Урок 24. Повітряна оболонка Землі
Урок 24. Повітряна оболонка Землі
Мета: продовжувати формувати в учнів уявлення про повітряну оболонку Землі, визначити склад та властивості повітря, його значення для людини, розвивати дослідницький підхід до вивчення природних явищ, виховувати уважність та зосередженість.
Обладнання: схема “Склад повітря”, дві банки, кришка для банки, свічка, пластилін, сірники, склянка, дві колби, важелі, м’яч, повітряна кулька, акваріум з рибками, повітряна кулька.
Тип уроку: формування нових знань.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II.
1. Бесіда
¦ Які ви знаєте властивості води?
¦ Що спільного між Світовим океаном, повітрям, рослиною та людиною?
¦ Чому річки називають кровоносною системою нашої планети?
¦ Які моря омивають України?
¦ Які найбільші річки нашої країни ви знаєте?
¦ Які річки у вашому краї?
¦ Чому потрібно берегти воду?
¦ Чому є важливим не забруднювати природні джерела води?
¦ Як вода з’являється у вашому домі?
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Дослід “Скільки часу людина може обійтися без повітря?”
Учні набирають у легені повітря
Висновок. Не більш ніж 1,5 хвилини.
Ми з вами живемо на дні повітряного океану. Скрізь нас оточує прозоре покривало з повітря, яке захищає всі живі істоти від небезпечного сонячного та космічного випромінювання. Щодня тонни космічних частинок (метеорів) згоряють, не долітаючи до поверхні Землі. Без цієї повітряної оболонки наша планета була б неживою – сонячні промені зігрівали б освітлений бік Землі, а неосвітлений був би надзвичайно холодним. Сьогодні на уроці ми з’ясуємо, що ж це за унікальне покривало Землі, визначимо його склад та властивості, дізнаємося про його значення для нас з вами.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Повітряну оболонку Землі називають атмосферою (від грец. “атмос” – пар і “сфера” – куля). Вчені провели багато різних дослідів з повітрям і з’ясували, що його склад – це суміш газів. Головні з них – азот і кисень. У повітрі є також вуглекислий газ, пил, водяна пара та інші гази. (Демонстрація схеми “Склад повітря”)
Кожний із газів виконує свою роль: азот – основа для побудови живих організмів, кисень забезпечує процес дихання та горіння, вуглекислий газ забезпечує існування рослин.
2. Визначення властивостей повітря
Учитель проводить серію демонстрацій, учні спостерігають, роблять висновки. Результати фіксуються у вигляді таблиці.
Про що хотіли б дізнатись? | Що робили, спостерігали? | Що дізнались? |
Який колір, смак має повітря? | ||
Чи розчинне повітря у воді? | ||
Чи має повітря об’єм? | ||
Пружність повітря | ||
Що відбувається з повітрям під час нагрівання? | ||
Теплопровідність повітря |
Демонстрування дослідів
1. На дні двох банок за допомогою пластиліну закріплюються свічки, потім їх запаюють. Одну банку щільно накривають, іншу залишають відкритою. Що сталося із свічкою у першій банці? У другій? Чому?
Висновок. У повітрі є кисень, який підтримує процес горіння.
2. Наповнюють банку кубиками льоду. Ставлять її в тепле місце. Через кілька хвилин на зовнішньому боці банки утворюються краплини води. Звідки вони з’явилися? (У теплому повітрі міститься багато молекул води. Коли тепле повітря торкається чогось холодного, ці молекули знову збираються у великі краплі, які ми й бачимо на посуді)
Висновок. У повітрі є вода.
3. Порожню склянку перевертають і опускають у посуд з водою. Що відбуватиметься? (Вода не входить у склянку.) Чому?
Висновок. У склянці є повітря, воно займає певний об’єм, місце.
4. Пружність повітря. Демонстрування властивості за допомогою м’яча, повітряної кульки. Надута повітряна кулька – це теж приклад того, що повітря пружне й займає певний об’єм.
5. Спостереження за жителями акваріума.
Висновок. Риби дихають киснем, розчиненим у воді.
6. На важелі з двох боків прикріплюються порожні колби. Одну колбу нагрівають за допомогою спиртівки або свічки. Що відбувається? Чому? Висновок. Тепле повітря стає легшим, тому піднімається угору.
V. Закріплення нових знань та вмінь
¦ Що називають атмосферою?
¦ Які гази входять до її складу? Їхнє значення?
¦ Якого газу в атмосфері найбільше?
¦ Назвіть основні властивості повітря.
¦ Як повітряна оболонка Землі захищає її від перегрівання та переохолодження, від метеоритів?
¦ Чому гинуть риби у водоймищах покритих кригою? Що потрібно зробити, щоб запобігти цьому явищу?
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати текст підручника.