ставив свого батька Всеволода Ярославович а, якого шанували у світі за те, що був мудрим, високоосвіченим, знав п’ять мов.
Із великою повагою Мономах говорив про прадю, а одним із найголовніших людських недоліків навивав лінощі: “Це вони всьому мати: хто що вміє, то забуде, а чого не вміє, того не навчиться”.
Князь учив дітей дотримуватися обіцяного, не відступати від виконання клятви, радив: “Брехні остерігайтесь і пияцтва, адже від того душа гине й тіло”.
Володимир Мономах закликав до милосердя. Він вважав, що не можна позбавляти життя навіть винного у скоєнні злочину. Не можна дозволяти, щоб сильніший знущався зі слабшого.
У багатьох місцях “Повчання” Володимир Мономах підкреслював, що потрібно бути чесним, працьовитим, скромним, стриманим, уважним і ввічливим у стосунках із людьми, турботливим, гостинним. Хіба ж не чули ви все це від своїх батьків? (Із дитячої енциклопедії).
1. Коли було укладено ” Повчання ” Володимира Мономаха? Кому воно адресоване?
2. Які людські чесноти найбільше цінував князь?
3. Яку людську ваду Володимир Мономах вважав найбільшим недоліком?
4. Які з порад князя є, на ваш погляд, найважливішими?
До ділових паперів також належать інструкції – пам’ятки про особливості користування різноманітними приладами, вказівки щодо застосування певних препаратів, правила поведінки в окремих місцях або в тій чи іншій ситуації.
Найчастіше інструкції складають у формі окремих пунктів, у яких щось стверджується або заперечується. Виклад в інструкціях ведеться за допомогою речень однакової будови, у яких присудок виражений або неозначеною формою дієслова, або дієсловом у наказовому способі.
490. Прочитайте правила. Перекладіть їх українською мовою і запишіть. Зверніть увагу на те, які дієслівні форми вжито.
Правила поведения на платформе метрополитена
1. Ожидая поезд, не заходите за ограничительную линию, нанесенную на край платформы.
2. Не подходите к вагону до полной остановки поезда.
3. Не садитесь на ограничительные барьеры на платформах, не опирайтесь на них.
4. Не разрешается бегать по платформам и залам станции.
5. Категорически запрещено передвигаться на территории метрополитена на велосипедах, самокатах, роликовых коньках и других подобных транспортных спортивных средствах.
Ожидая – очікуючи
Ограничительный – обмежувальний
Опираться – спиратися
Транспортное средство – транспортний засіб
491. Складіть і запишіть “Правила поведінки у школі”, використовуючи подані запитання.
1. За скільки часу до початку занять учні повинні приходити до ніколи?
2. Де школярі мусять залишати верхній одяг (куртки, пальта, шуби)?
3. Як учні повинні заходити до навчальних кабінетів?
4. Чи можна без дозволу вчителя вмикати технічні засоби навчання (телевізор, магнітофон, комп’ютер)?
5. Як слід поводитися під час перерв?
6. Які основні правила поведінки в їдальні? Чи можна їсти стоячи, сміятися, галасувати, сідати за стіл у верхньому одязі? Що слід зробити з використаним посудом?
Related posts:
- СПОСОБИ ДІЄСЛІВ (дійсний, умовний, наказовий) МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 12. СПОСОБИ ДІЄСЛІВ (дійсний, умовний, наказовий) 171. Прочитайте. У якому з речень дієслова виражають дійсну, реальну дію? У якому – можливу за певної умови або бажану? У якому з речень дієслова передають спонукання, пораду? 1. Кожна пташина в’є гніздо на батьківщині (Народна творчість). 2. Коли б я був соловейком, до тебе б […]...
- СПОСОБИ ДІЄСЛІВ (ДІЙСНИЙ, УМОВНИЙ, НАКАЗОВИЙ) Мета: – навчальна: поглибити знання семикласників про способи дієслів; формувати загальнопізнавальні вміння відрізняти дієслова різних способових форм, правильно визначати морфологічні ознаки, синтаксичну роль способових дієслів; – розвивальна: удосконалювати навички правильного й доречного використання способових дієслів в усному та писемному мовленні; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до природи. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія […]...
