ЯКОЮ БУЛА СТРУКТУРА ДЕРЖАВИ І СУСПІЛЬСТВА В СТАРОДАВНЬОМУ ЄГИПТІ

Розділ ІІ ЦИВІЛІЗАЦІЇ СТАРОДАВНЬОГО СХОДУ

Тема 1. СТАРОДАВНІЙ ЄГИПЕТ

§ 11. ЯКОЮ БУЛА СТРУКТУРА ДЕРЖАВИ І СУСПІЛЬСТВА В СТАРОДАВНЬОМУ ЄГИПТІ

1. ОБ’ЄДНАННЯ ЄГИПТУ

Коли і як виникла єдина давньоєгипетська держава?

У другій половині IV тис. до н. е. в долині Нілу утворилися перші невеликі общини – номи. У різні часи їх було від 26 до 42.

Згодом номи ставали невеликими державами на чолі з номархами, які очолювали військо, були верховними жердями, керували будівництвом дамбі каналів.

Номи часто воювали між собою за родючі

землі долини. Найсильніші з них перетворювалися на царства. До кінця IV тис. до н. е. в Єгипті лишилося тільки два великі царства, що об’єднали всі землі: Північне царство – у Нижньому Єгипті, тобто дельті, та Південне – у Верхньому Єгипті. Близько 3000 р. до н. е. цар Верхнього Єгипту Міна об’єднав під своєю владою обидві території. Утворилася цілісна держава з територією від порогів Нілу до Середземного моря. Столицею об’єднаної держави було місто Мемфіс на півночі країни.

Спираючись на ілюстрації і текст, поясніть: чому після 3000 р. до н. е. правитель Єгипту носив подвійну біло-червону корону – одна ніби

вкладалася в іншу?

ЯКОЮ БУЛА СТРУКТУРА ДЕРЖАВИ І СУСПІЛЬСТВА В СТАРОДАВНЬОМУ ЄГИПТІ

1 – корони правителів Південного та Північного царств до 3000 р. до н. е.; 2 – подвійна корона правителя Єгипту після 3000 р. до н. е.; 3 – цар у короні Верхнього Єгипту

2. ОРГАНІЗАЦІЯ ВЛАДИ В ДАВНЬОМУ ЄГИПТІ

Хто і як управляв єгипетською державою?

На чолі єгипетської держави стояв цар, який мав величезну владу. Єгиптяни ніколи не вимовляли його імені. Вони називали царя Пер-О, що означало “Великий дім” (тобто палац). Грецькою давньоєгипетське пер-о звучало як фараон. Звідти і походить це відоме всьому світу слово.

Фараон – прийняте нині найменування царів Стародавнього Єгипту.

Роздивіться зображення. Що, на вашу думку, свідчить про ставлення єгиптян до фараона?

Фараон носив титул Сина Сонця й одноосібно управляв державою: одночасно був і верховним правителем, і головнокомандувачем, і верховним жерцем. Основними символами царської влади були біло-червона корона та накладна штучна борода, яку прилаштовували до підборіддя.

Знатні й багаті люди – вельможі – виконували різноманітні доручення фараона, були суддями, обіймали різні, інколи екзотичні, посади, наприклад: “керівник пустелі”, “начальник Будинку зброї”, “охоронець царського гардероба”, “майстер і носій царських сандалій”, “лікар лівого ока царя”, “лікар правого ока царя” тощо.

До довіреного оточення фараона входили вищі чиновники.

ЯКОЮ БУЛА СТРУКТУРА ДЕРЖАВИ І СУСПІЛЬСТВА В СТАРОДАВНЬОМУ ЄГИПТІ

Урочиста поява фараона (давньоєгипетське зображення)

Чиновники – люди, які перебувають на державній службі.

Найближчим помічником фараона був візир, котрий виконував обов’язки головного скарбника, верховного судді й керівника всіх суспільних “царських” робіт. Він також стежив за станом зрошувальних каналів, зберіганням зерна, будівництвом фортець тощо.

Влада на місцях належала номархам, яких фараон призначав особисто. їхня влада була обмеженою – вони повністю підпорядковувалися єгипетському правителю.

На основі тексту та ілюстрації розкажіть, як єгиптяни зображували жерців.

Поважними чиновниками вважалися писарі. Вони мали багато обов’язків: записували прийняті фараоном рішення, складали угоди.

А ще писарі визначали рівень води у водосховищах, обліковували врожай, здійснювали контроль за кількістю худоби та ін. Людей, що вміли писати, було небагато, тому всі вони займали високе положення в суспільстві.

На честь богів будували храми, якими опікувалися жерці. Посада верховного жерця – слуги бога – вважалася найвищою. Її часто обіймав сам фараон.

3. ЄГИПЕТСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО

Які верстви населення існували в Стародавньому Єгипті?

Найчисельнішою верствою населення в Стародавньому Єгипті були землероби. Вони володіли невеликими наділами землі, худобою, садами і вели власне господарство. За користування землею та водою для її зрошення землероби платили податок, що складав близько третини зібраного врожаю і приплоду худоби. Зібрані податки використовувалися на утримання чиновників, воїнів, а також на інші потреби, наприклад, торгівлю з іншими країнами.

ЯКОЮ БУЛА СТРУКТУРА ДЕРЖАВИ І СУСПІЛЬСТВА В СТАРОДАВНЬОМУ ЄГИПТІ

Зображення давньоєгипетських жерців

Податок – обов’язковий збір коштів або продуктів, який населення віддає на користь держави.

У суспільному житті Стародавнього Єгипту важливу роль відігравали ремісники, які забезпечували жителів Єгипту речами, необхідними для життя.

