Яку будову мають рослини?
СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
УРОК 24 Яку будову мають рослини?
Тема. Яку будову мають рослини?
Мета: ознайомити дітей з будовою рослин, з’ясувати значущість кожного органа рослини; розвивати мовлення, мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Відгадайте загадки.
На дошці з’являються картинки-відгадки.
– Навесні цвітуть, мов свічі,
Заглядають сонцю в вічі,
А під осінь ті свічки
Вдягнуть з голок кожушки. (Каштан)
–
Золотиста, ніжна, гожа.
Рано-вранці розквітаю.
Відгадати вам неважко,
Що за квітка я?.. (Ромашка).
– На кущах росте низенько
Оця ягідка кисленька.
Рвеш, так не подряпай ручки,
Бо на тих кущах колючки. (Агрус)
– Яку загальну назву можна дати всім цим відгадкам? (Рослини)
– Назвіть рослини, які ви знаєте.
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, з чого складаються рослини.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 58-59)
– Високий дуб і низенька ромашка, колючий агрус і блакитні дзвоники – все це рослини. Вони різні,
– Розгляньте фото на с. 58.
– До якої квітки прилетіло Сонечко Семикрапочка? Що нового воно дізналося про будову рослин?
– Знайдіть на малюнку органи рослини: корінь, стебло, листки, квітки, плоди з насінням.
Робота в групах
– Поміркуйте: з яких частин складаються рослини?
– Роздивіться зображення купальниці і назвіть усі її частини.
– Рослини виглядають по-різному. Але всі вони мають корінь, стебло, листя, квітку, плід і насіння.
– Якщо у рослин є квітка, то їх називають квітковими.
– Розгляньте фото на с. 59.
– Назвіть квіткові рослини.
2. Повідомлення вчителя з елементами бесіди
– Рослини – це жива чи нежива природа?
– Доведіть, що це жива природа (дихають, ростуть, розмножуються, живляться, помирають).
– Що потрібно рослині для життя? (світло, тепло, вода, поживні речовини, повітря)
– Що дає світло і тепло? (Сонце)
– Звідки рослини беруть воду? (З грунту)
– Кожен орган рослини виконує певну роботу.
– Давайте разом поміркуємо, навіщо рослині корені? (Корінь закріплює рослину в грунті, міцно утримує її.)
– Для чого потрібне стебло? (Тримає листя і квітку.)
– Для чого потрібне листя? (Ловить сонячне проміннячко, листям рослина дихає.)
– Для чого потрібна квітка? (У ній утворюються насіння і плоди.)
– Як ви вважаєте, чи зможе рослина жити без якого-небудь органа? Висновок. Усі органи рослини важливі. Це єдиний організм.
3. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Продовження роботи за підручником
Практична робота. Будова рослини
– Розгляньте малюнки і фото на с. 59.
– Які рослини зображено?
– Які частини є у помідора?
– Де заховалося насіння у кавуна, кульбаби, суниці та черешні?
2. Завдання для друга природи
– Розкажіть, яка рослина у вас улюблена. Назвіть усі її частини.
V. Підсумок уроку
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Які рослини ви знаєте?
– Що є спільним у будові рослин?
– Для чого рослині корінь, стебло, листя?
– Які рослини називаються квітковими?
– Доведіть, що це жива природа (дихають, ростуть, розмножуються, живляться, помирають).
– Що потрібно рослині для життя? (світло, тепло, вода, поживні речовини, повітря)
– Що дає світло і тепло? (Сонце)
– Звідки рослини беруть воду? (З грунту)
– Кожен орган рослини виконує певну роботу.
– Давайте разом поміркуємо, навіщо рослині корені? (Корінь закріплює рослину в грунті, міцно утримує її.)
– Для чого потрібне стебло? (Тримає листя і квітку.)
– Для чого потрібне листя? (Ловить сонячне проміннячко, листям рослина дихає.)
– Для чого потрібна квітка? (У ній утворюються насіння і плоди.)
– Як ви вважаєте, чи зможе рослина жити без якого-небудь органа? Висновок. Усі органи рослини важливі. Це єдиний організм.
3. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Продовження роботи за підручником
Практична робота. Будова рослини
– Розгляньте малюнки і фото на с. 59.
– Які рослини зображено?
– Які частини є у помідора?
– Де заховалося насіння у кавуна, кульбаби, суниці та черешні?
2. Завдання для друга природи
– Розкажіть, яка рослина у вас улюблена. Назвіть усі її частини.
V. Підсумок уроку
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Які рослини ви знаєте?
– Що є спільним у будові рослин?
– Для чого рослині корінь, стебло, листя?
– Які рослини називаються квітковими?
– Доведіть, що це жива природа (дихають, ростуть, розмножуються, живляться, помирають).
– Що потрібно рослині для життя? (світло, тепло, вода, поживні речовини, повітря)
– Що дає світло і тепло? (Сонце)
– Звідки рослини беруть воду? (З грунту)
– Кожен орган рослини виконує певну роботу.
– Давайте разом поміркуємо, навіщо рослині корені? (Корінь закріплює рослину в грунті, міцно утримує її.)
– Для чого потрібне стебло? (Тримає листя і квітку.)
– Для чого потрібне листя? (Ловить сонячне проміннячко, листям рослина дихає.)
– Для чого потрібна квітка? (У ній утворюються насіння і плоди.)
– Як ви вважаєте, чи зможе рослина жити без якого-небудь органа? Висновок. Усі органи рослини важливі. Це єдиний організм.
3. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Продовження роботи за підручником
Практична робота. Будова рослини
– Розгляньте малюнки і фото на с. 59.
– Які рослини зображено?
– Які частини є у помідора?
– Де заховалося насіння у кавуна, кульбаби, суниці та черешні?
2. Завдання для друга природи
– Розкажіть, яка рослина у вас улюблена. Назвіть усі її частини.
V. Підсумок уроку
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Які рослини ви знаєте?
– Що є спільним у будові рослин?
– Для чого рослині корінь, стебло, листя?
– Які рослини називаються квітковими?