- Спосіб дієслова (дійсний, умовний, наказовий). Творення дієслів умовного й наказового способів МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО & 10 Спосіб дієслова (дійсний, умовний, наказовий). Творення дієслів умовного й наказового способів Спосіб – це граматична ознака дієслова, що виражає відношення З дії до дійсності. Розрізняють дійсний, умовний і наказовий способи. Способи дієслів Дійсний Умовний Наказовий Відповідають на питання Що робиш? Що зробив? Що робили? Що робитимуть? Що робив би? Що […]...
- СПОСОБИ ДІЄСЛІВ. ДІЄСЛОВА ДІЙСНОГО ТА УМОВНОГО СПОСОБІВ § 13. СПОСОБИ ДІЄСЛІВ. ДІЄСЛОВА ДІЙСНОГО ТА УМОВНОГО СПОСОБІВ Вправа 121 Дієслова дійсного способу Дієслова умовного способу Дієслова наказового способу Скочується, організовується, даруватимуть, освітлюється, вносить, дарували Понесли б, остудила б, відчинив би, днювали б, тьмянів би Усміхнись, внесіть, дочитаймо, спілкуймося, кажи, вмикайте, дивіться КЛЮЧ. “Красна осінь снопами, а зима намолотом”. Вправа 123 Умовний спосіб дієслова […]...
- СПОСОБИ ДІЄСЛІВ. ДІЄСЛОВА ДІЙСНОГО Й УМОВНОГО СПОСОБІВ Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Дієслово § 58. СПОСОБИ ДІЄСЛІВ. ДІЄСЛОВА ДІЙСНОГО Й УМОВНОГО СПОСОБІВ Про три способи дієслова, особливості їхнього творення та вживання в мовленні 502 Порівняйте слова трьох колонок. У дієсловах якої з них можна визначити час – теперішній, минулий чи майбутній? Чи дієслова всіх колонок можна змінити за числами? Дійсний спосіб Наказовий спосіб […]...
- Способи дієслова – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Способи дієслова Спосіб Дієслова виражає відношення дії до дійсності. В українській мові розрізняють три способи дієслова: Дійсний, умовний і наказовий. Кожен спосіб має своє граматичне значення і морфологічне вираження. Спосіб Що виражає На які питання відповідає Як змінюється Приклади Дійсний Дійсну, реальну дію Що робить? що зробить? що робив? За часами, числами […]...
- Imperativ. Наказовий спосіб – Das verb. Дієслово Німецька мова Das verb. Дієслово Imperativ. Наказовий спосіб Наказовий спосіб має чотири форми: друга особа однини, перша особа множини, друга особа множини та ввічлива форма. Друга особа однини є основою дієслова, до якої може додаватися – е: schreiben – schreib(e)! (пиши!) rechnen – rechne! (порахуй!) Сильні дієслова з кореневою голосною – е, які змінюють її […]...
- Konjunktiv. Умовний спосіб дієслова – Das verb. Дієслово Німецька мова Das verb. Дієслово Konjunktiv. Умовний спосіб дієслова Konjunktiv існує для висловлення нереальної умови, бажання, можливості, а також для перетворення прямої мови в непряму. Konjunktiv має ті ж самі часові форми, що й дійсний спосіб (Indikativ). Präsens Konjunktiv Präsens Konjunktiv = основа дієслова + суфікс – е + особові закінчення. 2. 3. -e -(e)st […]...
- Способи вираження простого дієслівного присудка – Присудок. Способи його вираження – Члени речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Члени речення Присудок. Способи його вираження Присудком називається головний член речення, який означає, що говориться про підмет, і відповідає на питання Що робить підмет? що з ним робиться? який він є? ким він є? Присудки бувають прості та складені. Способи вираження простого дієслівного присудка У ролі простого […]...
- Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова – Дієприслівник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприслівник як особлива форма дієслова Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова Послідовність розбору 1. Слово. 2. Частина мови. 3. Вид. 4. Від перехідного чи неперехідного дієслова утворений. 5. Синтаксична роль. Сон, Улетівши до хати, бере Харитю під своє крило (М. Коцюбинський). Зразок розбору Улетівши – особлива незмінювана форма дієслова – дієприслівник; доконаного виду, […]...
- Способи дієслова. Дійсний спосіб МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО §51. Способи дієслова. Дійсний спосіб 471. Прочитайте. Скажіть, у якому з речень виділені дієслова означають: а) реальну дію; б) дію, можливу за певних умов; в) наказ. 1. Гей, лети, мій коню, степом та ярами, розбий мою тугу в бою з ворогами. 2. Віють вітри, віють буйні, аж дерева гнуться. 3. Ой […]...
- ДІЄСЛОВА НАКАЗОВОГО СПОСОБУ Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Дієслово § 59. ДІЄСЛОВА НАКАЗОВОГО СПОСОБУ Про особливості творення дієслів наказового способу та про вживання одного способу дієслова в значенні іншого ПРИГАДАЙМО. Які речення називають спонукальними? 511 Прочитайте дієслова. Поміркуйте, яке з цих дієслів має цікаву особливість – уживається в мові лише у формі наказового способу. Доганяй, відбігай, стривай, перелазь, почекай. […]...
- Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Багатозначні дієслова. Пряме й переносне значення дієслів ДІЄСЛОВО Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Багатозначні дієслова. Пряме й переносне значення дієслів 306. Прочитайте текст, розкриваючи дужки. Перекажіть. Визначте тип тексту: розповідь, опис, міркування. Загубив ведмідь Медолюб свої сап’янці*. Хоч і старі були, а шкода! Сам шукав – (не) знайшов. Звірі шукали – (не) знайшли. Лисиця Облудниця аж сльозами вмилася: “Три дні й три ночі (не) їла, […]...
- ДІЄСЛОВА НАКАЗОВОГО СПОСОБУ § 14. ДІЄСЛОВА НАКАЗОВОГО СПОСОБУ Вправа 130 1. Кричимо, пишемо, носимо. – Це дієслова теперішнього часу. 2. Кричімо, пишімо, носімо. – Це дієслова наказового способу, бо вони утворилися від дієслів теперішнього часу шляхом додавання закінчень – імо. Вправа 132 II. Дорогі діти, уважно роздивляймося малюнок, щоб правильно відповісти на запитання. Роздивляйся скільки хочеш, а все […]...
- Розбір дієприкметника як особливої форми дієслова – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Розбір дієприкметника як особливої форми дієслова Послідовність розбору 1. Слово. 2. Назва частини мови, її форма. 3. Початкова форма (називний відмінок однини чоловічого роду, жіночого роду, середнього роду). 4. Активний чи пасивний. 5. Вид. 6. Час. 7. Число. 8. Рід (в однині). 9. Відмінок. 10. Синтаксична роль. Тиша […]...
- Unterscheidung des Konjunktivs I und des Konjunktivs II (Відміна Konjunktiv I Від Konjunktiv II) – Konjunktiv. Умовний спосіб дієслова – Das verb. Дієслово Німецька мова Das verb. Дієслово Konjunktiv. Умовний спосіб дієслова Unterscheidung des Konjunktivs I und des Konjunktivs II (Відміна Konjunktiv I Від Konjunktiv II) Konjunktiv I Konjunktiv I називають кон’юнктивом непрямої мови. Порівняйте: Indikativ: Renate sagte: “Ich komme heute in die Disco nicht”. (Рената сказала: “Я сьогодні не прийду на дискотеку”.) Konjunktiv І: Renate sagte, sie […]...
