Художня обробка деревини
УРОК 30
Тема. Художня обробка деревини
Мета: ознайомити учнів із петриківським розписом – одним із видів художнього оздоблення деревини; розвивати уяву, творче мислення, фантазію; виховувати акуратність, уважність, повагу до історії.
Обладнання: зразки петриківського розпису, заготовки пласких тарілок, фарби, пензлик.
ХІД УРОКУ
I. Організація учнів класу
Будьмо чемні й щирі
І часу не гаймо.
І цієї ж миті
Урок розпочинаймо!
II. Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда.
– Як називають людей, які виконують
– Яка робота належить до грубої обробки деревини?
– Хто виготовляє вироби, які потребують точнішої та стараннішої обробки? (Столяри)
– Людина, яка розписує дерев’яні вироби,- це… (художник).
III. Робота над темою уроку
1. Повідомлення теми і мети уроку
– Сьогодні ми спробуємо стати художниками і з простої дерев’яної заготовки створити чарівну тарілочку. Спробуйте у свою роботу вкласти багато тепла, любові, щирості та акуратності.
2. Розповідь учителя
– Художнє оздоблення деревини – це різьба по дереву, випалювання та розпис.
Таким розписом оздоблюють дерев’яні скарбнички, посуд.
IV. Фізкультхвилинка
– Перш ніж ми почнемо оздоблювати тарілочку, пригадаємо правила безпечної роботи під час оздоблювання виробів із деревини.
1) Оздоблюють деревину у рукавицях.
2) Працювати слід в добре провітрюваному приміщенні.
3) Після завершення роботи слід вимити руки теплою водою з милом.
3. Самостійна робота.
Індивідуальна допомога учням.
V. Підсумок уроку
Дивна миска, чарівна,
Візерунками багата.
Як мереживо, вона
Буде всіх нас чарувати.
Надзвичайною красою
Відрізняється вона.
Мабуть, ніжною рукою
Зроблена вона така.
– Чи отримали ви задоволення від сьогоднішнього уроку?
– Спробуйте оцінити свої вироби за допомогою “шкали оцінювання”.
– До наступного уроку підготуйте кольоровий папір, картон, клей, невеликі коробочки.
Інформація для вчителя
ЗНАЙОМСЯ: ПРОФЕСІЇ ДАВНІ Й НОВІ
ІНЖЕНЕР
Инженер – значит созидатель / Сост. С. В. Жутов. – Симферополь: Таврия, 1988. – 128 с.- (“Твоя будущая профессия”).
Слово “інженер” має латинське походження. Воно утворилося від слова “ingenium”, що означає винахідливість. В цій книжці багато цікавого про професію інженера розповідають досвідчені спеціалісти промислових підприємств і сільського господарства Криму. Усі вони – інженер-будівельник, інженер-електронник, інженер-хімік, інженер-гідротехнік, інженер-судномеханік – зізнаються, що “…одно из основных качеств, необходимых инженеру… это нестандартность мышления. Она, эта нестандартность, не приходит сама собой, не возникает из ничего. Ее питательная среда – постоянное использование на практике новых знаний, внимательность к частностям, смелость…”.
“Нестандартное мышление и творчество – неразделимы. …если в профессии инженера отсутствует элемент творчества, то он уже перестает бнть таковым. Технически грамотный исполнитель – возможно, но никак не творец нового, кем инженер быть обязан”.
У книжці також уміщено інформацію про вищі навчальні заклади України, де готують інженерів різних напрямків діяльності.
Клепа внбирает профессию: инженер / К. Молдавская, А. Ваганов, Т. Собакин и др. // Клепа. – 2001. – N° 68. – С. 2-26.
Мар’янін О. Інженер-дослідник // Мар’янін О. Робота є робота: Розповіді про всякі професії / Пер. з рос. Л. Письменної. – К., 1985. – С. 24-27.
(Продовження – див. урок 32.)