ЗМІНЮВАННЯ І ТВОРЕННЯ СЛІВ. ОСНОВНІ СПОСОБИ СЛОВОТВОРЕННЯ
Мета:
- навчальна: повторити та поглибити вивчене про змінювання й творення слів; сформувати вміння розрізняти спільнокореневі слова і форми слів; узагальнити знання про способи творення слів; розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; збільшувати словниковий запас учнів; виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу.
Внутрішньопредметні зв’язки: морфологія, лексикологія, орфографія.
Міжпредметні зв’язки:
Тип уроку: урок узагальнення вивченого.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Лінгвістичне дослідження
Родина, родині, родиною, родинний, родина, родичі; мова, мови, мовою, мова, мовленнєвий, мовний.
> Порівняйте слова. Зробіть розбір слів за будовою.
> Зробіть висновок про те, чим відрізняються спільнокореневі слова від форм слова.
ЗАКРІПЛЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ОТРИМАНИХ РАНІШЕ ЗНАНЬ Пошук вирішення проблеми
> Попрацюйте в парах і заповніть схему.
>
- Як відбувається поповнення словникового запасу мови? Що таке словотворення? Навіщо нам необхідно вивчати способи творення слів?
Робота з текстом
> Прочитайте виразно текст.
Настала зима. Сьогодні ясний зимовий день. Зимою сонце світить сліпуче. Навколо все біле-біле: м’який пухнастий сніг рівним шаром покрив землю. Сніг усюди: на лавках, на дахах будинків, на деревах. Дерева стоять у снігу, немов яблуні в цвіту. Під горобиною багато пташиних слідів. Шосе скинуло з себе білосніжний наряд, і здається, що дорога чорною змією звивається між високими будинками в білосніжних шапках. Люди кудись поспішають, залишаючи на снігу ланцюжки своїх слідів. А сніг блищить на сонці, іскриться і переливається…
> Випишіть виділені слова, розподіливши їх на дві колонки: 1 – форми одного слова, 2 – спільнокореневі слова.
> Поясніть орфограми виписаних слів. Доберіть по три власних приклади на ці орфограми.
Лексична п’ятихвилинка
> Поясніть значення слів: ланцюжки, звивається. У прямому чи переносному значенні вжиті в тексті ці слова? Складіть і запишіть речення з цими словами, ужитими в прямому значенні.
Колективна робота
> Заповніть таблицю, навівши приклади.
Способи творення слів | Приклади |
Префіксальний | |
Суфіксальний | |
Префіксально-суфіксальний | |
Безафіксний | |
Складання основ | |
Абревіатури | |
Перехід слів з однієї частини мови в іншу |
Робота в парах
> Визначте спосіб творення наведених нижче слів.
Кімнатна, рідненька, заморозки, водичка, зрізати, колискова, прихід, укррічфлот.
ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Творча робота
Складіть усне повідомлення на лінгвістичну тему “Способи творення слів в українській мові”.
Словотвірна робота
> Утворіть нові слова від наведених, додавши префікси і суфікси. Укажіть спосіб творення.
Клас, школа, дитина, книга.
Самостійна робота
> Визначте твірну основу для кожного слова:
? ліс – лісовий – лісовик
? вода – водяний – водяник
? степ – степовий – степовик
? рік – річний – річниця
? учитель – учителювати – учителювання
? рука – рукав – рукавиця
СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Практична робота
> Виразно прочитайте вірш. Продемонструйте прикладами з нього способи творення слів.
У рідному краї і серце співає.
Лелеки здалека нам весну несуть.
У рідному краї і небо безкрає,
Потоки, потоки, мов струни, течуть.
Там кожна травинка і кожна билинка
Вигойдують мрії на теплих вітрах.
Під вікнами мальви, в садах материнка,
Оспівані щедро в піснях.
М. Сингаївський
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Лінгвістична гра “Угадай спосіб творення слів”
Клас ділиться на дві групи. Учитель говорить слово, учні називають спосіб його творення.
Заходити, молодість, хвилеріз, безмежний, холодненький, прехороший, читання, надбрівний, затишок, безвідповідальний, безвідповідально, вітерець, лісостеп, сільськогосподарський.