- Способи дієслів – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Способи дієслів Дієслова мають три способи: дійсний, умовний та наказовий. Дійсний спосіб виражає дію, яка відбувається, відбувалася чи буде відбуватися (відбуватиметься). Дієслова дійсного способу змінюються за часами (минулий, теперішній, майбутній), числами (однина, множина), особами (в теперішньому, майбутньому часі) або родами (в минулому часі). Умовний спосіб виражає дію, можливу […]...
- Основні форми дієслова – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Основні форми дієслова Назва форми Що означає На яке питання відповідає (приклади) Морфологічні ознаки Синтаксична роль Неозначена форма дієслова (інфінітив) Дію, стан як процес Що робити? Що зробити? (читати, прочитати ) Вид, Перехідність/ Неперехідність Будь-який член речення Особове Дієслово Дію, стан предмета Що роблю? Що зроблю? Що зробив? (читаю, прочитаю, прочитав ) […]...
- Безособові дієслова – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Безособові дієслова Деякі дієслова означають дію або стан, що відбуваються самі по собі, без діючої особи (предмета). Такі дієслова називаються Безособовими: Світає, морозить, вечоріє, дощить. У таких реченнях не може бути підмета. Безособові дієслова змінюються лише за часами, їхні форми в теперішньому й майбутньому часі нагадують форми третьої […]...
- СПОСОБИ ДІЄСЛІВ ТА ЇХ ФОРМОТВОРЕННЯ Морфологія. Орфографія. Дієслово & 9. СПОСОБИ ДІЄСЛІВ ТА ЇХ ФОРМОТВОРЕННЯ Хай же ті вороги поніміють скоріш. Наша ж мова сі я щогодини ясніш! Хай коштовним добром вона буде для нас, Щоб і сам здивувавсь у могилі Тарас… В. Самійленко ПАМ’ЯТАЙМО Дієслова є дійсного, умовного та наказового способів. Дійсний спосіб означає дію, яка може відбутися чи […]...
- ДІЄСЛОВО ЯК ЧАСТИНА МОВИ. ФОРМИ ДІЄСЛОВА Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Дієслово Мужай, прекрасна наша мово… М. Рильський Ви знатимете: – загальне значення дієслова та його морфологічні ознаки; Форми дієслова; – способи творення дієслів. Ви вмітимете: – розрізняти дієслова доконаного й недоконаного виду, часи і способи дієслів; – уживати одні дієслівні форми замість інших; – правильно писати дієслова з вивченими орфограмами; – […]...
- ДІЄСЛОВА-СИНОНІМИ, ДІЄСЛОВА-АНТОНІМИ, БАГАТОЗНАЧНІ ДІЄСЛОВА. УЖИВАННЯ ДІЄСЛІВ У ПРЯМОМУ І ПЕРЕНОСНОМУ ЗНАЧЕННЯХ Мета: вчити учнів добирати до поданого дієслова 2-3 синоніми, антоніми, пояснювати пряме і переносне значення дієслів, 2-3 значення багатозначного дієслова, вводячи їх у словосполучення, речення, зв’язні висловлювання; розвивати мовлення та мислення учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати бажання працювати самостійно, вдумливо, наполегливо. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – […]...
- Дієслова майбутнього часу Урок 92 Тема. Дієслова майбутнього часу Мета: з’ясувати, чи мають дієслова майбутнього часу такі ж граматичні ознаки, що й дієслова теперішнього часу, вчити змінювати дієслова майбутнього часу за числами та особами, визначити особливості змінювання складної форми дієслів майбутнього часу, вчити визначати число та особу дієслів майбутнього часу; розвивати уважність, спостережливість; виховувати працелюбність. Обладнання: картки індивідуального […]...
- ФОРМИ ДІЄСЛОВА. НЕОЗНАЧЕНА ФОРМА ДІЄСЛОВА (ІНФІНІТИВ) ТА ОСОБОВІ ФОРМИ Мета: – навчальна: ознайомити учнів з особливими формами дієслова, формувати вміння вирізняти особливі форми дієслова в реченні, вчити доречно використовувати їх у власному мовленні; – розвивальна: збагачувати словниковий запас; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; розвивати вміння аналізувати, порівнювати; – виховна: виховувати бажання пізнавати нове. Соціокультурна лінія: українська природа. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія й фразеологія: […]...
