ЯК ВИКОРИСТАТИ ЕНЕРГІЮ СОНЦЯ
Мета: розширити уявлення учнів про використання енергії Сонця, вітру та рухомої води людиною; розвивати логічне мислення; виховувати бажання обережно ставитися до природи, її багатств.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Якими джерелами енергії користувалися люди в давнину, а якими – і в наш час? Порівняйте.
– За допомогою схеми на с. 64 доведіть, що для утворення електроенергії використовують властивість енергії переходити з одного виду в інший.
– Чи можна розраховувати на те, що
– Поміркуйте, до яких джерел енергії належать дрова.
– Які джерела енергії існуватимуть у природі завжди?
– Доведіть, що Сонце – невичерпне джерело енергії.
– Які відновлювальні джерела енергії ви знаєте? Наведіть приклади.
– У чому полягають переваги використання сонячної енергії?
– Що ви дізналися про перетворення енергії Сонця в інші види енергії? Наведіть приклади.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про способи використання сонячної енергії.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.
– Пригадайте! Які джерела енергії можуть невдовзі вичерпатися?
– Що нагадав хлопчик Струм?
– Що називають “зеленою” енергією?
– Розкажіть! Які приклади використання енергії Сонця ви знаєте?
– Розгляньте малюнки на с. 70. Розкажіть, що на них зображено.
– Основним недоліком сонячної енергії є те, що вона може зникати у хмарні дні і недоступна в нічний час.
Робота в групах
– Проаналізуйте свої записи спостережень за погодою, щоб установити приблизну кількість сонячних днів у році. Зробіть висновок, чи доцільно використовувати сонячні установки у вашій місцевості.
– Запам’ятайте та поясніть приказку.
– Якби не було хмар, ми б не знали ціни Сонця.
– Який цікавий факт ви дізналися від хлопчика Струма?
Висновки
– Сонце – найголовніше джерело енергії на Землі, яке постачає тепло і світло.
– Енергію Сонця використовують для перетворення її в електричну.
– Електрика і тепло від Сонця абсолютно безкоштовні.
– Сонячна енергія не забруднює навколишнє середовище.
– В У країні теж працюють сонячні електростанції.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Цікаво знати!
Завдяки дослідженням в Арктиці вчені дійшли висновку, що біле хутро північних тварин, особливо ведмедів, уловлює до 95 % сонячного тепла. Особливості будови волосини цих тварин беруть до уваги під час виробництва сонячних батарей.
Нині розробляються проекти будівництва сонячних електростанцій.
2. Гра “Незакінчене речення”
– Сонце дає нам тепло і… (світло).
– Для вироблення електроенергії на електростанціях використовують… (воду).
– Вони поглинають сонячну енергію. (Рослини)
– Головне джерело енергії на Землі. (Сонце)
– Те, що дає можливість рухатися, виконувати роботу. (Енергія)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 71.
– Як людина використовує сонячну енергію? Наведіть приклади.
– Дізнайтеся про новітні приклади використання сонячної енергії (літаки, човни, потяги тощо).
– Пофантазуйте і запропонуйте власний проект використання сонячної енергії.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 70-71.