ЯКІ РОСЛИНИ НАЗИВАЮТЬ ХВОЙНИМИ
Мета: ознайомити учнів з особливостями хвойних рослин; розвивати вміння порівнювати, аналізувати і робити висновки, впізнавати рослини на малюнках, гербарних зразках; виховувати відповідальність, шанобливе і дбайливе ставлення до рослин.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
– Яку будову мають квіткові рослини?
– Чому квіткових рослин на Землі найбільше? Поясніть.
– Доведіть, що квітки і плоди з насінням дуже різноманітні.
– Розкажіть про будову своєї
– Розкажіть, для чого потрібні гербарії.
2. Робота над загадкою
– Навесні веселить, влітку холодить,
Восени живить, взимку зігріває. (Дерево, ліс)
– Взимку і літом одним цвітом. (Ялина, сосна)
– Усі пани поскидали каптани,
Один пан не зняв каптан. (Сосна, ялина)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про хвойні рослини та їх значення для природи.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 88-89)
– Пригадайте! Які органи є у квіткових рослин?
Робота в парах
– Розгляньте малюнки
– Про що розповів Мудрий Лісовичок?
– Запам’ятайте! Хвойні рослини – це вічнозелені дерева і кущі. Вони мають корінь, дерев’янисте стебло, голчасті листки – хвоїнки і шишки з насінням.
– У природі існує понад 600 видів хвойних рослин. Це дерева і кущі. Трав серед хвойних рослин немає.
Робота в парах
– Дослідіть і розкажіть! Яке значення хвойних рослин для природи та життя людини?
– Які рослини зображені на картині Івана Труша на с. 89? Поясніть свою думку.
– Хвойні рослини мають велике значення в природі. Разом із іншими зеленими рослинами вони утворюють органічні речовини, поглинають вуглекислий газ із повітря і виділяють кисень.
Хвойні ліси, як і листяні, затримують танення снігу, що збагачує грунт вологою.
Хвойними рослинами живляться тварини в лісі. Протягом майже всього року сосновою хвоєю живляться глухарі. Для оленів найкраща їжа взимку – молоді соснові пагони. Білки, бурундуки живляться насінням ялин і сосен.
Сосни виділяють особливі речовини, які пригнічують розвиток хвороботворних організмів, тому соснові ліси вважають цілющими.
Здавна відомо, що там, де вирубують ліси, міліють річки, збіднюються грунти. Цю місцевість покидають птахи і звірі. Поступово вона перетворюється на пустелю. Тому ліси потрібно охороняти.
Висновки
– Сосна та ялина – хвойні рослини.
– Основна ознака хвойних рослин: листки-хвоїнки, різні за розмірами і формою шишки, у яких утворюється насіння.
– Хвойні рослини утворюють ліси: соснові бори, темнохвойні ялинові ліси. Хвойні ліси мають важливе значення у природі.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра “Вірю-не вірю”
– Якщо сказане мною твердження правильне – підніміть зелену картку, якщо неправильне – червону.
– Усі хвойні рослини мають широке листя.
– Насіння хвойних рослин не захищене.
– Хвойні рослини мають квітку.
– Хвойні рослини не бояться холоду.
– У нашій місцевості росте модрина.
2. Гра “Упізнай дерево за описом”
– Це дерево має дуже високий прямий стовбур, не дуже товстий, але дуже міцний. Його використовували в будівництві кораблів. (Сосна)
– Корені цього дерева широко розпластані, глибоко залягають у землі і можуть захистити дерево від сильних ураганів і вітрів. Дуже часто на морських узбережжях, у піщаних дюнах висаджують ці рослини. (Сосна)
– Це дерево з пухнастими гілками, тонкими короткими голками. (Ялина)
3. Робота з гербарієм у групах
– Перед вами лежать гербарні рослини. Розгляньте їх, приберіть “зайве”, обгрунтуйте свій вибір.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 89.
– За якими ознаками можна відрізнити сосну від ялини?
– За якими ознаками хвойні рослини відрізняються від інших рослин?
– У яких умовах ростуть сосни?
– У яких умовах ростуть ялини?
– Яким є значення хвойних рослин у природі?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 88-89.
– Дослідіть: які дерева переважають у вашій місцевості – листяні чи хвойні?