ЯБЛУНЯ – НАСІННЯЧКОВІ КУЛЬТУРИ

Сад і город (енциклопедія)

НАСІННЯЧКОВІ КУЛЬТУРИ

ЯБЛУНЯ

Одне з найпоширеніших насіннячкових плодових дерев. Яблука відзначаються чудовим смаком, гарною стійкістю, зберігають вітаміни протягом тривалого часу, можуть використовуватися у свіжому вигляді, сушеному, консервованому. З яблук у домашніх умовах легко приготувати соки й алкогольні напої. У яблуках міститься велика кількість аскорбінової кислоти, пектинів, мінеральних речовин. Вони сприяють зміцненню стінок кровоносних судин, підвищують опірність людського організму

до радіації, поліпшують кровотворення.

З різних культурних форм яблуні в саду вирощують дерева, які є сильнорослими, середньорослими та слаборослими сортами. Яблуня, щеплена на сіянці, сягає 12-14 м у висоту, а щеплена на підщепах має висоту від 2 до 6,5 м. У середньому яблуня живе 50 років, а при гарному догляді й високій якості грунту – до 150 років. Але повноцінне плодоносіння триває 35-50 років на сіянцевих підщепах і 20-25 років на слаборослих підщепах.

Плодоносіння в яблуні залежно від сорту й підщепи настає на 3-13-й рік після садіння. З одного дерева в період повного плодоносіння одержують 100-150 кг яблук, а в деяких

сортів урожай може сягати 500-1000 кг.

Однак багато сортів яблунь повноцінно плодоносять 1 раз на 2- 3 роки, причому чим старше дерево, тим сильніше виражена періодичність плодоносіння.

Яблуня цвіте зазвичай у травні. Квітки в неї двостатеві, потребують сортів-запильників, тому що яблуні – перехреснозапильні рослини. Запилюється яблуня комахами.

Коренева система яблуні розташована відносно неглибоко, основна маса припадає на шар 20-70 см, тому в суворі зими яблуні необхідно мульчувати, щоб уберегти коріння від відмерзання. Надземна ж частина яблуні досить добре переносить зиму. Загартовані сорти витримують морози -25…-40 °С.

Яблуня належить до світлолюбних і вологолюбних рослин, але не переносить близького залягання грунтових вод. Оптимальний рівень грунтових вод на ділянці під яблуню – 1,5-2 м від поверхні. Яблуні не занадто вимогливі до грунтів, добре ростуть на опід30лених чорноземах, сірих лісових грунтах, дерново-слабопід30листих. За структурою грунт має бути легким або середньоважким.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ЯБЛУНЯ – НАСІННЯЧКОВІ КУЛЬТУРИ