Рефлексія
> Що вам сподобалося робити на уроці? Який настрій у вас після уроку?
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР)
> Вправа з підручника.
> Утворіть слова від слова білий. Зробіть розбір кожного з цих слів за будовою.
> Складіть усне монологічне висловлювання про способи творення слів (з прикладами).
Related posts:
- Змінювання і творення слів. Основні способи словотворення СЛОВОТВІР, ОРФОГРАФІЯ Цей розділ запрошує вас у майстерню. Тут панують особливі інструменти, ідо використовуються для творення слів. Це суфікси, префікси, поєднання основ, перехід однієї частини мови в іншу. Один з інструментів словотворення – префікс, а спосіб – префіксальний. Скажімо, префікс не-. Лише два звуки, а як вони можуть змінити значення слова, та й ваш настрій: […]...
- Творення і правопис складноскорочених слів – Основні способи словотворення СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ Основні способи словотворення Творення і правопис складноскорочених слів Складноскорочені слова, утворені з ініціальних букв власних та загальних назв, пишуться з великої літери: ХНУ (Харківський національний університет ), ЦНБ (Центральна наукова бібліотека), МВФ (Міжнародний валютний фонд), СТО (станція технічного обслуговування). Цифри, що належать до складноскорочених слів, пишуться через дефіс: ТУ-134, АН-10. Відмінкове закінчення складноскорочених […]...
- Творення слів. Основні способи словотвору БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 87 Тема. Творення слів. Основні способи словотвору Мета: закріпити знання учнів про основні способи словотвору; вдосконалювати вміння робити словотвірний розбір; виховувати пізнавальний інтерес до мови. Обладнання: підручник, текст диктанту. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашнього […]...
- Словотвірний розбір слова – Основні способи словотворення СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ Основні способи словотворення Словотвірний розбір слова Послідовність розбору 1. Слово в початковій формі. 2. Від якого слова утворене. 3. Твірна основа. 4. Словотвірні префікси, суфікси. 5. Спосіб творення. Зразок усного розбору 1. По-зимовому. 2. Слово утворене від прикметника зимовий. 3. Твірна основа – – зимов-. 4. Словотвірний префікс По – і суфікс – […]...
- Змінювання і творення слів СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ Змінювання і творення слів Не слід забувати, що змінювання слів і творення слів – не одне й те саме. У результаті зміни слова утворюється нова форма того ж слова (словоформа), а при словотворенні виникає нове слово з новим лексичним значенням. Так, Вечора, вечорові, вечорів, вечори – форми слова вечір, а Вечоріти, вечірній, увечері, […]...
- Способи творення слів БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФ І Я § 49. Способи творення слів 504. Прочитайте. Вкажіть, за допомогою яких значущих частин слова утворені нові слова. 1. Бити -> розбити, питати -> перепитати. 2. Ліс -> лісок, робота -> робітник. 3. Планета -> міжпланетний, осика -> підосичник. Нові слова утворюються переважно за допомогою префіксів і суфіксів. Існують такі […]...
- Основні способи словотворення СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ Основні способи словотворення Нові слова в українській мові утворюються кількома способами. І. Суфіксальний спосіб Творення слів за допомогою суфіксів, що додаються до твірних основ, називається суфіксальним способом словотворення. Наприклад: Вітерець – вітер, словник – слово, господарка – господар, стінний – стіна, сонячн о – сонячний, щедрість – щедрий, стук нути – стукати. II. […]...
- ТВОРЕННЯ НОВИХ СЛІВ ПРЕФІКСАЛЬНИМ, СУФІКСАЛЬНИМ, ПРЕФІКСАЛЬНО-СУФІКСАЛЬНИМ, БЕЗАФІКСНИМ СПОСОБАМИ, СКЛАДАННЯМ ОСНОВ. ПЕРЕХІД СЛІВ З ОДНІЄЇ ЧАСТИНИ МОВИ В ІНШУ Мета: навчальна: поглибити знання про способи творення слів, формувати вміння визначати твірну основу та спосіб творення слова; розвивальна: розвивати вміння школярів працювати з текстом, складати власні висловлювання, розвивати логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; виховна: виховувати інтерес до української мови, гордість за неї. Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, орфографія, синтаксис, пунктуація. Міжпредметні зв’язки: мова, література, українознавство. Тип […]...
