Художнє оздоблення та дизайн писанки
УРОК 27. Художнє оздоблення та дизайн писанки
Мета: учити дітей виготовляти декоративну писанку; естетично оздоблювати виріб; розвивати уяву, фантазію; виховувати старанність, охайність.
Обладнання: шкаралупа яйця, папір, нитки, скотч, гудзики, бісер, ножиці, клей, пензлик.
ХІД УРОКУ
І. Організація уроку
– Діти, станьте в коло і візьміться за руки. Передайте тепло своїх сердець і усмішку один одному, відчуйте плече своїх друзів.
II. Актуалізація і корекція опорних знань, умінь і навичок
– Подивіться, у мене в руках чарівна
Як уродилась, то була я біла,
Тепер подивіться – рябенька я стала.
Мені змалювала Оксаночка бочки
У жовті, червоні і білі квіточки.
Лежу на столі біля круглої пасхи,
Моргаю до сиру, сміюсь до ковбаски,
До хрону, до масла, до баби сміюся,
А ну відгадай лишень, як я зовуся!
(Писанка)
Сьогодні ми з вами відвідаємо виставку писанок, але для цього потрібно виграти квитки.
Завдання
Пригадаймо, що ваші рідні складають у святковий пасхальний кошик. (Відповіді дітей).
III.
IV. Вивчення нового матеріалу
Українська писанка,
Як дитяча пісенька,
Як бабусина казка,
Як матусина ласка.
Сяду собі скраєчку
І розмалюю яєчко.
Хрестик, зоря, віконце,
І стане вона, мов сонце.
А. Камінчук
– В Україні жоден Великдень не обходиться без писанки. На Великдень з великодньою пасхою святять у церкві писанки, крашанки. Ними прикрашають святковий стіл. Яйця, пофарбовані в один колір, називають крашанками.
Кольори, у які фарбували яйця, мали своє значення:
Зелений – колір весни, пробудження природи.
Жовтий – символ місяця, зірок, це колір хлібного лану.
Синій – символ неба, простору, вітру, здоров’я.
Червоний – радість життя.
Коричневий – втілення землі та багатого врожаю.
Чорний – поєднання всіх кольорів, символізує землю та плодючість.
Писанка – такий вид розпису яйця, коли орнамент наносять на білу поверхню яйця розтопленим воском за допомогою писачка.
Кожен значок, кожна риска на писанках, мальованках мають свою життєдайну силу.
Гілка – як частинка представляє цілісність дерева, символ безкінечного життя.
Сонце – це носій світла і життя.
Зоря – знак неба.
Колосся і зерно є уособленням предків, святою їжею.
Граблі – символ дощу.
Трикутник – символ вогню, безсмертя та чоловічої і материнської сили.
Писанки, оздоблені символами-оберегами, дарували на Великодні свята рідним, хрещеним, дівчатам і промовляли: “Христос Воскрес!”. І сьогодні в народі вважають, що писанка приносить у дім щастя.
Правила безпечної поведінки
Фізкультхвилинка
На свято ПИСАНКА зібралась,
У веселе плаття вбралась.
Оглянулась в різні боки,
Надула червоні щоки.
Нахилитись не змогла
Тож крутитись почала:
Покрутилася уліво,
Доки їй не надоїло.
Покружляла вона вправо,
Ненароком ледь не впала.
Сіла зверху у корзину,
Щоб зібрати всю родину.
Вдих та видих –
Раз, два, три –
Працювати почали.
О. Придаток
V. Демонстрування та аналіз зразка
1. Пояснення послідовності виконання роботи
2. Бесіда
У Поважного Пензлика сьогодні бал. Усі на його святі причепурені, веселяться, танцюють, лише далеко в куточок забилося біленьке Яйце. Йому соромно з’являтися перед Пензликом: немає святкового вбрання. Помітив господар таємну гостю. Запросив до участі на його бенкеті. Пообіцяв стати чарівником і перетворити разом зі своїми друзями незнайомку на поважну леді. Біленькому Яйцю, яке прийшло добре вимите, запропонував Скотч обмотатися ним, так воно і зробило. Не втримався від заздрощів Клей, змастив Яйце. За мить до нього приєдналася Ниточка, яка заходилася намотувати ниточку за ниточкою, а коли все було готово, то заховала свого хвостика під намотку. Задоволені тим, що Яйце готове перетворитися на писанку, гості надали можливість Олівцю залишити кілька майстерних ліній майбутнього візерунка.
Не втрималися від заздрощів Гудзики та Бісер, вистрибнули з тісної коробки і закружляли в танці по писанці. За мить до них приєднався Клей ПВА, щоб усе це прикріпити.
І засяяла Писанка усмішкою. А раділа вона з того, що їй усміхалися квіти, які виблискували на її боках. Вам, хлопчики та дівчатка, залишилось лише дібрати свої майбутні візерунки та кольори.
– Діти, ви теж хочете стати чарівниками. А що для цього потрібно? (Бажання, гарний настрій…)
Хай музика допоможе вам творити красу і добро (Лунає музика).
VI. Практична робота за посібником “А. В. Бровченко. Альбом з трудового навчання. 4 клас” (с. 49)
Учні виконують роботу за інструктивною карткою альбому самостійно. Учитель за потреби надає допомогу.
VII. Підсумок уроку
– Що на уроці вам сподобалось найбільше?
– Що називають писанкою?
1. Виставка та оцінювання робіт учнів
2. Прибирання робочого місця
Додаток
Ігри з писанками.
“У блудька” – один з гравців кладе писанку на землю і робить п’ять кроків. Іншому гравцю зав’язують очі, тричі обертають навколо себе і також змушують зробити п’ять кроків. Потім розв’язують очі, і він намагається дотягнутися до крашанки рукою. Якщо гравець дотягнеться, то забирає собі.
“Знахідка” – кладуть кілька шапок, під одну – крашанку. Хто вгадав, де вона, той і виграв.