- Часи дієслова. Змінювання дієслів за часами й числами ДІЄСЛОВО Часи дієслова. Змінювання дієслів за часами й числами 327. Прочитайте прислів’я. 1. Хто чисте сумління має, той спокійно спати лягає. 2. Щоб правду знати, треба книжку читати. 3. Грамотний уміє читати і рядки, і між рядками. 4. Чужим розумом не проживеш. 5. Упіймав чи не впіймав, а погнатися можна. – Випишіть дієслова, згрупувавши їх: […]...
- Часи дієслова. Минулий час МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО §47. Часи дієслова. Минулий час 443. І. Попрацюйте в парах. Пригадайте, які три форми часу дієслів є в українській мові. II. Прочитайте речення. Скажіть, коли відбувається дія, яку означають виділені дієслова, порівняно з моментом мовлення. У нас шляхи називаються гостинцями, бо галичани гостей далеких і близьких сподівалися, сподіваються й будуть сподіватися […]...
- Неозначена форма дієслова Тема. Неозначена форма дієслова. (Вправи 334-338). Мета. Повторити вивчений матеріал у попередні роки навчання і поглибити знання учнів про неозначену форму дієслова. Розвивати вміння аналізувати мовний матеріал. Виховувати впевненість у собі. Обладнання: збірка українських прислів’їв і приказок, інструкції до дитячих ігор, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності. Привітання, побажання хорошого настрою. […]...
- ОСОБОВІ ФОРМИ ДІЄСЛОВА Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Дієслово § 49. ОСОБОВІ ФОРМИ ДІЄСЛОВА Про дієслова першої, другої та третьої особи, їхні морфологічні ознаки й роль у мовленні ПРИГАДАЙМО. Які є особові займенники? 433 Порівняйте виділені дієслова. На які питання вони відповідають? Яке з них має закінчення, а яке – не має? Зробіть висновок, яке дієслово вжито в неозначеній […]...
- Уживання одних часів і способів дієслів замість інших – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Уживання одних часів і способів дієслів замість інших Дієслова в теперішньому часі й у простій формі майбутнього часу доконаного виду можуть вживатися замість дієслів минулого часу: Іду я вчора вулицею і раптом зустрічаю шкільного товариша, якого не бачив років десять. Таке вживання властиве розмовному мовленню. Нерідко наказ або […]...
- ДІЄСЛОВА І ТА II ДІЄВІДМІН Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Дієслово § 57. ДІЄСЛОВА І ТА II ДІЄВІДМІН Про дві дієвідміни дієслів, особливості дієвідмінювання та про написання е(є), и (ї) в особових закінченнях ПРИГАДАЙМО. Що таке закінчення? Дієвідміни Дієслова теперішнього та майбутнього часу (крім складеної форми) за характером закінчень поділяють на дві дієвідміни (рос. спряжение) – першу й другу. І дієвідміна […]...
- Час дієслова. Змінювання дієслів за часами. (Вправи 282-285) Тема. Час дієслова. Змінювання дієслів за часами. (Вправи 282-285). Мета. Виробляти вміння розрізняти часові форми дієслова; розвивати навички правильного їх уживання у зв’язних висловлюваннях. Обладнання: таблиця часів дієслова. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання (вправа 281). 1. Вправа “Інтерв’ю”. – Наведіть приклади неозначеної форми дієслова. – Продовжте речення: “Неозначена форма дієслова є… […]...
- Перехідні й неперехідні дієслова – Дієслово Самостійні частини мови Дієслово Перехідні й неперехідні дієслова Перехідні дієслова означають таку дію, яка переходить на інший предмет: посадила калину, місив глину, читав листа. Перехідні дієслова вимагають після себе форми іменника або займенника (чи іншого повнозначного слова, що виступає в ролі іменника) у знахідному відмінку без прийменника: дати дорогу, побачити тебе, насварив чергових (слова при […]...