- Зміни приголосних при творенні слів – Основні способи словотворення СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ Основні способи словотворення Зміни приголосних при творенні слів Приголосні або групи приголосних Перед Суфіксами Змінюються на Приклади Г, ж, з -ськ-, -ств- -зьк- – Зт В- ГааГА – гааЗькИй, ЛейпциГ – лейпциЗькИй, ЗапоріЖжЯ – запоріЗькИй, БоягуЗ – боягуЗтвО К, Ц, Ч -ськ-, -ств- -цьк-, -цтв- КозаК-козаЦькИй, МитеЦЬ – митецЬкИй, ОвруЧ – овруЦькИй, ЮнаК […]...
- Способи творення слів – Словотвір Українська мова Словотвір Способи творення слів 1. Суфіксальний:. 2. Префіксальний: . 3. Префіксально-суфіксальний:. 4. Безафіксний: . 5. Основоскладання:...
- ОСНОВНІ СПОСОБИ СЛОВОТВОРЕННЯ Словотвір. Орфографія § 17. ОСНОВНІ СПОСОБИ СЛОВОТВОРЕННЯ Про те, як творяться похідні слова, про назви осіб за професією та словотвірний ланцюжок ПРИГАДАЙМО. Що таке префікс і суфікс? 129 Розгляньте групи слів. Поміркуйте, у чому полягає особливість творення виділених слів кожної групи. Зробіть висновок про різноманітність способів творення слів в українській мові. Способи словотворення Словники Дізнатися […]...
- ЗМІНЮВАННЯ Й ТВОРЕННЯ СЛІВ Словотвір. Орфографія Рідне слово – то невичерпне животворне і невмируще джерело. З нього дитина черпає уявлення про навколишній світ, про свою ро дину, про своє село і місто, про весь свій край. В. Сухомлинський Ви знатимете: – що таке твірне слово; – основні способи словотворення. Ви вмітимете: – визначати спосіб творення відомих слів; – утворювати […]...
- Написання разом і через дефіс складних слів – Основні способи словотворення СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ Основні способи словотворення Написання разом і через дефіс складних слів 1. Разом пишуться складні слова, утворені: А) за допомогою сполучних О, е, є поєднанням двох і більшої кількості основ дієслова або прикметника з іменником, а також двох або трьох іменників: ЛісОСмуга, панелЕВіз, життЄПис, чорнОЗемний, Але людинО-день, тоннО-кілометр (одиниці виміру); СвітлОВодОЛікарня; Б) за допомогою […]...
- Основні способи творення іменників – Іменник Самостійні частини мови Іменник Основні способи творення іменників Іменники творяться: – суфіксальним способом (найчастіше): кобзар, мужність, лимонник, птаство, річка, вовчище, везіння; – префіксальним способом (рідко): сутінь, приказка, несправедливість, антивірус; – префіксально-суфіксальним способом: узбіччя, пролісок, підосичник, заріччя, відсоток; – безсуфіксальним способом: ноша, біг, крик, захід, схід; – способом складання слів та основ: відеозал, завуч, завгосп, метробудівник, […]...
- ОСНОВНІ СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ІМЕННИКІВ Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Іменник § 16. ОСНОВНІ СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ІМЕННИКІВ Про те, як творять іменники, про найуживаніші суфікси, а також про стилістичну роль словотвірних засобів іменників ПРИГАДАЙМО. 1. Які є способи творення слів? 2. Як пишемо складні іменники? 133 Розгляньте зразки творення іменників. Зробіть висновок, якими способами творяться іменники. 134 I. Прочитайте текст. Визначте […]...
