ВИВЕДЕННЯ МАТОК

ВИВЕДЕННЯ МАТОК – необхідне для одержання високопродуктивних бджіл з якостями, що оптимально відповідають умовам зовнішнього середовища. Особливої уваги повинні заслуговувати ті сім’ї й матки, які мають високу продуктивність, нерійливі, незлобиві, зимостійкі, стійкі до захворювань, здатні швидко розвиватися тощо.

Для виведення високопродуктивних маток необхідно дотримуватися певних умов.

1.В. м. тільки від сильних, продуктивних сімей, які мають розплід без пропусків.

2.На маткове виховання брати тільки одно -, дводенних личинок.

3.Виховувати

маток треба в сильних сім’ях, у яких багато молодих бджіл, не менше 8 кг меду й 2 рамок з пергою. Сім’ю до закладання личинок на виховання годують цукровим сиропом (1 частина цукру на 1 частину води з додаванням перги) і після давання личинок – по 200 г щодня протягом 5 днів.

4. У сім’ї не можна відбирати бджіл. Для збереження матки їх беруть з інших сімей. Якість маток поліпшується, якщо в сім’ї-виховательці залишать відкритий розплід. Необхідно ретельно утеплювати гніздо протягом усього періоду виховання маток.

5. Виводити маток потрібно тільки за наявності хоч і невеликого, але

тривалого узятку (після узятку вони бувають гіршої якості), стійкої теплої погоди й появи в сім’ї печатного трутневого розплоду.

6. Існує два способи В. м.: без перенесення личинок і з перенесенням їх у штучні мисочки. При штучному перенесенні стежать, щоб у кімнаті не було протягів, температура повітря була 22-25 °С, а вологість у приміщенні підвищують, збризкуючи водою підлогу й робочий стіл.

За два тижні до початку робіт з В. м. у сім’ї готують трутнів. В 1-2 сім’ї в середину гнізда ставлять по 1 рамці з трутневими чарунками, підготованими заздалегідь. Гніздо скорочують настільки, щоб бджоли повністю обсіли всі рамки. Кормові стільники забирають за дошку, розпечатують частину меду (10 х 3 см), щодня змочуючи його теплою водою протягом тижня. Можна також давати цукровий сироп. Оскільки трутневий стільник товстіший за бджолиний на 5 мм, відстань між ним і сусідніми рамками збільшують. Гнізда сильно утеплюють, щоб активізувати засів трутневих стільників.

Тепер беруться до В. м. найпростішим способом – без перенесення личинок. Із найкращої сім’ї видаляють матку в нуклеус і знаходять рамку з яйцями й личинками, які щойно з’явилися. У центральній частині цієї рамки вирізують 20-сантиметрової довжини смужку стільника (5-6 см), верхній розріз якого повинен припадати на максимально молодих личинок і бути не ближче ніж на 2-3 ряди чарунок від дроту (ці чарунки необхідні для укріплення маточників у сім’ях-виховательках).

У чарунках із личинками на рамках роблять проріджування: одну личинку залишають цілою, а дві сусідні знищують протягом усього ряду. Чарунки із залишеними личинками розширюють круглою паличкою завтовшки 7-8 мм, щоб бджоли могли на них закласти маточники. Сім’ю протягом 5 днів підгодовують рідким медом або цукровим сиропом із пергою.

На 10-й день маточники вирізують. Надалі їх використовують для формування нових сімей, дають тим сім’ям, яким необхідно змінити матку, або садять матку в клітинку з кормом й улаштовують між рамками з розплодом. Кормові заглиблення в клітинці заповнюють канді або щодня згодовують матці мед, інакше вона може загинути. Протягом 3-5 днів після виведення маток підсаджують у сім’ю. Чим старшою буде неплодова матка, тим менше шансів, що сім’я її прийме.

Для того щоб точно знати вік личинок на стільнику-“донорі”, потрібно за 3-4 дні до В. м. вибрати ясно-коричневий стільник і, збризнувши його теплим цукровим сиропом, поставити поруч із рамкою відкритого розплоду у вулик високопродуктивної сім’ї. За цією рамкою спостерігають і відзначають, коли матка почала на ній яйцекладку. Рамку забирають тільки через 3 дні після цього. Усі личинки будуть одного віку.

Вирізану смужку стільника також використовують для В. м. З неї вирізують горизонтальні смужки в один ряд чарунок із наймолодшими личинками (рис. 8). Потім обрізають половину того боку чарунок, у якій більше молодих личинок. Кожну третю личинку на смужці залишають, інших знищують. Смужку прикріплюють до верхнього бруска рамки без стільника так, щоб чарунки з личинками були звернені донизу. Цю рамку ставлять між двома рамками з розплодом, і бджоли на її личинках відбудовують маточники.

Якщо з гнізда сім’ї-виховательки відкритий розплід не відбирають, то через 1-2 дні оглядають рамку з личинками. Якщо бджоли не заклали на них маточників, оглядають усі стільники з розплодом і знищують норицеві маточники, що з’явилися, а підготовку личинок проводять на іншій рамці з личинками одно-дводенного віку. Через 5 днів після встановлення в сім’ю личинок бджоли почнуть запечатувати маточники.

ВИВЕДЕННЯ МАТОК


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ВИВЕДЕННЯ МАТОК