ЗАПОБІГАННЯ СТРЕМУ

3 Психічна і духовна складові здоров’я

ЕМОЦІЙНЕ БЛАГОПОЛУЧЧЯ

&20. ЗАПОБІГАННЯ СТРЕМУ

Дізнаєшся про стресову стійкість та ефективні методи запобігання стресу

Пригадай

Які ознаки стресу?

Стресова стійкість

Життя неможливе без стресів. Кожен має вроджену стійкість до стресу. Але на схожі стресові ситуації люди реагують по-різному: в одних підвищується працездатність, інші впадають у відчай. Реакція на стрес – або стресова стійкість – залежить від ставлення людини до подій, від характеру й стану здоров’я.

Стресова стійкість дає можливість людині витримувати інтелектуальні, вольові та емоційні навантаження. Її можна підвищити, тренуючи волю, набуваючи навичок керування емоціями.

Оцінювання рівня стресу

У твоєму житті також бувають ситуації, коли важко опанувати себе, стримати роздратування. Інтенсивне навантаження під час навчання, нові знайомства, непорозуміння в стосунках з оточуючими – приклади стресорів щоденного життя. Кожен з них може спровокувати стрес. Не завжди вдається розрахувати фізичне та емоційне навантаження. Потрібно навчитися оцінювати рівень стресу (високий або низький). А відтак,

скориставшися навичками самоконтролю, знизити вплив стресу на організм.

Буває, що людина надто вразлива, ображається через дрібниці, часто гнівається на оточуючих. Вона може страждати через порушення сну й травлення, головний біль. Це означає, що емоційне навантаження для неї надмірне. Якщо така людина має низьку стійкість до стресів, ризик зашкодити здоров’ю підвищиться, можуть виникнути хронічні хвороби.

Деякі люди під впливом сильних емоцій, навпаки, відчувають приплив сил. Це – люди з високою стійкістю до стресів. Вони адекватно оцінюють рівень стресу й діють зосереджено. У складних ситуаціях такі люди зберігають психологічну рівновагу.

Керування стресом. Самодопомога і допомога під час стресу

Керування стресом, як і керування емоціями, означає можливість зменшити шкідливі наслідки стресу для здоров’я. Уміння долати негаразди підвищує самооцінку, настрій, додає наснаги.

Трапляється, що підлітки для поліпшення самопочуття використовують стимулятори. Одні намагаються подолати стрес, наприклад курінням або алкоголем. Інші “заїдають” стрес солодощами. Дехто найкращим засобом заспокоїтися вважає комп’ютерні ігри. На короткий час стимулятори можуть заспокоїти, зменшити втому, поліпшити самопочуття. Але водночас призводять до сильного збудження нервової системи. Психологічна рівновага не відновлюється, а емоційні розлади, навпаки, поглиблюються.

Стимулятор

Причини вживання

Наслідок вживання

Шоколад, цукерки, солодкі напої

Відчувається тимчасове збільшення енергії

Надмірне вживання цукру сприяє виникненню цукрового діабету, захворювань зубів, порожнини рота, зайвій масі тіла

Кава, дуже міцний чай

Тимчасово бадьорить

Прискорюється серцебиття, підвищується тиск, виникає безсоння

Куріння

Здається, що бадьорить, підвищує енергійність

Шкодить зубам, порушує кровообіг, дихання, здоровий сон, спричиняє хвороби серця та легенів

Заспокійливі засоби (пігулки, розчини)

Тимчасово можуть зняти почуття напруги й збудження

Згодом може виникнути депресія, з’являється залежність від препаратів. Вживаючи ліки без призначення лікаря, можна отруїтися

Слабоалкогольні

Напої

Здається, що тимчасово поліпшують настрій

Проблеми не розв’язують. Виникає залежність, захворювання серця та печінки, руйнування особистості

Наркотики та токсичні речовини

Здається, що тимчасово поліпшують настрій

Людина швидко звикає до препаратів, щоразу мусить збільшувати дозу вживання і ризикує життям

Таким чином, стимулятори не можна вживати, бо:

❖ дія стимуляторів нетривала. У людей, які вживають стимулятори, може часто змінюватися настрій, вони стають дратівливими.

❖ організм людини швидко пристосовується до дії стимулятора. Доводиться щоразу збільшувати дозу. Це шкодить здоров’ю і життю.

Найкращий захист від стресу

Фізичні вправи

Навіть кілька хвилин фізичної активності можуть значно поліпшити настрій і самопочуття. Корисно плавати, бігати, грати в рухливі ігри на свіжому повітрі. Фізична активність допомагає долати емоційні навантаження.

Раціональне

Харчування

Корисно їсти свіжі овочі й фрукти, хліб, крупи, макаронні вироби, картоплю, горіхи, оливкову олію, рибу. Завдяки цьому підвищується імунітет, з’являється енергія для подолання стресу.

Відпочинок

Слід щовечора гуляти на свіжому повітрі, лягати спати в один і той самий час. Перед сном обов’язково провітрювати кімнату. Можна прийняти теплий душ або ванну, випити склянку молока з медом або трав’яного чаю.

Планування часу

Сприяє запобіганню стресу. Плануючи час, людина встигає зробити більше. У неї на все вистачає сил та енергії: і на інтенсивну роботу, і на активний відпочинок. Формується вміння виділяти головне.

Оптимістичне

Мислення

Вірити, що подолати проблему можна. Позитивні думки допомагають знайти правильне рішення і діяти відповідно до обставин. Слід частіше усміхатися. Доброзичливо спілкуватися. Приймати зважені рішення.

Висновок

Стресова стійкість дає можливість людині витримувати значні інтелектуальні, вольові та емоційні навантаження без особливої шкоди для здоров’я. Стійкість до сильних емоційних навантажень можна підвищити й розвинути, тренуючи силу волі та вміння керувати емоціями. Щоб убезпечитися від негативного впливу стресу, слід додержуватися здорового способу життя. Оптимістичні та життєрадісні люди здатні керувати стресом.

Завдання

1. Що таке стресова стійкість? Чи в усіх людей вона однакова?

2. Як можна підвищити стресову стійкість?

3. Чи можна керувати стресом?

4. Які стимулятори іноді використовують люди? Проаналізуй наслідки вживання стимуляторів (на вибір).

5. Чому не можна вживати стимулятори?

6. Схарактеризуй способи, які допомагають зняти стрес без шкоди для здоров’я.

7. Поміркуй, яких способів зняття стресу слід уникати підліткам.

Моделюй – набувай життєвих навичок

1. Визнач свій рівень стресостійкості. Скористайся тестом (додаток 6).

2. Потренуйся мислити позитивно. Повтори кілька разів позитивні твердження вголос. Це обов’язково спрацює, допоможе зберегти самоконтроль у важкі хвилини.

Негативні думки

Позитивні думки

Я погано напишу диктант

Я буду уважним, зроблю все, що можу

Я одержу низький бал

Наступного разу підготуюся краще

Це безнадійно

Ще не все втрачено

Я невдаха

Я успішна людина, гідна поваги

Не варто починати

Треба спробувати

Я боюся

Мене це не лякає

У мене пригнічений настрій

Я дивлюся на світ з оптимізмом

3. Потренуйся виконувати запропоновані вправи (додаток 7). Користуйся ними для зняття стресу.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ЗАПОБІГАННЯ СТРЕМУ