- ЗМІНЮВАННЯ І ТВОРЕННЯ СЛІВ. ТВІРНЕ СЛОВО СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ Ключові слова та поняття: – твірне слово, твірна основа; значущі частини слова; способи словотворення; чергування звуків; складні та складноскорочені слова § 13. ЗМІНЮВАННЯ І ТВОРЕННЯ СЛІВ. ТВІРНЕ СЛОВО 128. Прочитайте прислів’я. Укажіть ужиті в реченнях форми одного слова. Поміркуйте, яким значенням форми слова різняться: лексичним чи граматичним. 1. Дерево міцне корінням, людина – […]...
- Основні способи словотворення – Словотвір Словотвір Основні способи словотворення Суфіксальний спосіб Творення слів за допомогою суфіксів називається суфіксальним спо – : Суфіксальним способом творяться: – іменники (синок син, росиночка роса, відерце відро, хлопчисько <- хлопець, глибочина глибокий, малювання малювати, жіноцтво жінки, доброта добрий). Найпоширеніші суфікси, що вживаються для творення іменників: – ар-, – яр-, – ець-, – ик-, – ник-, […]...
- Сполучні о, е, є в складних словах – Основні способи словотворення СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ Основні способи словотворення Сполучні О, е, є в складних словах Складні слова можуть утворюватися за допомогою сполучних О, е, є. Букву О пишемо, коли перша частина слова утворена від прикметника або закінчується твердим приголосним: ЖовтОГарячий, шлакОБлок, водОГрай, Але ОвочЕСховище. Букву Е пишемо, коли перша частина слова утворена від іменника з м’якою основою: КільцЕПодібний, […]...
- Основні способи творення іменників І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок № 33 Тема: Основні способи творення іменників Мета: дати відомості про основні способи творення іменників, суфікси, які надають значення зменшеності, пестливості або збільшеності, згрубілості; формувати вміння визначати способи творення іменників та утворювати іменники різними способами; розвивати культуру усного та писемного мовлення; сприяти збагаченню словникового запасу учнів словами, утвореними за допомогою антонімічних […]...
- ПОНЯТТЯ ПРО СЛОВОТВІРНИЙ СЛОВНИК. ТВОРЕННЯ ВІДОМИХ СЛІВ, А ТАКОЖ ПОЕТИЧНИХ НЕОЛОГІЗМІВ Мета: навчальна: ознайомити учнів із словотвірним словником; навчити визначати спосіб словотвору за допомогою словника; формувати вміння визначати спосіб творення слів; розвивальна: розвивати загальнопізнавальні вміння школярів працювати з лінгвістичними словниками; збагачувати словниковий запас учнів, розвивати логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; виховна: виховувати інтерес до української мови, духовної спадщини українського народу. Внутрішньопредметні зв’язки: морфологія, лексикографія, лексикологія, […]...
- Способи творення прислівників – Прислівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Прислівник Способи творення прислівників Префіксальний: Вчасно – завчасно, давно – недавно. Суфіксальний: Дбайливий – дбайливо, де – десь, три – тричі. Префіксально-суфіксальний: Верх – наверху, лівий – зліва. Перехід інших частин мови в прислівник: Весною (ім.) – весною (присл.), шкода (ім.) – шкода (присл.). Складання слів однакових або протилежних […]...
- Способи творення дієслів – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Способи творення дієслів Дієслова можуть утворюватися від дієслів та інших частин мови. Префіксальним способом дієслова утворюються тільки від інших дієслів, причому до одного твірного слова може приєднуватися значна кількість префіксів, які надають дієслову іншого значення: Зайти, прийти, вийти, перейти, підійти, надійти, зійти, дійти, відійти, обійти. Це найбільш продуктивний […]...
- СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ – навчальна: ознайомити семикласників зі способами творення дієслів; – розвивальна: формувати вміння знаходити дієслова й визначати спосіб їх творення, вправно ними користуватися при творенні дієслів; доречно використовувати в мовленні дієслова, утворені різними способами; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу познайомити з рослинами-цілителями, з надбаннями народної медицини. Внутрішньопредметні зв’язки: […]...