Частиною населення Стародавнього Єгипту були невільники – раби, люди які не мали особистої свободи. Насамперед, це полонені. Самі єгиптяни називали їх “живими вбитими”.

Спираючись на давньоєгипетські зображення, розкажіть про різні верстви населення Єгипту.

ЯКОЮ БУЛА СТРУКТУРА ДЕРЖАВИ І СУСПІЛЬСТВА В СТАРОДАВНЬОМУ ЄГИПТІ

Землероби

ЯКОЮ БУЛА СТРУКТУРА ДЕРЖАВИ І СУСПІЛЬСТВА В СТАРОДАВНЬОМУ ЄГИПТІ

Невільники Гончар-ремісник

ЯКОЮ БУЛА СТРУКТУРА ДЕРЖАВИ І СУСПІЛЬСТВА В СТАРОДАВНЬОМУ ЄГИПТІ

Статуя писаря на ім’я Каї

З виникненням єдиної держави було створено й об’єднану систему штучного зрошення. Будувати й обслуговувати її можна було лише колективними зусиллями, так би мовити, усім миром. Тому щороку тисячі хліборобів, ремісників, воїнів, чиновників (окрім писарів) і жерців виконували свій громадський обов’язок – загальнодержавну трудову повинність. Вони споруджували і лагодили дамби, канали, штучні озера та водойми.

Повинність – обов’язок, який має виконувати населення для забезпечення загальнодержавних або місцевих громадських потреб.

Спільна праця людей змінювала долину Нілу. Єгипет поступово перетворювався на зелений сад. Виникали умови для розвитку хліборобства і тваринництва, процвітання всієї країни. Та варто було під час смути пошкодити зрошувальну систему, як населення Єгипту відразу починало страждати від голоду.

4. БУДІВНИЦТВО ПІРАМІД

Коли і як саме у Стародавньому Єгипті будували піраміди?

Єгипетські фараони задля увічнення свого імені ще за життя будували на західному березі Нілу піраміди.

Піраміди – величезні кам’яні споруди пірамідальної, ступінчастої чи баштоподібної форми, гробниці для фараонів Стародавнього Єгипту.

Вважалося, що душа людини житиме доти, доки матиме на Землі притулок, куди вона зможе повертатися.

Перша піраміда в Стародавньому Єгипті була споруджена в III тис. до н. е. Це ступінчаста піраміда фараона Джосера. Її висота становить 62 метри – приблизно, як сучасний 24-поверховий будинок!

Найбільша піраміда збудована в тому ж тисячолітті для фараона Хеопса. Охороняє її вирізьблений із цільної скелі Великий Сфінкс – велетенська (заввишки понад 20 м) статуя лева з головою людини.

Щоб обійти піраміду Хеопса, треба подолати майже кілометр. На її спорудження пішло близько 2,3 млн кам’яних брил, кожна з яких важить понад 2 тонни. Вони були підігнані одна до одної з неперевершеною точністю. При цьому не використовувався цемент чи інші сполучні речовини.

Яке враження справляють на вас піраміди? Що в описі Геродота про будівництво піраміди, поданому на с. 52, зацікавило вас найбільше? Обгрунтуйте свою думку.

ЯКОЮ БУЛА СТРУКТУРА ДЕРЖАВИ І СУСПІЛЬСТВА В СТАРОДАВНЬОМУ ЄГИПТІ

1 – піраміда Джосера; 2 – піраміда Хеопса;

3 – Великий Сфінкс (сучасний вигляд)

Піраміди стали символом Єгипту. Греки казали: “Усе боїться часу, а час боїться пірамід”.

Геродот про будівництво піраміди

…Саму ж піраміду споруджено за допомогою величезних сходинок, що їх дехто називає уступами… Після того, я к було закладено перший ряд каменів, нові затягували за допомогою збитих із коротких банок помостів. З першої сходинки камінь вкладали на другий поміст і затягували на другий щабель. Скільки було уступів, стільки ж – підйомних пристроїв… спочатку були оброблені верхні частини піраміди, а після того – середні. Наостанок – наземні та найнижчі.

За Нового царства фараонів почали ховати у гробницях, витесаних на глибині майже 90 м. Ця місцевість дістала назву Долина царів. Найвідомішою є гробниця фараона Тутанхамона, одна з небагатьох, що не була пограбована. Мумія* фараона містилася в одному з восьми саркофагів, укладених один в один. Відкриття гробниці надало можливість скласти уявлення про матеріальний світ єгиптян: речі, якими вони користувалися, одяг.

Перевірте засвоєне на уроці

1. Як і коли утворилась єдина держава в Єгипті? Знайдіть на карті та покажіть її територію.

2. Розкажіть про основні верстви населення Стародавнього Єгипту.

3. З якою метою споруджували піраміди в Єгипті?

4. Уявіть, що в Єгипті не стало ні фараона, ні вельмож, ні воїнів, ні жерців. Трудовому люду не треба було б платити податки. Чи могла б існувати держава за таких обставин? Що очікувало б єгиптян? Чи кращим стало б їхнє життя?

5. Чому піраміди вважають одним із Чудес світу?

Домашнє завдання

1. Вправи з “історичної математики”:

А) Скільки тисяч років тому утворилась єдина держава в Єгипті?

Б) Що було раніше: початок обробки міді чи утворення єдиної єгипетської держави?

2. Розкажіть, як було побудовано владу у Стародавньому Єгипті.

* Мумія – збережене протягом тривалого часу завдяки спеціальній хімічній обробці тіло померлої людини.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ЯКОЮ БУЛА СТРУКТУРА ДЕРЖАВИ І СУСПІЛЬСТВА В СТАРОДАВНЬОМУ ЄГИПТІ