- Дієслова, що означають незавершену і завершену дію Тема. Дієслова, що означають незавершену і завершену дію. (Вправи 339- 347). Мета. Повторити вивчене у 3-му класі про дієслова, що означають незавершену і завершену дію, спостерігати за виражальними можливостями дієслів, що означають незавершену і завершену дію, визначити їх істотні ознаки. Розвивати вміння ставити перед собою навчальну задачу. Виховувати терплячість і наполегливість. Обладнаній: роздатковий матеріал, підручник, […]...
- Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова – Дієприслівник Самостійні частини мови Дієприслівник Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова 1. Слово. Частина мови, її форма. 2. Вид. 3. Від перехідного чи неперехідного дієслова утворений. 4. Особливості написання. 5. Спосіб творення. 6. Синтаксична роль. Зразки розбору дієприслівника Змінюючи – дієслово, дієприслівник; недоконаного виду; утворений від перехідного дієслова змінити; пишеться з и в кінці; утворений суфіксальним […]...
- Питання для самоконтролю – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Питання для самоконтролю 1. Що таке дієслово як частина мови? Назвіть граматичні ознаки дієслів. 2. Що є початковою формою дієслова та які граматичні ознаки вона має? 3. Поясніть написання не з дієсловами. Наведіть приклади. 4. Що виражає категорія виду дієслів? Дайте характеристику кожному виду. 5. У чому полягає […]...
- Доконаний і недоконаний вид дієслова – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Доконаний і недоконаний вид дієслова Дія, виражена дієсловом, буває обмежена і не обмежена в часі. Наприклад: дієслова Роблю, малюю, біжу Позначають дії, не обмежені в часі, бо невідомо, чи вони завершаться, а дієслова Зробив, намалював, прибіжу позначають дії, обмежені в часі, оскільки дія завершилась (Зробив, намалював) або обов’язково завершиться в майбутньому (Прибіжу). […]...
- НЕОЗНАЧЕНА ФОРМА ДІЄСЛОВА Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Дієслово § 48. НЕОЗНАЧЕНА ФОРМА ДІЄСЛОВА Про початкову незмінну форму дієслова, її будову та синтаксичну роль ПРИГАДАЙМО. Яку назву в російській мові має неозначена форма дієслова? Чому цю форму так називають? 427 Порівняйте неозначені форми дієслів в українській та російській мовах. Зробіть висновок про особливості будови таких форм в обох мовах. […]...
- Морфологічні ознаки дієслова – Дієслово Українська мова Частини мови Дієслово Дієслово – самостійна частина мови, яка називає дію або стан предмету і відповідає на питання що робить предмет? що з ним робиться? Неозначена форма дієслова (інфінітив) – це його початкова форма, що називає дію без вираження часу, числа, особи та відповідає на питання що робити? що зробити? Морфологічні ознаки дієслова […]...
- Види дієслова – Дієслово Самостійні частини мови Дієслово Види дієслова Дієслова, які означають дію, обмежену в часі її перебігу, – доконаного виду (заспівав, перейшов, виніс, відлетіла), а дієслова, які означають дію, не обмежену в часі, – недоконаного виду (мислити, плавати, прати, прибирати). Дієслова доконаного виду відповідають на питання що зробити? Недоконаного – що робити? Дієслова доконаного виду означають дію […]...
- Перехідні та неперехідні дієслова – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Перехідні та неперехідні дієслова Перехідні дієслова означають дію, яка спрямовується (переходить) на певний предмет, названий іменником або займенником у знахідному відмінку без прийменника: Виконати (що?) вправу; зустріти (кого?) друзів; прочитати (що?) книгу. Якщо присудок у реченні вживається із заперечною часткою Не, іменник ставиться не в знахідному, а в […]...