- ТВОРЕННЯ І ПРАВОПИС СКЛАДНОСКОРОЧЕНИХ СЛІВ Мета: навчальна: поглибити знання учнів про творення й правопис складних і складноскорочених слів; формувати вміння й навички правильно писати складноскорочені слова; розвивальна: розвивати творчі вміння використовувати складноскорочені слова при побудові власних висловлювань; розвивати навички грамотного письма; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу збагачувати словниковий запас учнів; виховна: виховувати інтерес до української мови. Внутрішньопредметні зв’язки: морфологія, лексикологія. […]...
- Розрізнення спільнокореневих слів і слів, близьких за значенням Урок 79 Тема. Розрізнення спільнокореневих слів і слів, близьких за значенням Мета: поглиблювати знання учнів про істотні ознаки спільнокореневих слів; вчити розрізняти спільнокореневі слова та слова, близькі за значенням; удосконалювати вміння добирати спільнокореневі слова, що належать до різних частин мови, і виділяти корінь; формувати увагу до лексичного значення слова; виховувати наполегливість та оптимізм. ХІД УРОКУ […]...
- СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 16. СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ 206. Прочитайте. Яким способом утворено кожне з дієслів? Від якої частини мови? Казати – переказати Білий – білити Зима – перезимувати Йти – прийти Обід – обідати Син – усиновити Сміятися – розсміятися Я – якати Два – подвоїти Дієслова творяться від дієслів [креслити – підкреслити), іменників (вечеря […]...
- Способи творення іменників – Іменник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Іменник Способи творення іменників 1. Префіксальний: Дід – прадід, друг – недруг. 2. Суфіксальний: Гриб – грибок, стіл – столик, дорога – доріжка. 3. Префіксально-суфіксальний: Береза – підберезник, нога – підніжок, спокій – заспокоєння. 4. Безафіксний: Підписувати – підпис, розшукувати – розшук, синіш – синь. 5. Основоскладання: Пароплав, стінгазета, […]...
- Творення слів із найуживанішими префіксами Тема: Творення слів із найуживанішими префіксами Мета: вчити учнів утворювати нові слова за допомогою різних префіксів; розвивати мовлення; мислення; виховувати інтерес до слова. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – До роботи час настав. Ось і ми часу не гаймо, А урок свій […]...
- Творення слів із найуживанішими суфіксами Тема: Творення слів із найуживанішими суфіксами Мета: закріпити в учнів поняття про суфікс; вчити утворювати нові слова за допомогою найуживаніших суфіксів; збагачувати усне і писемне мовлення учнів; виховувати любов до мови. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – До роботи час настав. Ось […]...
- СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ПРИСЛІВНИКІВ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 30. СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ПРИСЛІВНИКІВ 365. Прочитайте прислів’я. Визначте прислівники. Яким способом і від якої частини мови утворено кожний з них? 1. Хто гарно пише, на перо не скаржиться. 2. Що швидко готово, те безтолково. 3. Наперед думай, а після того роби. 4. Лінивий двічі робить, скупий двічі платить. 5. Ви робіть по-вашому, […]...
- Частини мови; основні способи їх розпізнавання ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ Урок № 4 Тема: Частини мови; основні способи їх розпізнавання Мета: повторити та узагальнити вивчене про частини мови, формувати вміння розпізнавати в реченнях вивчені частини мови, розрізняти самостійні та службові частини мови; формувати вміння бачити, відчувати й цінувати красу природи; розвивати увагу та спостережливість, культуру усного й писемного мовлення. Тип […]...
- Правило переносу слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів Урок 114 Тема. Правило переносу слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів Мета: вчити ділити слова з апострофом для переносу з рядка в рядок; удосконалювати вміння аналізувати звуко-буквений склад слів, у написанні яких використовується апостроф; ознайомити дітей з лікарськими рослинами; виховувати любов до усної народної творчості. Обладнання: картки із зображенням лікарських рослин, у т. ч. валер’яни, […]...
- Узагальнення знань учнів про написання ненаголошених е, и в коренях слів. Звуко-буквений аналіз слів Урок 92 Тема. Узагальнення знань учнів про написання ненаголошених е, и в коренях слів. Звуко-буквений аналіз слів Мета: вчити правильно позначати на письмі ненаголошені е, и в коренях слів; удосконалювати вміння перевіряти правопис е, и шляхом добору споріднених або за допомогою орфографічного словника; вчити проводити звуко-буквений аналіз слів; розвивати логічне мислення; збагачувати лексичний запас учнів; […]...
