ВЕЧІРНЯ ПІСНЯ

РОЗДІЛ 1 МУЗИКА МОГО НАРОДУ

ТЕМА 9 ВЕЧІРНЯ ПІСНЯ

Настає вечір – час тиші та спокою, коли засинає природа. Композитори, художники й поети оспівували цю пору у своїх творах. Так, відомий український поет Тарас Шевченко написав вірш “Зоре моя вечірняя”, а композитор Яків Степовий створив до цієї поезії музику… Пісня так сподобалася людям, що стала народною. Прочитай уривок з вірша Т. Шевченка. А яку мелодію до нього написав би ти?

Зоре моя вечірняя,

Зійди над горою,

Поговорим тихесенько

В неволі з тобою.

Розкажи,

як за горою

Сонечко сідає,

Як у Дніпра веселочка

Воду позичає.

ВЕЧІРНЯ ПІСНЯ

М. Крюченко. Тихий вечір

Слухаємо музику

“Зоре моя вечірняя”, вірші Тараса Шевченка, музика Якова Степового.

– Чи схожа ця пісня на народну? Що їй притаманне? Який характер пісні та які почуття вона викликає?

Ця пісня – лірична. У таких композиціях відображається душа народу. Мелодії ліричних пісень спокійні, часом сумні, а виконують їх протяжно, іноді тужливо.

Досить часто композиторські пісні за характером звучання й образами, що постають у них, нагадують народні. Як ти бачиш, ця пісня

також перетворилася на народну.

Народна пісня супроводжує людину від самого її народження. І найперша з них – та, яку співають матусі своїм синочкам і донечкам перед сном. Пригадай: як вона називається? Звісно, це колискова – старовинна пісня, під яку заколисують дитину. Тріольчику, нагадай нам, про кого йдеться в колискових піснях.

Про котика, про вовка, про ведмежатка, про козу…

А ще в колискових піснях з’являються незвичні образи: Сон, Дрімота. Прочитай казку “Сміливий хлопчик і тітонька Ніч “. Які казкові герої ожили в цій

Казці? Чи можна написати колискову за цим сюжетом?

КАЗКОВА СКРИНЬКА

СМІЛИВИЙ ХЛОПЧИК І ТІТОНЬКА НІЧ

(за Дмитром Соколовим)

Хлопчик Сергійко був сильним і розумним, і йому так було цікаво жити, що він навіть не хотів лягати спати. Усі його вмовляли, але він нікого не слухався.

Одного разу, коли з’явилася тітонька Ніч зі своєю донькою Темрявою, хлопчик вигукнув до них:

– Ану ж бо, хутко йдіть геть! І більше не приходьте!

На двір повернулося Сонечко, яке товаришувало із Сергійком. Вони знову почали разом грати. Та згодом хлопчик помітив, що Сонечко втомилося. Він запитав у нього, що сталося.

– Розумієш, – відповіло Сонечко, – мені доводиться світити в усьому світі! А це так складно! Зазвичай наприкінці дня з’являється моя сестра Ніч, і тоді я можу відпочити…

Сергійко не сказав Сонечку, що це він прогнав Ніч, однак вирішив допомогти. Довго мандрував Сергійко чи ні, та опинився в чарівному лісі. Коли він зайшов у найтемнішу частину хащ, почав кликати тітоньку Ніч.

ВЕЧІРНЯ ПІСНЯ

– Тітонько Ніч, – звернувся Сергійко, – я прошу вибачити мені. Ви приходьте до нас, будь ласка, а то без вас Сонечку погано.

Ніч погодилася. Хлопчик вибрався нарешті з лісу, довго йшов, куди й сам не знав, дуже стомився. Тітонька Ніч підхопила хлопчика на руки й понесла додому. Невдовзі Сергійко опинився у власному ліжечку. Він заснув і бачив сни, і це було так само цікаво, як бігати вдень.

Колискова пісня – музично-поетичний твір, який співають, коли заколисують дитину.

Слухаємо музику

Українська народна пісня “Ой ходить сон коло вікон”.

– Які образи ожили в музиці? Які основні властивості музики з’являються в колискових піснях? Схарактеризуй мелодію колискової, скориставшись підказками королеви Мелодії.

ВЕЧІРНЯ ПІСНЯ

Послухай колискову з кінострічки “Казка про зіркового хлопчика”, музику до якої написав Олексій Рибніков. Порівняй її з народною піснею, яку ти слухав на цьому уроці. Чим відрізняється композиторська колискова від народної?

Музика Олексія Рибнікова, вірші Вільяма Блейка (переклад С. Маршака), колискова “Сон” із кінофільму”Казка про зоряного хлопчика”.

Співаємо разом

КОТИКУ СІРЕНЬКИИ

Українська народна пісня в обробці М. Вериківського

ВЕЧІРНЯ ПІСНЯ

Котику сіренький,

Котику біленький,

Котку волохатий,

Не ходи по хаті,

Не ходи по хаті,

Не буди дитяти…

Дитя буде спати,

Котик воркотати,

Ой на кота – воркота,

На дитину – дрімота.

А-а, люлі, (Двічі)

А…

Музика навколо нас

1. Допоможи Тріольчику обрати слова-характеристики колискової пісні.

РИТМІЧНА СПОКІЙНА ТАНЦЮВАЛЬНА ТИХА ГУЧНА

ЛІРИЧНА МРІЙЛИВА ШВИДКА МЕЛОДІЙНА ПОВІЛЬНА

2. Дізнайся в батьків або дорослих, які колискові співали тобі в дитинстві. Запиши їх у зошит.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ВЕЧІРНЯ ПІСНЯ