Жива природа Антарктиди

ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

&36. Жива природа Антарктиди

Пригадай! Які особливості погоди характерні для Антарктиди? Які умови необхідні для життя рослин і тварин?

В Антарктиді дуже суворі природні умови. Більша частина материка – це зона сухих і холодних антарктичних пустель, тому тут не зустріти ні рослин, ні тварин. Лише в оазах Антарктиди на вологих каменях улітку ростуть дуже дрібні мохи та лишайники. У них немає коренів – вони здатні вбирати воду всією поверхнею. Взимку ці організми витримують промерзання і після відтавання

залишаються живими. Лише на півдні Антарктичного півострова зростають два види квіткових рослин – антарктична волосяна трава і антарктична гвоздика.

Найпоширеніші тварини Антарктиди – пінгвіни. Ці птахи не літають: їхні короткі крила схожі на ласти, тому вони добре плавають і пірнають. У пінгвінів товстий шар підшкірного жиру й густий пух, що допомагають їм переносити холод. Живляться пінгвіни рибою, молюсками і рачками, яких дорослі птахи здобувають у воді. Живуть великими колоніями. На материку можна побачити як маленьких пінгвінів Аделі, так і найбільших – імператорських, масою близько 50

кг і висотою понад 1 м.

Імператорські пінгвіни виводять своїх пташенят у найсуворішу пору антарктичної зими. Самка відкладає одне яйце, а самець носить його на ногах під складкою жиру протягом двох місяців, допоки пташеня не вилупиться. Весь цей період самці не їдять. Щоб зберегти тепло, пінгвіни збираються у величезні групи. Самки знаходять їжу в океані і годують своїх дитинчат, упізнаючи їх за голосом. Так триває до літа – допоки не з’явиться багато корму і пташеня не навчиться здобувати його самостійно.

Жива природа Антарктиди

Мал. 90. Лишайник

Улітку на прибережних скелях гніздяться баклани, буревісники, поморники, альбатроси. Поморники можуть нападати на інших птахів, відбирати в них їжу, живитися їх яйцями та пташенятами.

Жива природа Антарктиди

Пінгвіни Поморник Буревісник

Імператорські

Мал. 91. Птахи Антарктиди

На айсберги і крижані береги материка виходять для розмноження тюлені. Найбільші з них – морські слони: вони мають довгий висячий ніс, що нагадує хобот. Дорослі самці сягають майже шести метрів у довжину і важать більше трьох тонн. Коли їм загрожує небезпека, самець задирає вгору свій хобот і видає грізний рев. Морські слони живляться рибою і кальмарами.

Морський леопард – один з найпоширеніших тюленів в Антарктиці. Живиться дрібними рачками, рибою, птахами. У воді полює і на інших тюленів.

Жива природа Антарктиди

Морський слон Косатка Морський леопард

Мал. 92. Звірі Антарктики

У прибережних водах улітку швидко ростуть мікроскопічні водорості, які є їжею для дрібних рачків – антарктичного крилю. Дрібними рачками живляться риби, птахи, тюлені й кити. Китів в антарктичних водах більше, ніж будь-де на Землі. Серед них є хижаки – косатки, які у воді полюють на тюленів і пінгвінів.

Багато видів тварин Антарктиди перебувають під охороною, оскільки їх кількість у прибережних водах материка значно скоротилася через надмірний вилов людиною.

Поміркуйте! Чому життя тварин материка пов’язане з океаном?

Обговоріть! Чому більша частина Антарктиди – це зона антарктичних пустель?

Перевір свої знання

1. Як мохи й лишайники пристосувалися до життя в Антарктиці?

2. Розкажи про тварин, які живуть на материку.

3. Як пінгвіни пристосувалися до суворих умов Антарктиди?

4. Дмитрик розподілив на дві групи перелічених тварин: поморник, синій кит, морський слон, імператорський пінгвін. Зроби це і ти.

Підсумуємо разом

Антарктида – льодова пустеля. Живий світ материка дуже бідний. Життя рослин і тварин зосереджено на узбережжі.

Навчальний проект

Цікавий світ материка, на який ти хочеш потрапити

1. Використовуючи фізичну карту півкуль, склади маршрут своєї подорожі.

2. Знайди цікаву інформацію про неживу і живу природу материка, на якому ти мрієш побувати. Добери відповідні ілюстрації.

3. Підготуй виступ-презентацію.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Жива природа Антарктиди