ЯК ПРИРОДА ПОЛІССЯ ВПЛИВАЄ НА ГОСПОДАРСЬКУ ДІЯЛЬНІСТЬ ЛЮДИНИ?
Зустріч 52. ЯК ПРИРОДА ПОЛІССЯ ВПЛИВАЄ НА ГОСПОДАРСЬКУ ДІЯЛЬНІСТЬ ЛЮДИНИ?
Мета: розповісти учням, як природа Полісся впливає на господарську діяльність людини; розвивати вміння висловлювати власні думки; виховувати любов до рідної землі.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал)
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО ЗУСТРІЧІ
1. Природнича розминка “Чи вірите ви?”
– Чи вірите ви в те, що великі ділянки земної поверхні з однаковою природою називають природними зонами?
–
– Чи вірите ви в те, що на погоду природної зони не впливають форми її поверхні?
– Чи вірите ви в те, що в північній півкулі з півночі на південь розташовані такі природні зони: арктичні пустині, тундра, тайга, мішані ліси, степи, пустині?
– Чи вірите ви в те, що вивчати природні зони допомагає карта природних зон України?
2. Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу” (с. 153)
Розгадування кросворда
1. Обласний
2. По засніженій галявці ходить хлопчик у білій майці. (Підсніжний)
3. Кущ, який росте в зоні мішаних лісів. (Шипшина)
4. Улітку сіренький,
А взимку біленький.
Довгі вуха маю,
До ліса стрибаю. (Заєць)
5. Грунти у зоні мішаних лісів. (Болотяні)
6. Дубово-соснові ліси. (Субори)
7. Лікарська рослина. (Звіробій)
8. Тварина мішаних лісів, яку взято під державну охорону. (Олень)
9. Трав’яниста рослина, яка оплакує подругу весну. (Конвалія)
10. Слово – синонім словосполучення “зонамішаних лісів”. (Полісся)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ти дізнаєшся”.)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
– Зона мішаних лісів – це район інтенсивного сільськогосподарського виробництва та лісового господарства.
Яким є значення лісів для людини?
Гектар лісу протягом року очищує 18 млн кубічних метрів повітря. До того ж, він, ніби велетенський пилосос, забирає з повітря 36 тонн пилу. Тільки одне листяне дерево – бук – “виробляє” за годину 1 кг 700 г кисню. Денна продукція цього природного “кисневого заводу” може задовольнити потреби 64 чоловік.
Ліс – не тільки очисник повітря, але й годувальник.
Гектар лісу дає врожай їстівних грибів – у середньому до 80 кг, близько тонни малини і чорниці, журавлини та інших ягід, таку саму кількість лікарських рослин, а в насадженнях липи, білої акації, інших медоносів бджоли збирають з такої площі майже 300 кг меду.
Ліс – гігантський фільтр і активний учасник такого важливого процесу, як обмін газів у повітрі. Лісові насадження поглинають із повітря вуглекислий газ і збагачують його киснем. Підраховано, наприклад, що чотири дорослих дерева забезпечують добову норму кисню для однієї людини.
Оздоровче значення дерев полягає в очищенні повітря від пилу і шкідливих газів, які виробляють фабрики і заводи. У лісі практично немає пилу. В’яз, липа, бузок – найкращі збирачі пилу.
А чи чули ви що-небудь про фітонциди – небачені лісові “санітари”? Це летючі захисні речовини, які виділяють рослини. Вони наділені здатністю подавляти ріст і розвиток хвороботворних мікробів, бактерій і грибів. Наприклад, збудники таких небезпечних хвороб, як туберкульоз, дизентерія, тиф, швидко гинуть під дією фітонцидів, які виділяють береза, черемха, дуб, клен, береза, осика, черемха, сосна, ялина, за 1,5-3 хвилини знищують небезпечні мікроби.
За даними ООН, щорічно на планеті вирубують понад 3 млрд кубічних метрів лісу. З порушенням кількості лісів виникає значна кількість ураганів, у горах починаються зсуви грунтів, від довгих і затяжних дощів, сніги лавинами сходять з гір у ріки, а гірські води сприятимуть значним повеням.
На всесвітньому екологічному форумі було ухвалено рішення щодо використання лісів та участі людей планети в “озелененні світу” і збереженні лісів.
Господарська діяльність людини в зоні мішаних лісів пов’язана із видобуванням корисних копалин. На Поліссі видобуваються корисні копалини – граніт, пісок, нафта, газ, торф.
2. Робота за підручником (с. 154-156)
Вправа “Мікрофон”
Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.
– Прочитайте розповідь козака Подорожника.
– Чи правда, що на Полісся надходить найменша кількість тепла та найбільше опадів порівняно з іншими рівнинними природними зонами нашої країни?
– Чому на Поліссі широкого розвитку набули лісова, деревообробна та паперова галузі промисловості?
– Що виготовляють ці галузі?
– Яким є головне завдання лісового господарства?
– Прочитайте розповідь розумниці Дзвіночки.
– Поясніть вислови із народної мудрості. Чому так говорять?
– У чому полягає користь від збирання макулатури?
– Які поклади корисних копалин зосереджені у зоні мішаних лісів?
– Що виготовляють з торфу? Де використовують граніт?
– Що виготовляють з бурштину?
– Чи сприятливі природні умови Полісся для сільськогосподарського використання?
– Що вирощують у зоні мішаних лісів?
– Що ви дізналися про льон? Що з нього виготовляють?
– Що ще вирощують у Поліссі?
– Чим приваблює Поліський край відпочивальників і туристів з усіх куточків України?
– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних знань про природу України”.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Розгадування кросворда (див. додатковий матеріал вище)
2. Гра “Так чи ні?”
– Зона мішаних лісів займає північну частину України. Так чи ні?
– Зона мішаних лісів займає південну частину України. Так чи ні?
– У зоні мішаних лісів випадає мало дощів, часті посухи. Так чи ні?
– У Поліссі багато річок, озер, лук, торфовищ. Так чи ні?
– У Поліссі ростуть дуб, граб, береза, сосна, липа. Так чи ні?
– У зоні мішаних лісів ростуть бамбук, пальма, кипарис. Так чи ні?
– У зоні мішаних лісів живуть черепахи, ховрахи, орел степовий. Так чи ні?
3. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Яким є значення лісу для людей і природи?
– Як люди охороняють ліс?
– До яких наслідків призведе знищення лісів?
– Чому ліси необхідно зберігати і відтворювати?
– Які сільськогосподарські культури вирощують у зоні Полісся?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 154-156.