- ОСОБЛИВОСТІ ТВОРЕННЯ ІМЕННИКІВ. МОРФОЛОГІЧНИЙ РОЗБІР ІМЕННИКІВ Мета: навчальна: повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови; ознайомити з особливостями творення іменників; дати поняття про суфікси, які надають значення зменшеності, пестливості або збільшеності, згрубілості; розвивати навички творення іменників, морфологічного розбору іменника; розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; розвивати культуру усного та писемного мовлення; сприяти збагаченню словникового запасу учнів […]...
- ПЕРЕХІД СЛІВ ІЗ ОДНІЄЇ ЧАСТИНИ МОВИ В ІНШУ СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ § 14. ПЕРЕХІД СЛІВ ІЗ ОДНІЄЇ ЧАСТИНИ МОВИ В ІНШУ Нові слова можуть утворюватися шляхом переходу однієї частини мови в іншу. Так, прикметник може перейти в іменник (набережна, черговий), іменник – у прислівник (зимою, кругом). ПОРІВНЯЙТЕ: Старий Дніпро синів унизу. Старий увійшов до хати, П. Куліш Помолився до образів. П. Куліш: Весною запахло, […]...
- Способи словотвору УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Способи словотвору У процесі словотворення здебільшого беруть участь значущі частини слів – префікси і суфікси. 1. Творення слів за допомогою суфіксів, які додаються до твірних основ, називається Суфіксальним способом: Село -> сільський, стіл -> столик, хто -> хтось, білий -> білуватий. 2. Творення слів за допомогою префіксів, […]...
- Творення фразем на базі сполучень слів Розділ 8 СТРУКТУРНО-ЕКСТРАЛІНГВІСТИЧНА ПІДОСНОВА ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ § 18. Творення фразем на базі сполучень слів Дериваційною базою ФО можуть бути поєднання слів різних службових частин мови (особливо прийменників та часток) зі словами повнозначних частин мови: Без упину (без спину); в дошку “дуже сильно”; Для форми, для годиться; до упаду, до голови “цілком, повністю, без залишку”; З хвостиком, […]...
- ТВОРЕННЯ Й ПРАВОПИС СКЛАДНОСКОРОЧЕНИХ СЛІВ Словотвір. Орфографія § 20. ТВОРЕННЯ Й ПРАВОПИС СКЛАДНОСКОРОЧЕНИХ СЛІВ Про особливості творення складноскорочених слів та про узгодження їх з дієсловами й прикметниками 168 Розгляньте зразки творення складноскорочених слів. На основі спостереження зробіть висновок, як утворюються складноскорочені слова та як їх пишемо. Донецький басейн -> Донбас Дніпропетровська гідроелектростанція -> Дніпрогес Організація Об’єднаних Націй -> ООН Різновидом […]...
- Позначення м’якості приголосних знаком м’якшення (ь). Перенос слів із ь. Звуко-буквений аналіз слів Урок 107 Тема. Позначення м’якості приголосних знаком м’якшення (ь). Перенос слів із ь. Звуко-буквений аналіз слів Мета: удосконалити знання учнів про позначення м’якості приголосних знаком м’якшення; закріпити знання учнів про перенос слів зі знаком м’якшення (ь); поглибити знання учнів про звуко-буквений аналіз слів; збагачувати лексичний запас школярів; розвивати кмітливість та увагу дітей; виховувати повагу до […]...
- Творення і правопис складноскорочених слів СЛОВОТВІР, ОРФОГРАФІЯ § 25 Творення і правопис складноскорочених слів 195 Прочитайте текст. Складіть і запишіть речення з виділеними словами. Складноскорочені слова використовують для зручного, економного позначення часто вживаних назв організацій, установ, марок автомобілів, приладів тощо. У шкільному житті ви теж уживаєте складноскорочені слова: ЗНЗ – загальноосвітній навчальний заклад, ГПД – група подовженого дня. МСП – […]...