ЗГИНАННЯ ТА ВИРІЗУВАННЯ ПАПЕРУ. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ТЕХНІКУ ВИГОТОВЛЕННЯ ВИТИНАНОК. СИЛУЕТНА ВИТИНАНКА “АЖУРНИЙ МЕТЕЛИК”
Мета: продовжити ознайомлення учнів з різними видами листівок, з витинанками як видом мистецтва; закріплювати навички роботи з папером; розвивати творчі здібності, уяву, фантазію; виховувати охайність під час роботи, терпіння, відчуття прекрасного.
Обладнання: зразки виробів; кольоровий картон; білий папір; ножиці; лінійка; клей; простий олівець; різні види листівок; мультимедійна дошка.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Привітання
Дзвоник вже сигнал нам дав –
Працювати час настав.
Тож і ви часу не гайте –
Працювати
2. Перевірка готовності до уроку
3. Упорядкування робочих місць
II. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення теми та мети уроку
– Сьогодні ми продовжимо роботу з папером, а саме – будемо прикрашати листівку.
За допомогою чого ми будемо це робити, ви дізнаєтесь, якщо розгадаєте кросворд.
Кросворд
1. Два пани наділи одні штани. (Ножиці)
2. Чорний Іван, дерев’яний каптан,
Де носом проведе, там помітку кладе. (Олівець)
4. Впаде з гори – не розіб’ється,
Пусти на воду – розпливеться. (Папір)
3. Якщо до
– Згадаємо на уроці про властивості паперу та традиційну українську силуетну витинанку.
2. Вступна бесіда
– На уроках трудового навчання ми вже знайомилися з папером.
– Який буває папір?
– Які матеріали використовували для письма до появи паперу? (Відповіді учнів.)
– У наш час папір став універсальним матеріалом. Його використовують не лише для видання книжок, журналів і газет. На ньому друкують листівки й альбоми, малюють олівцем і аквареллю, з нього виготовляють учнівські зошити, використовують у медицині, у різних видах промисловості.
Робота за підручником (с. 24-26). Мультимедійна презентація
– Витинання – техніка обробки паперу, тканини, шкіри, що полягає в ажурному вирізуванні за допомогою ножиць або ножа.
Витинанки виготовляють із тонкого, але міцного паперу, його складають удвічі, учетверо, ушестеро. Після цього на утвореному трикутнику малюють ескіз виробу і вирізують. Прорізи слід робити по краях складеного паперу, але таким чином, щоб між окремими надрізами залишалися невеличкі перемички, інакше виріб розпадеться на окремі частини.
Фізкультхвилинка
Сонце дивиться у ліжко.
Всі ми робимо зарядку.
Треба нам присісти й встати.
Руки простягніть вперед.
Нахиліться, підніміться.
На носок, потім на п’яту.
Всі ми робимо зарядку.
3. Демонстрування та аналіз зразка
1) Інструктаж учителя.
– Відгадайте, яку витинанку ми виготовлятимемо?
– Навесні барвиста квітка На галявині розквітла.
Лиш поглянути хотіли,-
Враз знялась і полетіла. (Метелик)
Мультимедійна презентація
– Перш ніж братися за створювання самої листівки, потрібно все добре обмірковувати.
Листівка може бути одинарною та подвійною. Заготовку листівки можна зробити вертикально або горизонтально.
– Які матеріали нам необхідні для виготовлення листівки?
– З чого почнемо роботу?
– Як правильно виконати згинання картону, щоб одержати якісну заготівку?
– Які форми називають симетричними?
– Ми будемо прикрашати листівку силуетною формою “Ажурний метелик”.
Робота за підручником (с. 28-29)
1. Білий папір складаємо навпіл.
2. Від згину малюємо половину ескізу для витинанки.
3. Вирізуємо обидві сторони.
4. Не розгортаючи силует, згинаємо кожне крило навпіл і вирізуємо візерунок. Не забуваємо нанести та вирізати візерунок на тулубі метелика.
5. Розгортаємо та клеїмо на кольоровий папір або картон. (Картон може бути однакового розміру з витинанкою або більше.)
2) Повторення правил безпеки під час роботи.
4. Цікаво знати!
ПАПІР
Товстий і тонкий, білий і кольоровий, газетний і альбомний… З ним людина зустрічається щодня вдома, коли пише листа або читає книгу. Це настільки звично, що людина не замислюється над тим, що були часи, коли паперу не було, і для вираження своїх думок і почуттів слід було видряпувати гострим камінцем або малювати на скелях і стінах печер різні знаки, візерунки, сцени побуту і полювання.
Папір є одним з найвеличніших винаходів людства – поруч із колесом, компасом і комп’ютером. З часу появи папір став активним засобом спілкування людей.
Появі паперу передували тисячоліття пошуків матеріалу, який був би придатний для фіксування мовлення та передачі знань і досвіду.
Спочатку таким матеріалом був камінь. Згодом з’явилися глиняні таблички. На підготовлених тоненьких цеглинках паличками вичавлювали особливі знаки – ієрогліфи. Це було значно легше, ніж висікати або вирізати на камені. Потім цеглинки обпалювали, і вони ставали твердими, але досить тендітними. Таки плити-листи можна було вже пересилати на великі відстані.
Однак людина не припиняла пошуки більш зручного і легкого матеріалу для листів. Так з’явилися дерев’яні таблички, що їх покривали воском. Записи на таких табличках робили стилем – спеціальною паличкою, один кінець якої був загострений для листа, а на другому була лопаточка, щоб затирати віск у випадку помилки.
У різних країнах використовувалось і різне дерево, а в Китаї, наприклад, випалювали письмена-ієрогліфи на бамбуці чи його корі. В Україні стилем писали на бересті – археологи під час розкопок культурних шарів ХІ-ХІІ ст. знаходили численні берестяні листи і розписки.
У Стародавньому Єгипті для листування використовували папірус, що ріс уздовж русла Нілу. Зі стеблин цієї рослини виготовляли матеріал для письма. Записи, що їх робили на пергаменті, збереглися донині. Пергамент – це дуже тоненька, міцна і дорога, спеціально виготовлена шкіра, на якій робили важливі записи. Цей матеріал слугував людям упродовж багатьох століть. Ця назва збереглася до наших днів, тільки тепер так називають спеціальний жиронепрониклий папір, що його використовують за інших технічних потреб.
В Україні пергамент почали виготовляти в XV ст. для державних грамот, законів, особливо цінних книжок і записів. Але все ж пергамент поступився місцем паперу.
Отже, папір завойовував світ. Арабські халіфи почали створювати великі бібліотеки, у Китаї та Японії з паперу почали виготовляти різні предмети для релігійних обрядів, амулети, прикраси, ширми, а прозорий папір навіть уставляли у вікна замість скла.
У Європі папір почали виготовляти лише з XI ст., спочатку – в Італії, а потім – у Франції, Англії, Голландії і Німеччині.
До України папір увозили із Франції та Голландії. Російське виробництво паперу почалося лише у XVI ст., на паперових млинах. Але паперу на них виготовляли замало, і все одно більшу частину потрібно було ввозити. Згодом під Петербургом відкрилася перша паперова мануфактура.
ІІІ. ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ
IV. ВИСТАВКА ТА ОЦІНЮВАННЯ РОБІТ УЧНІВ
– Подивіться, які чудові листівки ви сьогодні виготовили! Всі дуже постарались, адже ви зробили листівки для своїх близьких людей. Що ж нам залишилося зробити? Правильно, підписати їх.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чи сподобалося вам виготовляти листівки?
– Чого навчилися сьогодні на уроці?
– Кому ви подаруєте свою листівку?