Візантія у XII-XV ст

ЄВРОПА ВІЗАНТІЯ АРАБСЬКИЙ СВІТ

§ 10. Візантійська імперія

4. Візантія у XII-XV ст.

Зовнішньополітичні невдачі посилили внутрішні смути у Візантійській імперії. У ході боротьби за владу перемогла військова аристократія, яка звела на трон Олексія І Комнина (1081-1118). Він став засновником династії Комнинів, яка керувала державою до 1185 р. Правління Комнинів було блискучим періодом в історії Візантії.

На відміну від правителів Західної Європи у візантійському імператорові його піддані вбачали володаря з необмеженою владою, священну особу.

Ці уявлення підтримувалися досить складним церемоніалом. Перед появою василевса треба було впасти долілиць, у його присутності не дозволялося сидіти. У1096 р. ватажки хрестоносців не тільки відмовилися виконувати ці вимоги, але один із них, граф Роберт Паризький, на очах у всіх усівся на трон Олексія Комнина. Коли його попросили встати, роз’яснивши, що піддані не можуть сидіти поруч із василевсом, а тим більше – на його троні, Роберт відповів: “Що за дикунство! Один сидить, коли довкола нього стоїть стільки славних воїнів”.

Олексій І Комнин зумів вивести імперію з тяжкої кризи, перемогти бунтівних вельмож

і небезпечних зовнішніх ворогів. Для боротьби з турками-сельджуками Олексій Комнин звернувся до європейських правителів із листом по допомогу, що стало приводом для початку Першого хрестового походу. Василевс добився від ватажків хрестоносців васальної присяги за ті землі, які вони здобудуть, і навіть передачі частини з них Візантії.

На початку XIII ст. у Візантії посилилася династична боротьба. Це стало приводом до втручання в її внутрішні справи рицарів під час Четвертого хрестового походу, У квітні 1204 р. хрестоносці ввірвалися в Константинополь і спустошили його.

ВИВЧАЄМО ДЖЕРЕЛА

ХІІІ ст. Із хроніки Жоффруа де Віллардуена “Завоювання Константинополя”

У цю ніч… хтось підпалив квартал, що відділяв нас від греків. І місто почало страшенно горіти: і горіло всю цю ніч аж до вечора наступного дня. Це була третя пожежа в Константинополі з часів прибуття франків, і при цьому згоріло будинків більше, як їх було на той час у трьох найбільших містах Франції.

…Інші (крім тих, які були зайняті захопленням палаців) розбрелися містом і збирали здобич; цієї здобичі було так багато, що ніхто не міг визначити кількість знайденого золота, срібла, глеків, коштовностей, оксамиту, шовкової тканини, хутра та інших речей…

Кожен обирав для себе будинок, який тільки бажав, і таких будинків вистачало всім.

Візантія у XII XV ст

Захоплення Константинополя хрестоносцями в 1204 р.

Візантійська імперія на деякий час припинила своє існування. На її території утворилася Латинська імперія хрестоносців із центром у Константинополі, а також кілька візантійських державок, найсильнішою серед яких була Нікейська імперія. У 1261 р. нікейському імператорові Михаїлові VIII Палеологу пощастило повернути Константинополь і відновити Візантійську імперію. Але вона вже ніколи не піднімалася до вершин колишньої слави та могутності. Тим часом дедалі сильнішим ставав натиск турків.

Візантійці почали пошуки союзників. Частина знаті шукала союзу та допомоги на Заході. За це вона була навіть прийняттям католицтва. Інша частина була переконана в релігійній віротерпимості і вважала, що ліпше вже терпіти тюрбан султана, аніж шапку кардинала.

ТЮРБАН (з турец. – тканина з кропиви) – головний убір у вигляді полотнища, яким обгортають голову.

МАНУСКРИПТ (з латин, manus – “рука” і scribere – “пишу”) – рукопис на папірусі, пергаменті, папері, написаний від початку до кінця однією людиною. Робота над створенням манускриптів тривала роками.

Візантія у XII XV ст

Султан Мегмед II. Мініатюра. XV ст.

У1453 р. молодий та енергійний турецький султан Мегмед II Завойовник зібрав величезне військо й виступив проти Константинополя. Місто було взято в облогу, але воно героїчно боронилося. І ось 29 травня 1453 р. турки штурмом взяли візантійську столицю. Більшість захисників Константинополя загинула. Турки вчинили в місті жахливий погром.

Того ж дня Мегмед II проголосив Константинополь султанською столицею і цим змусив вояків припинити розбій. У вогні пожеж загинули дивовижні пам’ятки мистецтва й цінні манускрипти. Храм Святої Софії було збережено, але перетворено на головну султанську мечеть. Константинополь було перейменовано на Істамбул (Стамбул), який став столицею Османської імперії.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Візантія у XII-XV ст