ЗАСТУДЖЕНИЙ РОЗПЛІД

ЗАСТУДЖЕНИЙ РОЗПЛІД – незаразна хвороба бджолиних сімей, що виникає в результаті сильного та тривалого охолодження розплоду. 3. р. частіше спостерігається навесні.

Причини хвороби. Хвороба виникає при різкому зниженні температури повітря й поганому утепленні гнізда, при ослабленні сили сім’ї через значну втрату літних бджіл з якої-небудь причини.

Першою причиною 3. р. є різке похолодання. Бджолині сім’ї, що утримують багато рамок з розплодом у погано утепленому вулику, виявляються нездатними підтримувати температуру 35 °С. Крайні

стільники з розплодом або в середині гнізда залишаються при низькій температурі без бджіл.

При недотриманні температурного режиму в гнізді розвиток розплоду затримується. Наприклад, при температурі 30-31 °С розвиток робочої бджоли затримується на 28-38 днів, а при нижчій температурі розплід гине. Нижня межа оптимальної температури для розвитку розплоду складає 32 °С. Матки, що розвиваються, чутливіші до зниження температури. Якщо температура падає до 30 °С, близько 65 % їх гине.

Перебіг хвороби. Хвороба найчастіше зустрічається навесні при поверненні заморозків і протікає короткочасно.

Ознаки хвороби.

Стільники з ураженим відкритим і печатним розплодом зазвичай виявляють збоку або знизу гнізда. Загиблий розплід розташовується у вигляді півмісяця, зверненого опуклим боком до низу рамки.

Уражений печатний розплід знайти складно, тому що кришечки над ним майже не змінюються. Це можна помітити, коли бджоли вже почали розгризати кришечки, щоб очистити чарунки.

Лялечки печатного розплоду збільшуються в обсязі або залишаються без змін. На їхніх грудях і черевцях з’являються спочатку темно-зелені, свинцево-зелені, а потім коричневі плями, їхні очі швидко темнішають. Лялечки осідають на дно чарунок і швидко муміфікуються, через що чарунки легко чистяться бджолами.

Личинки відкритого розплоду збільшуються в обсязі. їхній колір спочатку сіруватий, а потім темно-бурий або чорний. Тканина їх водяниста, мастка. Запах або відсутній, або пахне сірководнем.

Діагноз хвороби ставлять за зовнішніми ознаками. Звертають увагу на загальний вигляд, колір, стать, вік і консистенцію загиблих личинок, дивляться, як вони розташовані в чарунках. При огляді печатного розплоду уважно вивчають стан кришечок.

Профілактика. У холодну й нестійку погоду остерігаються оглядати гнізда. Бджіл утримують у скорочених гніздах і дають їм достатню кількість корму. Вулики повинні бути добре утеплені.

Заходи боротьби. Якщо виявлений загиблий розплід, його видаляють із гнізда, саме гніздо утеплюють і при необхідності поповнюють кормові запаси.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ЗАСТУДЖЕНИЙ РОЗПЛІД